Mróz dwucyfrowy w kraju. Temperatura spadnie do -10°C w Polsce

Mróz dwucyfrowy wystąpić może na północy kraju. Temperatura może spaść w obszarach rozpogodzeń i zalegania chłodnego powietrza do około -10°C.

Niżowa pogoda, ale mróz nocami nie jest rzadkością w czasie długich marcowych nocy

W środę aura w kraju jest kształtowana przez ośrodek niżowy z centrum znajdującym się początkowo nad wodami Bałtyku i migrującym dalej na wschód przez państwa bałtyckie w kierunku Rosji. Przez obszar Polski przemieszczał się dziś front chłodny, który przynosił opadami śniegu, mieszanymi oraz gdzieniegdzie deszczu.

W nocy oraz w czwartek pogoda nie ulegnie większej zmianie. Dalej panować ma niżowy wzór pogody. Aura w Polsce ma być kształtowana przez rozległy obszar obniżonego ciśnienia znad zachodniej, środkowych i północnych rejonów Europy. Nad południową częścią naszego kraju zalegać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Wzdłuż frontu przejdzie pierwszy niewielki niż, a jutro znad Niemiec wkroczy kolejny głębszy mezoskalowy ośrodek niżowy. Dlatego też pogoda okaże się dynamiczna.

Zobacz też: Wichura z wiatrem o sile 130 km/h uderzy w Polskę. Wiemy kiedy pogoda będzie niebezpieczna, a nawet niszcząca

Środa przyniosła zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północy kraju. Gdzieniegdzie zdarzyły się opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, na południu opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Szczególnie w Sudetach mógł nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm i gdzieniegdzie na północy. W najcieplejszym momencie dnia odnotowano od 1°C na północy do 3°C w centrum kraju i 10°C na Podkarpaciu oraz Małopolsce. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, początkowo na północy dość silny, w porywach do 75 km/h, stopniowo słabnący, południowo-zachodni i zachodni. W Tatrach porywy do 108 km/h, w Sudetach do 90 km/h, obserwowano zawieje i zamiecie śnieżne.

Temperatura maksymalna, 8 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

ciepło w Polsce
Mróz nie występował za dnia w Polsce. Bardzo ciepło było na południu

Niżowy wzór pogody, dlatego też pogoda nie okaże się stabilna

Noc ze środy na czwartek przyniesie w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północy kraju. W wielu regionach opady śniegu, natomiast południowej połowie kraju opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Szczególnie na krańcach południowych opady deszczu i deszczu ze śniegiem, tylko wysoko w górach opady śniegu. Gdzieniegdzie w centrum i na wschodzie kraju przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm, w Tatrach o 10 cm. W najchłodniejszej części niektóre modele prognozują do około -10°C lokalnie na Pomorzu do -2°C w centrum kraju i 4°C na Podkarpaciu. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie i południu w porywach do 55 km/h, z kierunków wschodnich i północnych. Jednak w Tatrach porywy do 80 km/h, w Sudetach do 90 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz też: Śnieżyca już blisko Polski. Potężny kontrast termiczny i możliwe burze. Przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm

Mróz dwucyfrowy. Prognozowana temperatura na 9 marca 2023, 06 UTC według modelu kanadyjskiego GEM dla Polski

mróz dwucyfrowy w kraju
Mróz w Polsce nawet dwucyfrowy. Duży kontrast termiczny nad krajem

Fanipogody.pl