Mróz całodobowy stał się faktem w sobotę. Polska dziś znalazła się pod wpływem szybko umacniającego się rozległego i silnego wyżu znad zachodniej części Europy, jaki swoim klinem sięgnął całego obszaru naszego kraju. Przejściowo spłynęło do nas powietrze pochodzenia arktycznego z wysokich szerokości geograficznych. Względem ubiegłych dni występowało więcej większych przejaśnień i rozpogodzeń. Na północy kraju z powodu silnej adwekcji chłodu nad cieplejsze wody Bałtyku, tworzyły się liczne wędrujące nad ląd przelotne opady śniegu. Przelotne śnieżyce konwekcyjne obserwowano też na zachodzie i wschodzie. Przesuwały się one zgodnie z przepływem sterującym z północy na południe. Większe opady zimowe pojawiły się również w pasie południowym. Ciśnienie atmosferyczne szybko rośnie.
Mróz i wysokie ciśnienie na poziomie morza, 4 lutego 2023, 19:00 czasu urzędowego w Polsce
Zobacz też: Efekt morza w Polsce. Silne śnieżyce konwekcyjne. Nawet 5 cm śniegu w 15-20 minut
Mróz w wielu regionach, zapanowała zima termiczna oprócz zachodu i północy
W sobotę na południu i południowym wschodzie oraz wschodzie zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami oraz opady śniegu. Głównie w górach i rejonach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Natomiast pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami śniegu. Nie wystąpiły jednak na północy lokalne burze. Głównie na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Kujawach nastąpił punktowy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm w zasięgu „efektu morza”. Temperatura maksymalna od -2°C na południu, około -1°C w centrum kraju, do 3°C na północnym zachodzie; w obszarach podgórskich Karpat lokalnie -6°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, porywisty, na południu i nad morzem okresami dość silny, północny. Słabnący z biegiem godzin. W górach porywy wiatru do 90 km/h, nad morzem do 85 km/h, na południu do 65 km/h. Miejscami, szczególnie na południu kraju, zawieje i zamiecie śnieżne.
Przeczytaj również: Koszmarny atak zimy na wschodzie. Nawet 3-3,5 metra śniegu. Całkowity paraliż komunikacyjny. Zima w Polsce w najbliższych dniach
Mróz w wielu regionach dziś. Temperatura maksymalna, 4 lutego 2023 r. 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce
Dwucyfrowe spadki temperatury głównie w Tatrach
Noc z soboty na niedzielę przyniesie na południu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opady śniegu. Głównie w Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej od 4 cm do 7 cm. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami śniegu. W najchłodniejszej części nocy od -9°C lokalnie na północy, około -4°C na zachodzie i nad morzem, do 0°C w rejonie Zatoki Gdańskiej. Jedynie w w obszarach podgórskich Tatr lokalnie od -14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie i w rejonie Zatoki Gdańskiej porywisty, północny i północno-zachodni, na północnym zachodzie przechodzący w zmienny. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.
Mróz dwucyfrowy już tej nocy. Temperatura na 2 metrach, 5 lutego 2023, 06 UTC według modelu ICON dla Polski
Fanipogody,pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC