26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Mróz i śnieg w Święta? Pogoda może nas zaskoczyć

Mróz w Polsce

Obecnie większość Europy znajduje się w bardzo ciepłym sektorze powietrza. Jednak modele numeryczne widzą zmiany w pogodzie. W okolicach Bożego Narodzenia wpływ Atlantyku na pogodę zostanie zablokowany, a w naszym regionie pojawić może się mróz, a nawet śnieg.

Obecnie na Atlantyku panuje bardzo dynamiczny wzorzec, co oznacza stabilną, ciepłą i raczej nie zimową aurę w naszym regionie. W wielu miejscach mróz nie występuje nawet nocą. O dziennym mrozie, czy opadach śniegu nie może być mowy. Temperatury są wyższe od średnich z okresu referencyjnego o kilka/kilkanaście stopni. Świadczy o tym bardzo duża, dodatnia anomalia temperatury.

Brak mrozu

Silne mrozy występują na wschodzie i północny Europy. W Rosji i Finlandii mróz sięga -30 stopni Celsjusza. Nad Rosją syberyjską mamy mrozy ponad -50 stopni, lecz o tym pisaliśmy tutaj. W tym wpisie zajmijmy się prognozą na Święta, gdyż wiele wskazuje na to, że sytuacja pogodowa w naszym regionie zmieni się. Pojawia się szansa na mróz i śnieg w Boże Narodzenie.

Mróz nadciąga do Polski. Czy zdąży na Święta?

Coraz więcej modeli pogodowych wskazuje na trend rozwoju blokady strefowej na północy. Oznaczałoby to odcięcie naszego regionu od niżów atlantyckich niosących nam wilgoć i ciepło. Do kraju zaczęłaby spływać chłodna, mroźna masa powietrza z północy. Powróciłby mróz, w wielu regionach kraju może nawet śnieg.

Nadciąga mróz
Mróz w Polsce

Wymianę mas powietrza nad Polską widać doskonale na powyższych mapach. Jeszcze w nocy z 23 na 24 grudnia w kraju zalega ciepłe powietrze, by już w Boże Narodzenie nad Polskę spłynęło mroźne powietrze z północnego zachodu. Już w Boże Narodzenie, na południu i wschodzie Polski możliwy będzie całodobowy mróz. Podobna sytuacja wystąpi, w sobotę, w “drugi dzień Świąt”. Mróz możliwy będzie na wschodzie i południu kraju właściwie przez całą dobę.

Całodobowe mrozy

Okres świąteczny według prognoz przynieść może opady w kraju. Na ten moment za wcześnie wyrokować gdzie dokładnie wystąpią opady. W związku z tym ciężko określi, czy opady wystąpią w regionach gdzie temperatura pozwoli na opady śniegu, czy jednak padał będzie sam deszcz. Bardziej szczegółową prognozę pogody na Boże Narodzenie przygotowaliśmy tutaj. Wpis zawiera sporo map z rozkładem temperatury i opadów.

Podsumowując, prognozy pogody rozpalają w nas nadzieję na pojawienie się przymrozków i lokalnie mrozu w Polsce. Spływ arktycznego powietrza do kraju rozpocznie się w Boże Narodzenie. Naprawdę widzimy szansę, że w niektórych regionach Polski to mogą być zimowe Święta. Pierwsze od wielu lat. Jednak z dokładnymi prognozami wstrzymać musimy się jeszcze kilka dni. Widać w trendach, że mróz do Polski powróci, jednak kiedy dokładnie i na jak długo? Na ten werdykt poczekajmy jeszcze dwa, trzy dni.

Wstępne prognozy wysokości pokrywy śnieżnej do drugiego dnia świąt poniżej. Widać, że według modelu ECMWF krajobrazy zabielą się w wielu miejscach Polski. Nieco bardziej sceptyczny jest amerykański model GFS.