Mróz, a w wielu regionach przymrozki pojawiły się minionej nocy. Spadki temperatury do -8°C. Pogoda zdumiewa po rekordowo ciepłym początku 2023 roku.
Powietrze zwrotnikowe szybko ustąpiło z Polski, pojawił się mróz i przymrozki
W nocy z poniedziałku na wtorek zaobserwowaliśmy wyraźny proces wypierania znad naszego kraju ciepłego powietrza zwrotnikowego, przynosząc cztery wyjątkowe, wiosenne dni na przełomie starego i nowego roku. Na przełomie 2022/23 roku zapanowało nawet krótkotrwałe termiczne lato. Dość szybko wróciliśmy jednak do temperatur „jednocyfrowych” typowych dla szybkiego i i intensywnego napływu powietrza znad jeszcze dość ciepłych wód Oceanu i Morza Północnego około 50-55 równoleżnika. We wtorek temperatury w kraju były już dużo niższe, co miało związek ze spływem masy o dużo niższej temperaturze z wyższych szerokości geograficznych.
Zobacz także: Wichura z wiatrem do 120 km/h uderzy w Polskę. Cyklon Axel przyniesie załamanie pogody, deszcz, a nawet burze
Mróz i przymrozki wystąpiły w kraju. Temperatura minimalna w nocy z 3/4 stycznia 2023 r. (19:00-07:00 czasu urzędowego) na stacjach PSHM, wysokość pomiarowa 2 metry n.p.g. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB
Jednak jeszcze chłodniej było przy gruncie, gdzie temperatura spadła do jeszcze niższych wartości. Najniższą temperaturę zmierzono w Jeleniej Górze, gdzie w poletku 5 cm nad powierzchnią czynną zmierzono -8°C. Przy gruncie przymrozki pojawiły się przeważającym obszarze Polski.
Mróz wrócił do Polski. Temperatura przy gruncie, wysokość pomiarowa 5 cm w Polsce. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB
Mróz w Polsce, najchłodniej było na WOM Kasprowy Wierch w ciągu minionych 24 godzin. Źródło: ogimet.com
W środę nasz kraj od zachodu zaczął się dostawać w zasięgu niżu Axel i związanego z nim układu frontów atmosferycznych. Tylko początkowo na południowym wschodzie kraju zaznaczają się peryferia wyżu znad Bałkanów. Z prognoz wynika, że cyrkulacja strefowa będzie kształtować pogodę w kolejnych dniach, przynosząc dużą dynamikę w Polsce.
Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na styczeń 2023 r. Będzie mróz i śnieg, częsty wpływ Atlantyku i burze. Aura ma być dynamiczna
Cyrkulacja strefowa będzie mieć duży wpływ na pogodę w kolejnych dniach
Dzisiejszy dzień przyniesie w wielu regionach zachmurzenie małe i umiarkowane, wzrastające od zachodu do całkowitego. Dlatego, że zacznie panować niżowa pogoda. Przesuwać mają się z zachodu na wschód opady deszczu. Natomiast na północnym wschodzie zdarzyć mogą się również deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Ponadto w szczytowych partiach Sudetów opady śniegu. Padać dziś nie powinno jedynie na południowym wschodzie kraju. Na Pomorzu opady okresami o natężeniu umiarkowanym i tam suma opadów do około 15 mm. W pierwszej części środowego dnia pojawiły się lokalnie ustępujące mgły, ograniczające widzialność do 200 m.
W najcieplejszym momencie dnia będzie dziś od 3°C na północnym wschodzie, około 7°C w centrum, do 10°C na zachodzie. Z uwagi na wzrastający poziom gradient ciśnienia. Wiatr okaże się umiarkowany i dość silny, nad wybrzeżu i Pomorzu po południu także silny, do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 70 km/h, w głębi kraju do 60 km/h, południowo-zachodni i południowy. W Tatrach porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach do 130 km/h, miejscami zawieje śnieżne.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC