Pogoda na Boże Narodzenie 2020 dla Polski. Śnieg, przymrozki, silny wiatr i burze

We wpisie opiszemy, jakie warunki pogodowe będą panować przed świętami oraz w okresie świątecznym. Wiele wskazuje, że całą Polskę istotne ochłodzenie obejmie najprawdopodobniej w pierwszy dzień świąt. Wspomnimy również o dużej dynamice w pogodzie na przełomie 2020/21.

Wiele wskazuje, że na początku 3 dekady grudnia odbuduje się cyrkulacja strefowa. Z zachodu na wschód w okresie świątecznym przemieszczać będą się układy niżowe prowadzące do dużej zmienności pogody.

Szczególnie aktywne układy niżowe wraz z frontami atmosferycznymi i opadami przemieszczać będą się w okresie od 22.12 do 25.12.2020.

Już w Wigilię na północy oraz w polskich górach pojawią się opady śniegu. Noc z 24/25 grudnia 2020 przynieść może przymrozki. Najprawdopodobniej bardzo ciepło będzie nawet w okresie od 22-23 grudnia 2020. Następnie w wigilię czeka nas duże ochłodzenie i opady atmosferyczne. Początkowo deszczu, następnie przechodzące w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Niewykluczone, że rozpocznie się napływ chłodnej masy z północnego-zachodu o cechach arktycznych, czemu sprzyjać ma ulokowanie wyżu nad Europą Zachodnią i wędrującego niżu znad Skandynawii nad Rosję.

Bardzo ciepło jak na grudzień będzie przed świętami, ponieważ znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu i napłynie masa z południa Starego Kontynentu, dlatego na zachodzie i południu oraz wschodzie temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni, ale tylko na krótki okres czasu. Nie zabraknie również silnego wiatru, jak i też opadów atmosferycznych. Możliwe są burze, zwłaszcza na północy o charakterze adwekcyjnym w momencie spływu chłodnej masy powietrza.

W wigilię czeka nas duże ochłodzenie w całym kraju. Jeszcze chłodniej zrobi się najprawdopodobniej w pierwszy i drugi dzień świąt. Nocami w wielu miejscach chwycą przymrozki, a w górach panować będą całodobowe mrozy.

Wiele wskazuje, że w święta krajobrazy zabielą się na nizinach. Nie będzie to jednak atak zimy.

Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej na święta. Obszar oraz wysokość pokrywy śnieżnej może ulec jeszcze dużej zmianie, ale trend z ochłodzeniem na święta wskazują wiązki modelu GFS i ECMWF.

Po świętach zimowe warunki pogodowe najprawdopodobniej obejmą cały kraj. Noce przyniosą na przeważającym obszarze Polski przymrozki, a w polskich górach również mrozy. Nie można wykluczyć obfitych opadów śniegu oraz silnego wiatru, nawet w formie wichury. Niestety prognozy powyżej 5-7 dni są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym przy tak dynamicznej sytuacji synoptycznej, dlatego wyliczenia te ponownie zweryfikujemy w kolejnych dniach. Poniższe ryciny mają charakter orientacyjny na ostatnie dni 2020 roku i przedstawiają wyliczaną wysokość pokrywy śnieżnej i niektóre realizacje wskazujące na wichurę.

Coraz więcej modeli sugeruje dynamiczną końcówkę roku. Prognozy te jednak mogą ulec zmianie. Ochłodzenie na przełomie 2020/21 jest jednak przesądzone.

Po świętach zimowe warunki mogą utrzymać się w wielu rejonach Polski, chociaż niektóre wiązki sugerują możliwość napływu cieplejszego powietrza z południa, ale tylko na krótki okres czasu. Niewykluczone są również kolejne opady śniegu. Śnieżny może być także przełom grudnia i stycznia. O trendzie w pogodzie na styczeń piszemy tutaj.

Orientacyjne prognozy wysokości pokrywy śnieżnej na końcówkę grudnia 2020. Przy tak dynamicznej sytuacji nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami precyzyjne prognozy na tak odległy okres są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym.