Mróz i przymrozki uderzą już na dniach w Polskę. Śnieg również pojawi się w naszej części Europy

Mróz i Przymrozki pojawią się w naszej części Europy. Kolejne opady śniegu w listopadzie również wystąpią, ale jedynie w górach i na obszarach podgórskich. Przed nami dynamiczny przełom 1 i 2 dekady miesiąca.

Mróz i przymrozki jeszcze nie w Polsce. Pojawił się w naszej części Europy wydajny opadowo niż z rodowodem śródziemnomorskim, który wykształcił swój własny system frontów atmosferycznych

Zgodnie z prognozami w nocy ze środy na czwartek Polska zaczęła dostawać się w zasięgu niżu „PETER”, który znad północnej części Włoch, przemieścił się przez rejon Alp i Czech do naszej części Europy. Towarzyszy mu cały układ frontów atmosferycznych, który bardzo dobrze widocznych jest na poniższej mapie.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 4.11.2021, 18 UTC

Mróz i przymrozki uderzą już na dniach w Polsce. Śnieg również pojawi się w naszej części Europy

Szczególnie intensywne opady deszczu były obserwowane na zachodzie i północnym-zachodzie Polski. Najwięcej deszczu spadło na stacji IMGW-PIB. Trzcińsko Zdroju w woj. zachodniopomorskim. 16,6 mm) i w Paczynie w woj. dolnośląskim (15,6 mm). Intensywne opady deszczu, do 40 mm/24 h, utrzymywać się będą na północnym zachodzie do jutrzejszego poranka.

Prognozowane sumy opadów za okres od 4.11.2021 do 5.11.2021, 21 UTC według modelu ICON dla Polski

Mróz i przymrozki uderzą już na dniach w Polsce.

Wichura w Polsce. W górach wiatr przekracza 100 km/h według danych ze stacji IMGW-PIB

Przemieszczanie się aktywnego niżu powoduje również wzrost prędkości wiatru. Szczególnie duża różnica ciśnienia panuje po południowej stronie wiru niżowego. Szczególne groźne porywy występują w Karpatach i Sudetach, ale powoli wzrasta także prędkość wiatru w pasie dzielnic środkowych (Racibórz porywy do 19 m/s). Kulminacja nastąpi w godzinach wieczornych i nocnych – lokalnie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Pomorzu porywy wiatru mogą osiągać 90 km/h.

Należy wspomnieć, że od południa obserwowane jest adwekcja suchszego powietrza. Szczególnie popołudniem oraz w godzinach wieczorno-nocnych prognozowany jest większy obszar z większymi rozpogodzeniami. Najwięcej pogodnego nieba może się wystąpić na południu, wschodzie, częściowo w centrum, cz. na północnym – wschodzie oraz w regionach południowo – wschodnich. Aczkolwiek po południowej południowej stronie głębokiego ośrodka niżowego, który dotarł znad Morza Śródziemnego postępuje zaostrzanie się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego. Szczególnie silne porywy wiatru występują w górach, gdzie w szczytowych partiach gór porywy mogą przekraczać 110-150 km/h. Wiele wskazuje, że w godzinach wieczornych oraz nocnych, jak i też w piątek w ciągu dnia, najgroźniejsze porywy wiatru gradientowego 60-85 km/h mają wystąpić w pasie od województw zachodnich i częściowo północnych po regiony północno – wschodnie.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru na dzień 5.11.2021, 12 UTC według modelu niemieckiego ICON

silny wiatr i wichura

Wyliczane porywy wiatru do 5.11.2021, 16 UTC według francuskiego ARPEGE

wichura w polsce

Mróz i przymrozki pojawią się na przełomie 1 i 2 dekady listopada w Polsce

Przejdźmy jednak do omawianego ochłodzenia, które dotrze do Polski. Będzie krótkotrwale, ale i tak nocami możliwe są przymrozki. W górach i na obszarach podgórskich zdarzą się krótki mróz. Największe ochłodzenie pod koniec 1 dekady listopada zdarzy się na północy Europy, gdzie mróz może być dwucyfrowy. Następnie przejściowo chłodniejsza masa powietrza z północy pod koniec najbliższego weekendu, bądź na początku przyszłego tygodnia dotrze do Polski.

Adwekcji przejściowej zimnej masy powietrza będzie sprzyjać przemieszczanie się układu niskiego z zachodu na wschód. Przemieszczając się w kierunku Rosji, w swojej tylnej części zacznie szerokim strumieniem ściągać zimne powietrze.

Pod koniec mijającego tygodnia przymrozki, a nawet lekki mróz będą okresami występować przez całą dobę w górach i na obszarach podgórskich. Poza tymi rejonami Polski, nocne spadki temperatury poniżej zera zdarzyć mogą się na wschodzie i południowym-wschodzie. Dużo jednak zależeć będzie od skali rozpogodzeń przy długiej listopadowej nocy.

Przymrozki i mróz będą w Polsce. W górach możliwe wartości dwucyfrowe. Zimny okres synoptyczny nie będzie jednak długotrwały

Szczególny zimny zapowiada się początek drugiej dekady listopada. Wtedy to silne spadki temperatury przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze po zachodzie słońca mogą nie być niczym nadzwyczajnym. Wygląda jednak na to, że ochłodzenie będzie kilkudniowe i już w połowie przyszłego tygodnia zaczną wracać wyższe temperatury za sprawą napływu cieplejszych mas powietrza.

Wyliczana temperatura na wysokości 2 m na 10.11.2021, 06 UTC według ECMWF dla Polski

Mróz i przymrozki uderzą już na dniach w Polsce. Śnieg również pojawi się w naszej części Europy

Wygląda na to, że w drugiej dekadzie listopada możliwe są przymrozki. Jednak nie powinny być one częste. Na ogół dominować mają cieplejsze masy powietrza. Okresami jednak w tylnych częściach niżów spłynąć może chłodniejsza masa powietrza, prowadząc do wystąpienia opadów o charakterze konwekcyjnym, a nocami przy bezchmurnym niebie do spadków temperatury poniżej zera.

Wstępna temperatura na wysokości 2 m.n.p.g na 10.11.2021 według europejskiego modelu ECMWF na noc z poniedziałku na wtorek.

Mróz i przymrozki uderzą już na dniach w Polsce na początku drugiej dekady listopada

Orientacyjna prognoza temperatury na wysokości 2 m.n.p.g, 11 listopada 2021, 05 UTC

ochłodzenie w Polsce

Możliwa fotogeniczna konwekcja w masie arktycznej morskiej

Warto również wspomnieć, że w chłodnej masie pochodzenia arktycznego, morskiego zdarzyć mogą się opady konwekcje. Istnieje pewne ryzyko burz adwekcyjnych. Możliwe są opady krupy śnieżnej, a szczególnie w górach i na obszarach podgórskich również deszczu ze śniegiem i śniegu. Konwekcja w środowisku mocno wychłodzonej masy powietrza może być bardzo fotogeniczna, co spowodowane ma być stromym gradientem temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą.

Konwekcja w zimnej masie powietrza bywa wdzięcznym obiektem do fotografowania. Szczególnie o złotej godzinie.

Pogoda. Konwekcja w chłodnej masie

Przykład fotogenicznej konwekcji w masie arktycznej morskiej. Na zdjęciu gęste smugi „śniegowe” w półroczu chłodnym, które została uchwycona pod koniec poprzedniego sezonu zimowego na wschodzie Polski.

konwekcja w Polsce

Konwekcja masowa w masie arktycznej i smugi z opadami krupy, deszczu ze śniegiem i śniegu.

zimna masa z północy

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady w okresie od 4.11.2021 do 13.11.2021 według modelu ECMWF

Wygląda na to, że najdłużej przymrozki w najbliższym tygodniu utrzymają się na południu i południowym-wschodzie. Szczególnie w rejonach górskich i podgórskich. Będziemy monitorować najnowsze prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich i publikować najnowsze informacje na łamach portalu, gdyż przy dynamicznej sytuacji może dojść jeszcze do pewnych zmian.

1 komentarz do “Mróz i przymrozki uderzą już na dniach w Polskę. Śnieg również pojawi się w naszej części Europy”

Możliwość komentowania została wyłączona.