Mróz, oblodzenie i mgły osadzające szadź. Temperatura może spaść poniżej -10°C w Polsce

Mróz całodobowy pojawił się nie tylko w górach, ale także miejscami i na nizinach oraz wyżynach. W nocy z 26/27 lutego 2023 r. ujemna temperatura w wielu regionach. Możliwe mgły osadzające szadź i spadki temperatury do dwucyfrowych wartości.

Mróz w Polsce lokalnie za dnia, padał w wielu regionach przelotnie śnieg, ale burze już nie wystąpiły

W niedzielę Polska znalazła się jeszcze na peryferiach przemieszczającego się układu niżowego znad zachodnich obszarów Rosji, jak i też rozbudowującego się coraz wyraźniej od zachodu klina wysokiego ciśnienia. Panował miejscami lekki mróz całodobowy. Docierała do nas w dalszym ciągu z wysokich szerokości geograficznych pochodzenia arktycznego morskiego.

Zobacz też: Antycyklon Hazal wpłynie na pogodę. Potężny wzrost ciśnienia o ponad 40 hPa i mróz poniżej -15°C w Polsce

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie coraz silniejszą dominacje wyżu z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Nad Polską umacniać ma się klin wyżu. Spływać ma po wschodniej stronie przetransformowanego powietrza arktycznego o zróżnicowanym stopniu zawartości wilgoci, które przyniesie zarówno małe, jak i duże zachmurzenie, lokalnie z niewielkimi, przelotnymi opadami śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Lokalnie nie można wykluczyć oblodzenia dróg i chodników.

Mróz w Polsce spowodowany adwekcją masy arktycznej. Prognozowane ciśnienie na poziomie morza wraz z centrum antycyklonu nad Wyspami Brytyjskimi, 27 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

mróz w Polsce w nocy
Mróz w Polsce, wyż nad Wielką Brytanią

Wyż umacniał się od zachodu, napływało zimne powietrze z północy

W niedzielę występowało na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej i w górach przelotne opady śniegu oraz na wschodzie, południu i zachodzie. Głównie rejonach podgórskich Sudetów możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Lokalnie podczas przelotnych opadów śniegu widzialność mogła zostać ograniczona poniżej 1000 m. W najcieplejszym momencie dnia termometry w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 metrów zmierzyły od -2°C na Suwalszczyźnie, w centrum około 1°C, do 4°C na zachodzie. W rejonach podgórskich około 0°C, a na Podhalu lokalnie -3°C. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany. Tylko nad morzem i w Karpatach umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków północnych. Głównie w Sudetach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 70 km/h, z kierunków północnych, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Temperatura maksymalna, 26.02.2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego, odnotowane wartości na stacjach IMGW-PIB

mróz całodobowy w Polsce
Mróz całodobowy miejscami w Polsce dziś

Silny wyż na zachodzie, spływ arktycznego chłodu z północy

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie umacnianie się wyżu na zachodzie Europy. Prognozowane jest jednak w masie pochodzenia arktycznego zachmurzenie umiarkowane i duże, gdzieniegdzie słabe opady śniegu, punktowo mgły osadzające szadź i ograniczające widzialność do 300-500 m. Dlatego też na drogach miejscami ślisko, a nawet może wystąpić oblodzenie. W najchłodniej części nocy termometry pokażą od -7°C do -3°C. Głównie Kaszubach i w dolinach karpackich lokalnie spadek temperatury do około -8/-11°C, najcieplej nad samym morzem około 0°C. Gradient baryczny nad krajem okaże się niewielki. Dlatego też wiatr będzie słaby, z kierunków północnych. Silniejszy jedynie w Karkonoszach od 30 km/h do 45 km/h, do 65 km/h. Głównie z sektora północno-wschodniego, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

Przeczytaj też: Koszmarna wichura na zachodzie. Wiatr ponad 170 km/h. Kiedy silny wiatr dotrze do Polski?

Prognozowany orientacyjnie zasięg i skala mrozu, 27 lutego 2023, 06 UTC według modelu GEM

mróz w kraju
Mróz w Polsce

Fanipogody.pl