Biegun południowy z najzimniejszą zimą w historii pomiarów !! Jakiś czas temu pisałem o rekordowo niskiej temperaturze na biegunie południowym. Stacja Vostok na Antarktyce 30 września pokazała -79.4 stopnie Celsjusza. Nie był to wprawdzie rekord Świata (szczegóły we wspomnianym wpisie). Okazuje się jednak, że tak niskie temperatury przyczyniły się do innego rekordu pogodowego.
Silny, wielomiesięczny mróz. Rekordowo mroźna zima na biegunie południowym
Jeszcze ciekawsze pomiary temperatury odnotowano w stacji Amundsen Scott. Okazuje się, że średnia temperatura okresu zimowego na biegunie południowym to -61 stopni Celsjusza. Średnią wyciągnięto z codziennych pomiarów w okresie od kwietnia do września. Okazuje się, że to najniższa średnia temperatura okresu zimowego w historii pomiarów. Mróz nie był tak tęgi jeszcze nigdy w historii pomiarów w żadnym miejscu na Ziemi.
Oczywiście mróz na biegunie południowym jest rzeczą całkowicie normalną. W całym okresie zimowym kontynent skuty jest grubą warstwą lodu, a temperatury poniżej -50 stopni są całkowicie normalne. Nie zmienia to jednak faktu, że średnia temperatura na poziomie -61 stopni za sześć miesięcy robi olbrzymi wrażenie na wszystkich fanach meteorologii. Na mnie to robi olbrzymie wrażenie.
Gdzie obecnie na Świecie mróz jest największy?
Z ciekawości przeanalizowałem temperaturę na wszystkich kontynentach za ostatnią dobę. Wyniki są bardzo ciekawe. Prym oczywiście wiedzie Antarktyka, gdzie aż 7 stacji pogodowych odnotowało temperaturę poniżej -50 stopni Celsjusza.
Znacznie cieplej jest w Ameryce Południowej. Najniższą temperaturą na kontynencie (pomijam wyspy leżące blisko Antarktyki) to 0.4 stopnia w miejscowości Rio Grande w Argentynie. Widać, że zima na kontynencie odpuściła. Co ciekawe 3 stopniowy mróz zanotowano w górach położonych w RPA w Afryce. Przejdźmy zatem na półkulę północną, bo to tutaj rozpoczyna się właśnie „chłodniejsze” półrocze. Mróz w najchłodniejszych miejscach Kanady sięga obecnie -16 stopni Celsjusza. Tylko nieco „chłodniej” jest na Grenlandii, gdzie termometry wskazują -18 stopni. Na kontynencie azjatyckim w statystykach mrozu „dominuje” Rosja, której stacje pomiarowe zajęły wszystkie 10 najchłodniejszych miejsc na kontynencie. Dodajmy, że najchłodniej jest obecnie w miejscowości Igandzha-Madaun na południowym wschodzie kraju, gdzie mróz sięgnął ostatniej doby -21 stopni. Australię pomijam, bo do czynienia mamy tam obecnie z wybuchem lata i silnym upałem.
Zajrzyjmy więc do Europy. Tutaj najchłodniejsze stacje pogodowe rozsiane są co prawda po całym kontynencie, ale nie oznacza to wcale, że mróz i zima zawitały już na niziny. Wszystkie z wymienionych wyżej stacji pogodowych usytuowane są w górach. Pojawił się, ale nie sięgał więcej jak 3 kresek poniżej zera. Wszystkie powyższe dane pochodzą z portalu Ogimet.
Jaka pogoda w Polsce w najbliższych dniach?
Zobaczmy zatem co w najbliższych dniach wydarzy się w pogodzie w Polsce. Już od dziś zmieniła się cyrkulacja atmosferyczna w naszym regionie. Napływa do nas znacznie wilgotniejsze powietrze z kierunków zachodnich. W związku z tym mróz i przymrozki nieco odpuszczą w najbliższych dniach w Polsce. Pojawi się za to więcej chmur i opadów.
Na animacji widać doskonale jak przez kraj jedna za druga przemieszczały będą się strefy opadów. Związane jest to z rozpoczynającym się dziś procesem cyrkulacji strefowej. Niże atlantyckie nie będą już tak mocno blokowane przez silny antycyklon ze wschodu. Rozpoczynający się tydzień przyniesie nam nieco wyższe temperatury, ale więcej opadów. Na nizinach padał będzie deszcz. W górach spadnie śnieg. Więcej o pogodzie w najbliższym czasie w długoterminowej prognozie pogody na 16 dni dla Polski.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
1 komentarz do “Rekordowy mróz. Najzimniejsza zima w historii. 80 stopni mrozu. Minus 60 stopni średniej temperatury miesięcznej”
Możliwość komentowania została wyłączona.