Niże atlantyckie namieszają w pogodzie. Będą wichury powyżej 100 km/h, opady, a nawet burze. Zima termiczna nieprędko

Niże atlantyckie namieszają w pogodzie. Spodziewane są wichury, opady, a nawet burze w kolejnych tygodniach. Nie przewidywany jest w kolejnych tygodniach powrót trwałej zimy na nizinach i wyżynach. Zimowo ma być w górach i rejonach podgórskich. Pogoda okaże się dynamiczna.

Niże atlantyckie wpłyną na pogodę

Dynamiczne warunki pogodowe utrzymują się od dłuższego czasu. Przeważnie znajdujemy się w zasięgu atlantyckich cyklonów z układami frontalnymi. Na początku bieżącego tygodnia jednak w dzielnicach południowych naszego kraju zaznaczył się wpływ niżu znad Morza Egejskiego, który przyniósł większe opady śniegu w górach i na obszarach podgórskich. Po odsunięciu się strefy pofalowanego frontu z płytkim niżem na południe od naszego kraju, dostaliśmy się w zasięg przejściowego klina wysokiego ciśnienia. Kolejne dni będą jednak dynamiczne, gdyż przeważnie mamy być w zasięgu cyrkulacji zachodniej atmosfery.

W kolejnych dniach mijającego tygodnia często nad Polską pojawią się aktywniejsze zatoki niżowe i układy frontalne związane z cyklonami wędrującymi z zachodu na wschód, północny wschód. Nie zabraknie dlatego opadów atmosferycznych i fal silniejszego wiatru, które gdzieniegdzie osiągną prędkość charakterystyczną dla wichur.

Jest szansa, że prędkość wiatru sięgnie 70-110 km/h. Najsilniej powieje nad Morzem Bałtyckim i w górach oraz na obszarach podgórskich. Wiatr wyraźnie nasili się 12 stycznia 2023 r., gdy nad południowym Bałtykiem pojawi się niż baryczny. Najsilniej powieje na północy i na północnym zachodzie naszego kraju.

Prognozy wiodących ośrodków meteorologicznych wyraźnie pokazują, że cyrkulacja atlantycka ma być aktywna do końca 2 dekady stycznia, wpływając wyraźnie na warunki pogodowe w Polsce. Niewykluczone, że dynamiczne warunki pogodowe utrzymają się także w ostatniej dekadzie mijającego miesiąca. Nad wodami Atlantyku obecne są liczne ośrodki niżowe i wtórne wiry niżowe. Przemieszczają się one zgodnie z przepływem sterującym w środkowej i górnej troposferze, czyli prąd strumieniowy. W takiej sytuacji więc nie ma szans, aby zima zawitała na niziny i wyżyny w Polsce w kolejnych dniach/tygodniach, puki nie dojdzie do zmiany cyrkulacji atmosferycznej i wyraźnej blokady cyrkulacji atlantyckiej. Opady śniegu i mróz będą pojawiać się okresami w górach i na obszarach podgórskich.

Silny wiatr okresami za sprawą cyklonów atlantyckich. Nie będą to jednak tak groźne wichury jak w lutym 2022 r.

W czwartek znajdziemy się pod wpływem niewielkiego niżu atlantyckiego przemieszczającego się znad Cieśnin Duńskich nad wody Morza Bałtyckiego. Po południowej stronie cyklonu, dojdzie do wzrostu poziomego gradientu ciśnienia, co przełoży się na wystąpienie silnego wiatru. Różnica ciśnienia sięgnie nawet 13-20 hPa pomiędzy północą a południem naszego kraju. Z prognoz wynika, że najsilniej powieje na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu Środkowym i Wschodnim. Silniejsze porywy wiatru dadzą się we znaki również w woj. lubuskim i na Dolnym Śląsku. Prędkość wiatru na tym obszarze może osiągnąć 50-75 km/h, a punktowo nad samym morzem do około 80-85 km/h/h. Zdecydowanie silniej powieje w Karkonoszach, gdzie porywy powinny przekroczyć 100 km/h.

Śledź na bieżąco zakładkę pogoda długoterminowa.

Sytuacja synoptyczna na 12 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Niże atlantyckie namieszają w pogodzie. Będą wichury powyżej 100 km/h, opady, a nawet burze. Zima termiczna nieprędko
Wichury w prognozach

Kolejne niże atlantyckie w prognozach. Nie zabraknie częstego przechodzenia stref frontowych przez Polskę

Zatem miejscami spełnione zostaną kryteria dla wichury. Zwłaszcza w górach oraz nad samym morzem, gdzie dodatkowo możliwy jest sztorm. Gdzieniegdzie tak silny wiatr może spowodować szkody. Należy jednak podkreślić, że porównaniu do ubiegłorocznych wichur z lutego 2022 r., nie będą to zjawiska tak rozległe obszarowo i intensywne. W kolejnych dniach co jakiś czas wzrośnie różnica ciśnienia, co spowoduje wzrost prędkości wiatru w kraju.

