Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące burze uderzą w Polsce. Będą podtopienia, zalania i gradobicia. Niewykluczone lokalne trąby powietrzne [PROGNOZA]Niszczące burze uderzą w niedzielę nad Polską. Będzie to kulminacyjna faza weekendowego załamania pogody. Spodziewana podtopienia, zalania i silne gradobicia. Porywy wiatru w obrębie burz, zwłaszcza superkomórkowych mogą przekraczać miejscami 90-100 km/h, punktowo nie da się wykluczyć 1-2 przypadków mezocyklonicznych trąb powietrznych.

Gwałtowne burze w niedzielę nad Polską. Będą lokalnie duże szkody wiatrowe, gradowe i opadowe

Miniona doba okazała się bardzo burzowa. Zgodnie z prognozami przez Polskę przeszły dwie strefy burzowo. Nocny odpoczynek utrudniały zjawiska burzowe, które przybrały formę training storms i powodowały duże sumy opadowe w pasie od południa, przez centrum aż po Warmię i Mazury. W niedzielę czekają nas jeszcze silniejsze zjawiska burzowe, które mogą spowodować miejscami znaczne straty materialne.

Niszczące burze nad Polską. Wyładowania atmosferyczne odnotowane w ciągu minionych 28 godzin na obszarze Polski i krajach przyległych

silne burze w kraju
Groźne burze w minionych 28h nad Polską

Niż baryczny nad Polską przyniesie spory kontrast termiczny i krótki upał na północnym wschodzie. Będą niszczące burze

W niedzielę Polska w zasięgu układu frontów atmosferycznych i pogłębiającego się niżu barycznego o imieniu Zacharias przemieszczającego się nad z południa na północ nad krajem, jaki sprowadzą konwekcyjne, wielkoskalowe opady deszczu i burze. Z prognoz numerycznych wynika, że dziś największych opadów należy się spodziewać w całym pasie zachodnim i częściowo centralnym. Do naszej części Starego Kontynentu docierają dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Od zachodu następuje adwekcja chłodnego polarnomorskiego z północnych rejonów kontynentu, a od południowego wschodu ciepłego znad Bałkanów i Morza Czarnego, które spowodują występowanie dość wysokich temperatur w całym pasie wschodnim. Szczególnie w drugiej części dnia na wschodzie, północnym wschodzie i centrum możemy spodziewać się gwałtownych burz, które miejscami będą niszczące. Zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań online.

Prognoza sytuacji barycznej na 6 sierpnia 2023, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

niszczące burze nad Polską
Niszczące burze w związku z przemieszczaniem się niżu Zacharias i układu frontów atmosferycznych w niedzielę

Grad do 5 cm, silne ulewy i niskie prawdopodobieństwo tornad

W niedzielę Polska znajduje się pod wpływem głębokiego niżu, jakiego ośrodek wraz z systemem frontów atmosferycznych będzie przemieszczał się z południa na północ kraju. Prognozy numeryczne zakładają, że w strefie frontów, głównie przed frontem chłodnym, wewnątrz gorącej i wilgotnej masy powietrza z południowego wschodu i południa, spodziewane są gwałtowne burze. Niewykluczone, że najsilniejsze dziś burze wystąpią w pasie od Pomorza poprzez Kujawy, Warmię, Mazowsze, Ziemię Łódzką, Świętokrzyską aż po Podkarpacie. Burze przyniosą opady deszczu, porywy wiatru osiągające lokalnie 100 km/h, grad od 2 cm do 5 cm. Punktowo nie można wykluczyć trąb powietrznych, mimo że nie jest to wysokie ryzyko, to należy o nim wspomnieć. Na zachodzie kraju głównie na Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce będą głównie występowały jednostajne, intensywne opady deszczu.

Burze dziś mają przemieszczać się w kierunku północnym i północno-wschodnim. Ponadto ich największa aktywność przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Natomiast intensywność burz będzie spadać pod koniec dnia.

Zobacz też: Pogoda na niedzielę 6 sierpnia 2023 r. Starcie jesieni i lata. Kolejne nawałnice, burze i ulewy nad Polską

Niszczące burze dziś nad Polską, możliwe opady dużego gradu i wiatr do 100 km/h w superkomórkach

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 6 sierpnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

gwałtowne burze nad Polską
Niszczące burze wystąpią miejscami w Polsce. Mogą spowodować duże szkody w kraju w drugiej połowie dnia

Prognoza ciśnienia, położenia niżu i opadów na 6 sierpnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

gwałtowne burze wystąpią dziś nad Polską
Gwałtowne burze kraju, lokalnie będą one niszczące

Niszczące burze przyjmą formę superkomórek burzowych, ale niewykluczony też układ MCS

W dzień we wschodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie grad o średnicy do 2-5 cm, największy z superkomórek burzowych. Podczas burz wysokość opadów do 40 mm, gdzieniegdzie do 50 mm. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie na ogół duże, opady deszczu, lokalnie o natężeniu umiarkowanym i silnym, gdzieniegdzie burze. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm, lokalnie na Pomorzu i Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie do 50 mm. Prognozy wskazują dziś na bardzo duży kontrast termiczny nad krajem. Od zaledwie 16°C na zachodzie do 24°C w centrum i około 32°C na Podlasiu oraz Suwalszczyźnie. Chłodniej w rejonach podgórskich Sudetów około 14°C.

Dziś różnica temperatury powietrza między najcieplejszym a najchłodniejszym miejscem w Polsce może wynieść nawet 17-20°C.

Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 75 km/h, z kierunków zmieniających się, jednak z przewagą kierunków północnych i zachodnich. Ponadto w burzach porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do około 100 km/h w superkomórkach burzowych. Natomiast w górach do 80 km/h. Zalecamy obserwować na bieżąco dane radarowe i detektory wyładowań.

Niszczące burze. Duży kontrast termiczny nad Polską, 6 sierpnia 2023, 12 UTC według modelu ICON

silne zjawiska konwekcyjne
Duży kontrast termiczny nad Polską

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz