18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silny mróz na północy. Temperatura -30 stopni. Mróz będzie jeszcze większy

Silny mróz

Sytuacja baryczna nad Europą powoduje, że na północy i wschodzie panują silne mrozy. Mróz sięga nawet -30 stopni Celsjusza. Ujemne temperatury i mróz inaczej niż jeszcze tydzień temu ograniczają się obecnie jedynie do północy i wschodu Europy.

Adwekcja chłodu przynosi mróz na północy

Silny mróz na północy Europy spowodowany jest stacjonowaniem w regionie wielo centrycznego wyżu barycznego, a także położonego na wschód od wyżu ośrodka niskiego ciśnienia CHANTAL. Powoduje to adwekcję bardzo chłodnych mas powietrza do Finlandii, czy północnej Rosji.

Mróz w regionie sięga ponad -30 stopni Celsjusza. Tak silny mróz na dalekiej Syberii nie robi na nikim wielkiego wrażenia. Jednak już w Finlandii (i to wcale nie daleko na północy) -30 stopni mrozu to już jest coś. Mróz z pewnością powoduje awarie w sieci wodociągowej, czy utrudnia poranne uruchamianie pojazdów.

Mróz w Finalndii

Mrozy -30 stopni w Finlandii i Rosji

Aż na 10 stacjach pomiarowych w Finlandii zanotowano mróz poniżej -26 stopni Celsjusza. Najchłodniej, bo poniżej -30 stopni było w miejscowości Utsjoki Kevo na północy kraju. Podobnie zimno jest w europejskiej części północnej Rosji. Tam również mróz sięga -30 stopni Celsjusza. Szukając danych na temat dobowej temperatury w Rosji otrzymujemy oczywiście wyniki o bardzo siarczystym mrozie na Syberii. Tam w wielu regionach mróz sięga -50 stopni Celsjusza. W Rosji “europejskiej” mamy do czynienia z mrozem n poziomie -22 stopni Celsjusza.

Warto wspomnieć, że mróz w pozostałej części Europy trochę odpuścił. Ujemne temperatury pojawiają się na Bałkanach oraz w Alpach. W innych miejscach kontynentu mrozu obecnej doby nie było. Jednak już w okolicy Świąt może się to zmienić, o czym piszemy tutaj.