Niszcząca wichura znów pojawi w Polsce. Wiatr może przekroczyć 100 km/h w porywach. Możliwe opady, a nawet burze, które mogą miejscami towarzyszyć frontom atmosferycznym w pierwszych dniach grudnia.
Niszcząca wichura pojawi się w Polsce. Możliwe liczne szkody wiatrowe, a nawet burze
Na przełomie miesięcy zmianie uległ rodzaj cyrkulacji atmosferycznej. Przestały do nas wędrować układy niżowe znad Morza Śródziemnego. Znaleźliśmy się w zasięgu wirów niżowych z systemami frontów atmosferycznych, które wędrują z zachodu na wschód. Wchodzą one w skład cyrkulacji zachodniej.
W atmosferze baroklinowej warunki pogodowe bywają zmienne. Pogoda na przełomie ciepłej i chłodnej pory roku nie jest zazwyczaj stabilna. Ścierają się wtedy zazwyczaj zimne masy powietrza z północy i cieplejsze z południa. Prowadzi to do wystąpienia silnego prądu strumieniowego, który napędza cyklogeneze niżów. Szczególnie jesienią oraz zimą istnieje duże zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru. Głównie związanych z cyrkulacją atlantycką. Najbliższe dni przyniosą zmienne warunki pogodowe. Nagłe skoki i spadki temperatury, duże wahania ciśnienia i opady atmosferyczne. Istnieje ryzyko, że ponownie pojawią się burze. Największe ich prawdopodobieństwo wystąpienia będzie na Morzu Bałtyckim i wybrzeżu, ale nie można ich wykluczyć również na większym obszarze północnej części Polski.
Sytuacja synoptyczna 2.12.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego oraz obszarów przyległych od DWD
Niszczącą wichurę przyniesie niż o imieniu „DANIEL”. Stwarzać ma zagrożenie dla życia i zdrowia oraz mienia
Szczególnie interesująco pod kątem spodziewanego większego załamanie pogody wygląda niż o imieniu Daniel, otrzymał on taką nazwę od Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie. Przemieści się on znad Cieśnin Duńskich przez południowy Bałtyk. Po jego południowej i południowo-zachodniej stronie występować będzie duży gradient baryczny, co skutkować ma wystąpieniem silnego, porywistego wiatru. W centrum wiru niżowego ciśnienie może spaść poniżej 970 hPa. Różnica pomiędzy północną częścią Polski a południem i południowym-wschodem sięgnąć ma 30 hPa. Izobary będą gęsto i ciasno ułożone, co zawsze kończy się wystąpieniem silnego wiatru.
Szczególnie groźne warunki pogodowe będą odczuwalne w nocy ze środy na czwartek, kiedy to układ niżowy „DANIEL” ulokuje się nad Morzem Bałtyckim. Wichura będzie szczególnie odczuwalna na północy i zachodzie Polski, prowadząc do szkód. Na wybrzeżu i Morzu Bałtyckim porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h. Groźne porywy wiatru nie ominą również obszarów górskich i podgórskich, gdzie na stacjach IMGW-PIB może wiać powyżej 130 km/h. Ponownie oczekujemy najwyższych wartości na Przedgórzu Sudeckim, jak i też w Sudetach.
Zobacz także: Prawie 70 stopni Celsjusza różnicy w Europie
Niebezpieczne porywy wiatru spełniające kryteria wichury wystąpią m.in na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim oraz Pomorzu i Wielkopolsce, Dolnym Śląsku oraz na Kujawach. Przypomnijmy, o wichurze mówimy wtedy, kiedy porywy wiatru przekraczają 72 km/h. Należy zachować szczególną ostrożność w czasie przemieszczania się samochodami przez większe kompleksy leśne.
Prognozowane porywy wiatru do godzin porannych 2.12.2021, 5 UTC w oparciu o prognozy niemieckiego modelu numerycznego ICON
Orientacyjna prognoza porywów wiatru na 2.12.2021, 6 UTC dla Polski według europejskiego modelu ECMWF. Podobnie tak jak model ICON, pomijając obszary górskie i podgórskie. Najsilniejsze porywy wiatru mogą zdarzyć się wzdłuż gmin nadmorskich na północy Polski.
W drugi dzień grudnia wichura ma przesuwać się dalej na wschód
2 grudnia 2021 w ciągu dnia wichura będzie przesuwać się w kierunku wschodniej części Polski, prowadząc do miejscowych szkód. Przemieszczać ma się od województw północnych, zachodnich oraz centralnych dalej na wschód kraju. Lokalnie porywy przekroczą 70-90 km/h. Dopiero popołudniu i wieczorem wraz z wypełnianiem niżu i oddalaniem się w kierunku wschodniej części Europy. Prędkość wiatru zacznie dlatego maleć.
Sytuacja synoptyczna na 2.12.2021, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych od niemieckiej służby meteorologicznej
Silny prąd strumieniowy kluczowy w napędzaniu cyklogenezy niżów barycznych
Kluczowym w kontekście intensyfikacji cyklogenezy wiru niżowego „DANIEL” okaże się obecność prądu strumieniowego, który wynika z dużych kontrastów termicznych pomiędzy zróżnicowanymi termicznie masami powietrza zalegającymi na północy i południu Starego Kontynentu. To właśnie zimą prędkość wiatru w środkowych i górnych warstwach troposfery potrafi rozpędzić się powyżej 300 km/h, napędzając dodatkowo rozwój niżów barycznych.
Wichura może wyrządzić duże szkody. Szczególnie na zachodzie i północy Polski
Reasumując, przed nami kilkadziesiąt godzin z dynamicznymi warunkami pogodowymi w naszej części Europy. W wielu miejscach pogoda może okazać się niebezpieczna, dlatego zalecamy nie parkować samochodów pod drzewami. Warto również zabezpieczyć rzeczy, które może porwać silny, porywisty wiatr. Niewykluczone są miejscami przerwy w dostawach energii elektrycznej. Wichura przyniesie najsilniejsze porywy wiatru w górach i na obszarach podgórskich. Porywy wiatru powyżej 130-140 km/h są możliwe w Sudetach, a szczególnie na Śnieżce. Natomiast wzdłuż gmin nadmorskich oraz nad morzem powieje do 85-110 km/h. Najgroźniej będzie wzdłuż linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Na tym akwenie ponownie podczas mijającego sezonu jesiennego-zimowego może wystąpić silny sztorm, sprowadzając duże zagrożenie dla jednostek pływających. W zachodniej oraz częściowo środkowej, jak i też północnej połowie kraju powieje do 70-100 km/h, prowadząc do licznych wiatrołomów.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru na 2.12.2021, 19 UTC dla Polski według francuskiego modelu ARPEGE. Szczególnie w górach i na obszarach podgórskich, prędkość wiatru przez model może być niedoszacowana.
Porównanie z prognozą niemieckiego modelu numerycznego ICON na 2.12.2021, 19 UTC dla Polski. Mapa ukazuje maksymalne porywy wyliczane przez model od 1 grudnia 20212, 0Z do pierwszej części nocy 2 grudnia 2021.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Niszcząca wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h, będą opady śniegu i deszczu, a nawet burze”
Możliwość komentowania została wyłączona.