Mróz dwucyfrowy już tej nocy. Silny wiatr do 80 km/h. Zmiana pogody w Polsce

Mróz dwucyfrowy w nocy z 3/4 marca 2023 r. Dodatkowo silny wiatr w Karkonoszach do 80 km/h, a nad morzem do 70 km/h. Postępować zacznie coraz wyraźniejsza zmiana pogody.

Mróz w kraju występował za dnia miejscami pod chmurami niskimi i mgłami

W piątek aura w kraju była kształtowana przez odsuwający się i słabnący układ wyżowy znad północno – zachodniej części Starego Kontynentu. Jednak coraz większy wpływ ma zatoka niżowa układu niskiego ciśnienia obserwowanego w części północno – wschodniej kontynentu. Dociera do nas chłodniejsza polarnomorska z północy Europy.

Przeczytaj również: Burze na południu. Silne nawałnice. Ponad 3000 wyładowań na godzinę. Rozpoczynamy sezon burzowy 2023

Z tym wirem niżowym związany ma być odcinek chłodnego frontu atmosferycznego, który w nocy i w ciągu dnia będzie. Strefa frontowa przejdzie z północy na południe. W świeżej masie za frontem pojawią się na północy kraju rozpogodzenia. Natomiast w centrum możliwe są przejaśnienia w centrum, zachodzie i wschodzie kraju zachmurzenie duże. Jednak na froncie pojawią się przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Zobacz też: Wichury pojawią się nagle, możliwe burze śnieżne. Częsty mróz nocami, prędkość wiatru przekroczy 100 km/h w Polsce

Piątek przyniósł zachmurzenie umiarkowane i duże z lokalnymi rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie zdarzyły się słabe opady deszczu lub mżawki. Natomiast na północnym wschodzie rano zdarzyć mogły się również opady śniegu. Na sporym obszarze Polski przed południem występowały mgły, które ograniczały widzialność do 200 m i utrudniały dzienny wzrost temperatury. Potem podniosły się do chmur warstwowych stratus. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach odnotowano od 2°C na południowym wschodzie do 7°C miejscami na północy. Niższe wartości w obszarach podgórskich lokalnie od -2°C do 1°C. Lokalnie lekki mróz utrzymywał się pod chmurami niskimi w centrum kraju. Jednak różnica ciśnienia nie była jeszcze duża. Dlatego też wiatr był słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, z kierunku północno-zachodniego i zachodniego.

Temperatura maksymalna zmierzona 3 marca 2023 na obszarze Polski

mróz w kraju, 3 marca 2023 r.
Mróz w Polsce

Dwucyfrowe spadki temperatury w nocy, jednak tylko w obszarach podgórskich

Jednak w nocy z piątku na sobotę zacznie coraz bardziej dominować niżowa pogoda. Na przeważającym obszarze Polski prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a nad morzem również deszczu. Lekki mróz wystąpi w kraju. Od około -2°C na południu do 3°C nad morzem. Jednak obszarach podgórskich, gdzie będzie pogodnie spadek temperatury do około -10°C. Z uwagi na wzrastającą różnice ciśnienia wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, na północnym wschodzie do 65 km/h, a na wschodnim wybrzeżu do 70 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h, silniejszy w Sudetach do 80-90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 4 marca 2023 r. 03 UTC według modelu GEM

mróz w kraju
Mróz największy w rejonach podgórskich

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl