Zima zbliża się do Europy wielkimi krokami. Od kilku dni atak zimy utrudnia życie mieszkańcom Islandii, czy lokalnie Skandynawii. Jednak to nic w porównaniu z tym co wydarzyło się na Antarktyce (biegun południowy). Mróz jaki tam odnotowano sięgał prawie -80 stopni Celsjusza. Czy to rekord Świata? To również sprawdzimy w poniższym wpisie.
Mróz i atak zimy na północy Europy
Zacznijmy nie od potężnego mrozu, a od ataku zimy jaki od kilku dni trwa w północnej Europie. Już w czwartek pisałem o silnych śnieżycach jakie nawiedzają Islandię. Intensywne opady śniegu w połączeniu z silnym wiatrem dały w regionie nawet zjawisko blizzard. Lokalnie na Islandii przybyło kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Obecnie atak zimy, choć lżejszy trwa w niektórych regionach Skandynawii. Temperatura w Norwegii spadła w okolice zera, na północy kraju deszcz przechodzi w śnież z deszczem i sam śnieg. Nie jest to atak zimy tak spektakularny jak na Islandii, jednak warto zaznaczyć, że opady śniegu pojawiają się już również na kontynencie.
Mróz i to silniejszy niż w Skandynawii pojawia się również na północy Rosji. Region ten jest jednak obecnie pod wpływem rozległego wyżu. W związku z tym nie możemy mówić o ataku zimy, gdyż nie występują tam jakiekolwiek opady. Sytuacja ta może zmienić się za kilka dni, gdy wyż odpuści, mróz w regionie pozostanie, a z zachodu nadciągną opady. To jednak dopiero za kilka dni. Tymczasem przejdźmy do głównego dania dzisiejszego wpisu.
Mróz -79 stopni na Antarktyce. Czy to rekord?
To co wydarzyło się w regionie stacji Vostok na Antarktyce jest niesamowitym pokazem potęgi natury. Oficjalna stacja meteorologiczna dokonała tam pomiaru temperatury na poziomie -79.4 stopni Celsjusza. To jest mróz, który zabiłby nieprzygotowanego człowieka w kilka minut. Poniższa grafika autorstwa meteorologa Scotta Duncana.
Widząc tak silny mróz wiele osób zadaje sobie pytanie, czy to rekord świata najniższej temperatury zmierzonej kiedykolwiek na Ziemi. Okazuje się, że wcale nie. Na tej samej stacji Vostok, 21 lipca 1983 roku wystąpił jeszcze bardziej nieprawdopodobny mróz. Stacja zanotowała wtedy -89.2 stopni Celsjusza. To mróz nieprawdopodobny. Warto w tym miejscu wspomnieć o rekordach ujemnych temperatury na innych kontynentach. Przykładowo rekordem mrozu w Europie jest -58 stopni Celsjusza. Ciekawie prezentuje się również rekord Azji, gdzie w 2004 roku zanotowano -72 stopnie Celsjusza. Po więcej ciekawych rekordów odsyłam do strony Wikipedii.
Bardzo ciepło w Polsce. Atak zimy nam nie grozi?
Zupełnie inny rodzaj pogody panuje obecnie w naszym regionie. Mróz w Polsce nie wystąpi w najbliższych dniach z pewnością. Temperatury w dzień przekraczają 20 stopni Celsjusza. Oczywiście, mamy październik, więc noce i poranki są chłodne. Temperatura spada wtedy lokalnie w okolice 5-8 stopni Celsjusza. Mróz jednak w Polsce pojawia się tylko w górach i na obszarach podgórskich. W pozostałej części kraju na ten moment bez spadków temperatury poniżej zera.
Spójrzmy na animację prognozy temperatury na najbliższy okres dla Polski. Widać tu, że w najbliższych kilkudziesięciu godzinach w kraju będzie ciepło. Nawet nocami temperatura w Polsce oscylowała będzie w okolicach 10 stopnie Celsjusza. Noc z wtorku na środę będzie wręcz nienaturalnie ciepła jak na październik. Słupki rtęci wspomnianej nocy wskazywać mogą w pasie Polski centralnej nawet w okolicach 16 stopni Celsjusza. Zdecydowanie chłodniej zrobi się w Polsce wraz z nadejściem kolejnego weekendy. Lekki mróz pojawi się z pewnością w górach i regionach podgórskich. W pozostałych regionach kraju temperatura spadała będzie do okolic 2 stopni. Lokalnie bardzo prawdopodobne będą przymrozki. To jednak dość odległy termin w prognozach. Obecnie cieszmy się ciepłem w kraju.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
3 komentarze do “Nieprawdopodobny mróz -79 stopni Celsjusza. Atak zimy na północy”
Możliwość komentowania została wyłączona.