Niszczące burze uderzą w niedzielę nad Polską. Będzie to kulminacyjna faza weekendowego załamania pogody. Spodziewana podtopienia, zalania i silne gradobicia. Porywy wiatru w obrębie burz, zwłaszcza superkomórkowych mogą przekraczać miejscami 90-100 km/h, punktowo nie da się wykluczyć 1-2 przypadków mezocyklonicznych trąb powietrznych.
Gwałtowne burze w niedzielę nad Polską. Będą lokalnie duże szkody wiatrowe, gradowe i opadowe
Miniona doba okazała się bardzo burzowa. Zgodnie z prognozami przez Polskę przeszły dwie strefy burzowo. Nocny odpoczynek utrudniały zjawiska burzowe, które przybrały formę training storms i powodowały duże sumy opadowe w pasie od południa, przez centrum aż po Warmię i Mazury. W niedzielę czekają nas jeszcze silniejsze zjawiska burzowe, które mogą spowodować miejscami znaczne straty materialne.
Niszczące burze nad Polską. Wyładowania atmosferyczne odnotowane w ciągu minionych 28 godzin na obszarze Polski i krajach przyległych
Niż baryczny nad Polską przyniesie spory kontrast termiczny i krótki upał na północnym wschodzie. Będą niszczące burze
W niedzielę Polska w zasięgu układu frontów atmosferycznych i pogłębiającego się niżu barycznego o imieniu Zacharias przemieszczającego się nad z południa na północ nad krajem, jaki sprowadzą konwekcyjne, wielkoskalowe opady deszczu i burze. Z prognoz numerycznych wynika, że dziś największych opadów należy się spodziewać w całym pasie zachodnim i częściowo centralnym. Do naszej części Starego Kontynentu docierają dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Od zachodu następuje adwekcja chłodnego polarnomorskiego z północnych rejonów kontynentu, a od południowego wschodu ciepłego znad Bałkanów i Morza Czarnego, które spowodują występowanie dość wysokich temperatur w całym pasie wschodnim. Szczególnie w drugiej części dnia na wschodzie, północnym wschodzie i centrum możemy spodziewać się gwałtownych burz, które miejscami będą niszczące. Zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań online.
Prognoza sytuacji barycznej na 6 sierpnia 2023, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych
Grad do 5 cm, silne ulewy i niskie prawdopodobieństwo tornad
W niedzielę Polska znajduje się pod wpływem głębokiego niżu, jakiego ośrodek wraz z systemem frontów atmosferycznych będzie przemieszczał się z południa na północ kraju. Prognozy numeryczne zakładają, że w strefie frontów, głównie przed frontem chłodnym, wewnątrz gorącej i wilgotnej masy powietrza z południowego wschodu i południa, spodziewane są gwałtowne burze. Niewykluczone, że najsilniejsze dziś burze wystąpią w pasie od Pomorza poprzez Kujawy, Warmię, Mazowsze, Ziemię Łódzką, Świętokrzyską aż po Podkarpacie. Burze przyniosą opady deszczu, porywy wiatru osiągające lokalnie 100 km/h, grad od 2 cm do 5 cm. Punktowo nie można wykluczyć trąb powietrznych, mimo że nie jest to wysokie ryzyko, to należy o nim wspomnieć. Na zachodzie kraju głównie na Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce będą głównie występowały jednostajne, intensywne opady deszczu.
Burze dziś mają przemieszczać się w kierunku północnym i północno-wschodnim. Ponadto ich największa aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Natomiast intensywność burz będzie spadać pod koniec dnia.
Zobacz też: Pogoda na niedzielę 6 sierpnia 2023 r. Starcie jesieni i lata. Kolejne nawałnice, burze i ulewy nad Polską
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 6 sierpnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Prognoza ciśnienia, położenia niżu i opadów na 6 sierpnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Niszczące burze przyjmą formę superkomórek burzowych, ale niewykluczony też układ MCS
W dzień we wschodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie grad o średnicy do 2-5 cm, największy z superkomórek burzowych. Podczas burz wysokość opadów do 40 mm, gdzieniegdzie do 50 mm. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół duże, opady deszczu, lokalnie o natężeniu umiarkowanym i silnym, gdzieniegdzie burze. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm, lokalnie na Pomorzu i Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie do 50 mm. Prognozy wskazują dziś na bardzo duży kontrast termiczny nad krajem. Od zaledwie 16°C na zachodzie do 24°C w centrum i około 32°C na Podlasiu oraz Suwalszczyźnie. Chłodniej w rejonach podgórskich Sudetów około 14°C.
Dziś różnica temperatury powietrza między najcieplejszym a najchłodniejszym miejscem w Polsce może wynieść nawet 17-20°C.
Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 75 km/h, z kierunków zmieniających się, jednak z przewagą kierunków północnych i zachodnich. Ponadto w burzach porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do około 100 km/h w superkomórkach burzowych. Natomiast w górach do 80 km/h. Zalecamy obserwować na bieżąco dane radarowe i detektory wyładowań.
Niszczące burze. Duży kontrast termiczny nad Polską, 6 sierpnia 2023, 12 UTC według modelu ICON
Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl