14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Niż DANIEL uderzy w Polskę. Silne załamanie pogody. Burze, wichura 100 km/h i ulewy nad Polską

Załamanie pogody. Burze, ulewy i wichura nad Polską

Dziś z rana na południu Europy utworzył się aktywny niż DANIEL. Przyniesie on załamanie pogody w naszym regionie. Nastawić musimy się na burze, wichurę i bardzo intensywne opady deszczu. Niż w dniu dzisiejszym przyniósł silne śnieżyce w Alpach. Niż jutro da się we znaki między innymi mieszkańcom Polski.

Podczas nadchodzącej nocy niż znajdował się będzie jeszcze w okolicach Austrii przynosząc intensywne opady deszczu na nizinach i śnieżyce w Alpach. Niż ten bardzo szybko porusza się w kierunku północno wschodnim, by jutro rano znaleźć się już nad Podkarpaciem wpływając na pogodę w Polsce.

Położenie niżu ubiegłej nocy.

Załamanie pogody. Silne ulewy nad Polską

Burze i silny wiatr zostawię na dalszą część wpisu. Tutaj zajmijmy się opadami, gdyż jutrzejsze załamanie pogody przyniesie ich naprawdę sporo. Lokalnie opady mogą być naprawdę intensywne przybierając postać ulew. Bardzo dużo deszczu niosły będą ze sobą komórki burzowe, które licznie dziś przechodzić będą w niedzielę nad krajem. Na poniższej grafice (źródło wxcharts.com) widać, jak już w godzinach porannych dużo opadów notowanych będzie na południu kraju. Lokalnie deszcz padał będzie bardzo intensywnie. Już od godzin porannych nie wykluczone są burze.

W kolejnych godzinach niedzieli 2 maja strefa silnych opadów deszczu przesuwała będzie się na północ i wschód obejmując również centrum, a do wieczora również północ i północny wschód kraju. Na północy, zwłaszcza w godzinach wieczornych nie możemy wykluczyć opadów śniegu z deszczem i samego śniegu. Jednak nie to będzie najgorsze podczas nadchodzącego załamania pogody. Powtarzam, lokalnie jutrzejsze opady deszczu mogą być bardzo intensywne.

Niż DANIEL przyniesie burze. Lokalnie burze będą silne

Załamanie pogody jutro nad Polską to nie tylko silny deszcz, a na północy nawet śnieg. Niż z południa kontynentu przeniesie w Polsce liczne burze, które lokalnie mogą być naprawdę groźne. Na ten moment napiszę tylko, że najsilniejsze burze przejdą nad Polską południowo wschodnią i centralną. Szczegóły i dokładniejszy opis odnośnie jutrzejszych burz znajdziecie w specjalnie przygotowanym wpisie burzowym, ponieważ jutrzejsze burze mogą okazać się najsilniejszymi jak dotąd w 2021 roku. Zachęcam również do śledzenia burz i opadów w naszej zakładce “Gdzie jest burza“.

Prognoza burz na 2 maja 2021 według IMGW-PIB

Pogoda. Burze 2 maja 2021

Nadciąga silna wichura

Kto obserwował obrazek tytułowy z większą uwagą na pewno zdziwił się czemu aktywny niż wskazałem strzałką w momencie, gdy praktycznie opuszcza on nasz kraj. Zrobiłem to umyślnie, gdyż na właśnie na zachodnim krańcu niżu dojdzie do zwiększonego gradientu barycznego. W związku z tym w Polsce załamanie pogody przyniesie również silny wiatr. Jeszcze rano wiało będzie w granicach 50-60 km/h. Jednak już w godzinach popołudniowych na wschodzie kraju siła wiatru wzrosnąć może nawet do 80 km/h.

Załamanie pogody. Wichura w Polsce wschodniej.

Pisząc o wietrze w granicach 50-80 km/h mam na myśli stałe porywy wiatru. W przypadku przechodzenia nad regionem komórki burzowej porywy wiatru mogą być znacznie silniejsze. Lokalnie, w przypadku przechodzenia superkomórki burzowej siła wiatru podczas dzisiejszego załamania pogody przekroczyć może znacznie 100 km/h.

Załamanie pogody. Ostrzeżenia IMGW dla Polski

O tym, że do kraju nadciąga groźna pogoda piszemy nie tylko my. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia dla Polski na jutrzejszy dzień.

Ostrzeżenia IMGW przed wiatrem, burzami i ulewnym deszczem

Ostrzeżenia pogodowe dotyczą południowej, centralnej i wschodniej Polski. W pasie od Dolnego Śląska, przez centrum po Podlasie i Mazury ostrzeżenia dotyczą intensywnych opadów deszczu. Alerty te obowiązują do poniedziałku rano. Obszar południowo wschodniej Polski to ostrzeżenia przed burzami i silnym wiatrem. Jutrzejsze załamanie pogody może przynieść naprawdę silne burze na wspomnianymi regionami kraju.

Podsumowując, przed nami bardzo dynamiczna doba w pogodzie nad Polską. Załamanie pogody przyniesie ochłodzenie w kraju, ale w poniższym wpisie szukamy upałów również w Polsce. Czy te nadejdą jeszcze w maju? Zapraszamy do lektury. Szanse na upał w maju są niemałe.