Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz siarczysty wystąpił w Polsce. Temperatura spadła do blisko -20°C na stacjach IMGW. Wiemy, gdzie było najchłodniej


Mróz siarczysty wystąpił w Polsce. Temperatura spadła do blisko -20°C. Wiemy, na których stacjach IMGW było najchłodniej w kraju.

Mróz dwucyfrowy w kraju nie tylko nocami

Zgodnie z prognozami koniec ubiegłego tygodnia przyniósł stabilizacje pogody, gdyż dostaliśmy się w zasięg umacniającego się wyżu barycznego znad Wysp Brytyjskich. Przynamniej do 9 lutego 2023 aurę kształtować będzie silny obszar podwyższonego ciśnienia. W pierwszych dniach drugiej dekady lutego, pojawią się strefy frontowe i nieco wzrośnie dynamika w pogodzie, mogą pojawić się opady atmosferyczne.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 6 lutego 2023, 06 UTC dla Warszawy, ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w minionych 7 dni zanim dotarło do stolicy Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

silny mróz spowodowany adwekcją z północy, luty 2023
Silny mróz i napływ powietrza z Arktyki

Silny mróz i bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne w Polsce

Ubiegłej doby i w nocy z niedzieli na poniedziałek Polska znajdowała się będzie w zasięgu silnego układu wyżowego początkowo lokującego się nad Danią, a następnie nad Niemcami i częściowo nad naszym krajem. Jedynie na północnym zachodzie zaznaczyła się strefa frontu okluzji ulegająca frontolizie, która położona była w płytkiej zatoce niżowej. Do naszej części Europy dociera przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego. Wilgotność w tej masie nie jest tak duża jak w ubiegłych tygodniach. Wtedy dominowały zgniłe wyże z bardzo dużą wilgotnością powietrza.. Dlatego też nie brakuje większych przejaśnień i rozpogodzeń, co nocami w warunkach pogodnego nieba sprzyja radiacyjnemu wypromieniowania ciepła.

Zobacz też: Śnieżyca widoczna w prognozach dla Polski. Potężny atak zimy na północy. Spadnie 50-80 cm świeżego śniegu

Analiza synoptyczna według IMGW-PIB, 6 lutego 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

silny mróz w warunkach wyżowej pogody i zaleganiu masy PAs
Dominacja silnej blokady antycyklonalnej

Temperatura minimalna w nocy z 5/6 lutego 2023 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

zimno w polsce, mróz dwucyfrowy
Mróz dwucyfrowy na niektórych stacjach, najzimniej było jednak w górach

Jeszcze zimniej było przy gruncie, gdzie w Bielsku Białej na stacji synoptycznej zmierzono -16°C na wysokości pomiarowej 5 cm w poletku meteorologicznych.

Mróz dwucyfrowy przy gruncie, 5/6 lutego 2023 r. w Polsce na stacjach synoptycznych PSHM

mróz w Polsce
Silny mróz przy gruncie na obszarze Polski. Pomiar na stacji w Przemyślu był błędny, gdyż czujnik w poletku meteorologicznym znalazł się pod śniegiem

Temperatura spadła do blisko -20°C na 2 metrach

Warto jednak rzucić okiem na automatyczne stacje IMGW, które również prowadzą zautomatyzowane pomiary meteorologiczne i wysyłają depesze do zbiornicy danych w Warszawie. Najchłodniejszym posterunkiem okazały się Jakuszyce (woj. dolnośląskie). Automat ten jest położony w Karkonoszach. Tam czujnik umieszczony w klatce meteorologicznej na 2 m, bądź osłonie radiacyjnej na standardowej wysokości pomiarowej zmierzył -19,3°C. Przy gruncie temperatura mogła być niższa o nawet kilka stopni, osiągając spokojnie poniżej -20°C nad samym śniegiem.

Przeczytaj też: Mróz poniżej -45°C. Odczuwalnie -70°C. Mroźna bestia z północy. Arktyczny podmuch do 10 lutego w Polsce

Temperatura powietrza zmierzona na posterunku w Jakuszycach w minionych 48 godzinach (woj. dolnośląskie). Widoczna najniższa odnotowana wartość na wysokości pomiarowej 2 m na poziomie -19,3°C

silny mróz w Polsce
Mróz sięgnął blisko -20 stopni

Warto również rzucić okiem na ranking, który pokazuje nam temperaturę odnotowaną w klatkach meteorologicznych na wybranych stacjach synoptycznych IMGW, uwzględniając w tym dwa obserwatoria wysokogórskie, które są położone w Tatrach Zachodnich i Sudetach. Na Kasprowym Wierchu, w klatce meteorologicznej temperatura obniżyła się do -19°C. Natomiast na Śnieżce wyniosła -14,5°C.

Minimalna temperatura powietrza na obszarze Polski, uwzględniając dane ze stacji klimatologicznych IMGW-PIB

silny mróz w kraju
Największy mróz był na stacji WOM Kasprowy Wierch, natomiast na automatycznym w Jakuszycach

Mroźno, ale słonecznie było dziś na najwyżej położonej w Polsce stacji IMGW-PIB. Podobnie było na drugiej stacji wysokogórskiej w Karkonoszach

Sprawdźmy również przebieg temperatury na Kasprowym Wierchu od godzin porannych, 6 lutego 2023. Z depesz synoptycznych, które wysyła obserwator co godzinę wynika, że przez cały dzień panował tam dwucyfrowy mróz. Pogoda była dobra, gdyż widzialność sięgała 50 km, wiatr wiał przeważnie z północnego wschodu, prędkość wiatru w porywach nie przekraczała 31 km/h. Jednak w Tatrach mamy lawinową 4 i zamknięte są szlaki górskie. Nie kursuje również kolejka na popularny Kasprowy.

mróz w Tatrach jest silny
Dwucyfrowy mróz za dnia w Tatrach

Na drugiej wysokogórskiej stacji IMGW-PIB, która położona jest w Karkonoszach, również panował dwucyfrowy mróz za dnia, lecz nieco mniejszy niż na Kasprowym Wierchu. Widzimy również, że obserwator PSHM nadawał trzy krotnie depesze „STORM” do zbiornicy danych w Warszawie oraz do wymiany międzynarodowej.

większy mróz w Polsce
Mróz dwucyfrowy także w Karkonoszach

Najwięcej śniegu leży w Polsce na stacji położonej na Kasprowym Wierchu

Z danych opublikowanych przez IMGW-PIB wynika, że najwięcej śniegu leży w górach i obszarach podgórskich. Na nizinach pokrywa nie jest duża, a na zachodzie i północnym zachodzie śniegu nie ma wcale. Na Kasprowym Wierchu leży aż 182 cm śniegu. Nie jest to jednak rekordowa pokrywa śnieżna dla tej wysokogórskiej stacji.

Mróz dwucyfrowy w Polsce

Grubość pokrywy śnieżnej, 6 lutego 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

dużo śniegu w Polsce
Blisko 2 m śniegu na WOM Kasprowy Wierch

Grubość pokrywy śnieżnej, 6 lutego 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

silny mróz i dużo śniegu
Najwięcej śniegu leży w rejonach podgórskich i górach, czym dalej na północ, tym jest go mniej

Pokrywa śnieżna w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, 6 lutego 2023, 7 czasu lokalnego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

duże spadki temperatury w Polsce i śnieg
Duża pokrywa śnieżna sprzyja występowaniu silnego mrozu w czasie adwekcji powietrza arktycznego

Pokrywa śnieżna w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, 6 lutego 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

dużo śniegu w kraju
Sporo śniegu w Beskidach

Grubość pokrywy śnieżnej na stacjach w Sudetach. Źródło: CMM IMGW-PIB

mniej śniegu w Karkonoszach
Mniej śniegu w Karkonoszach

W kolejnych dniach szczególnie duży mróz panować będzie nocami w obszarach rozpogodzeń, przejaśnień i słabego wiatru oraz większej pokrywy śnieżnej. Nadchodząca noc również będzie mroźna, o czym napiszemy w najbliższych godzinach, bazując na najnowszych danych pomiarowych i prognozach modeli numerycznych. Pod koniec tygodnia zacznie robić się cieplej i odwilż zacznie obejmować z biegiem drugiej dekady lutego coraz większe regiony naszego kraju.

FaniPogody.pl