Zobacz także: Morderczy mróz -62°C na wschodzie. Sprawdzamy, czy zima wróci Polski

Do końca bieżącego tygodnia najsilniej powieje w Sudetach i Karpatach oraz nad morzem i wzdłuż gmin nadmorskich. W głębi kraju wiatr okaże się słabszy poniżej progu wichury i nie stwarzający istotnego zagrożenia. Zalecamy jednak śledzić prognozy pogody codziennie, gdyż tylko niewielka zmiana głębokości i położenia niżów atlantyckich, spowoduje nasilenie się prędkości wiatru do progu wichury. Okresami nie można wykluczyć nawet burz, lecz będą to zjawiska rozproszone i niezbyt intensywne. Czasem w zasięgu stref opadów wiatr ma być silny i porywisty, co wynikać ma ze schodzenia pędu powietrza z wyższych wysokości ku ziemi.

Prognozowane porywy wiatru na okres od 11.01.2023 r. 06Z do 15.01.2023 r. 21 UTC w obszarach podgórskich i górskich porywy wiatru powyżej 100 km/h oraz nad samym morzem. Model amerykański źle szacuje porywy wiatru w górach.

porywy wiatru
Silne porywy wiatru w Polsce

Ekstremalna anomalia temperatury dominuje w prognozach różnych ośrodków prognostycznych

Generalnie wszystkie wiodące modele prognostyczne pokazują nam utrzymanie się dodatnich anomalii temperatury, co ma mieć związek z aktywną cyrkulacją strefową. Pierwsza dekada stycznia 2023 r. zapisuje się w Polsce z ekstremalnym odchyleniem temperatury od normy wieloletniej, które sięga około 6,6°C dla naszego kraju. Są jednak miejsca na południu i centrum kraju, gdzie temperatura okazuje się wyższa o nawet 7°C/7,5°C od normy z lat 1991-2020 r.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 11.01.2023 r. do 17.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020

ciepło w Polsce
Niże atlantyckie przynosić będą dominacje cieplejszych niż zwykle o tej porze roku mas powietrza

Warto również sprawdzić prognozę anomalii miesięcznej na okres od 1.01.2023 r. do 17.01.2023 r. Wygląda na to, że do 17 stycznia 2023 r. anomalia nieznacznie spadnie, ale dalej w całym kraju będzie powyżej normy o nawet 5°C/6°C. Wielu osobom dominacja cieplejszych niż zwykle w tym okresie roku mas powietrza pozwala oszczędzić na ogrzewaniu. Niewykluczone jednak, że okresy chłodu z mrozem i śniegiem przesuną się na koniec zimy i początek wiosny.

Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na luty 2023 r. Rozbieżne prognozy modeli. Możliwe burze, wichury i większy mróz oraz śnieg w Polsce

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury według ECMWF na okres od 1.01.2023 r. do 17.01.2023 r. dla Polski

cyrkulacja strefowa wpłynie na pogodę
Ekstremalna anomalia temperatury za sprawą cyrkulacji strefowej

Kolejne opady śniegu i deszcz ze śniegiem głównie w górach i na obszarach podgórskich

Praktycznie na sam koniec sprawdzamy jeszcze prognozowaną średnią anomalie temperatury na okres od 11.01.2023 r. do 22.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1979-2000 r. Wartości w tym czasie mają być wyższe o średnio 5-6°C, dlatego o powrocie termicznej zimy z dużymi opadami śniegu na nizinach i stałą pokrywą śnieżną nie mamy co liczyć. Zawdzięczać mamy to utrzymującej się aktywnej cyrkulacji strefowej. Okresy z opadami śniegu w chłodniejszych masach powietrza mogą się zdarzyć, ale poza górami i obszarami podgórskimi śnieg nie utrzyma się.

Niże atlantyckie przyczynią się do utrzymania dodatniej anomalii temperatury. Wyliczana średnia anomalia temperatury na 10 dni według GFS/CFSR, uwzględniając okres bazowy 1979-2000 r.

niże atlantyckie w prognozach. bardzo ciepło w Polsce
Niże atlantyckie sprowadzać mają cieplejsze niż zwykle o tej porze roku masy powietrza

Jeśli spojrzymy na mapę prognozowanej średniej temperatury powietrza, to średnia dobowa temperatura ma być typowa dla termicznego przedzimia z częstymi wartościami na plusie zarówno w ciągu dnia i nocami. Ujemne wartości na termometrach poza górami zdarzą się głównie w warunkach pogodnych nocy i niewielkiej prędkości wiatru. Nie przewiduje się, aby występował mróz dwucyfrowy.

Niże atlantyckie przynosić mają częste napływy ciepłych mas powietrza. Prognozowana średnie wartości temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

niże atlantyckie. pogoda dynamiczna, styczeń 2023 r.
Średnia dobowa temperatura typowa przez większość czasu dla termicznego przedzimia

Wilgotny i dynamiczny styczeń 2023 r. w kolejnych prognozach modeli, czyli zgodnie z tym co pisaliśmy w ostatnich prognozach

Niże atlantyckie będą aktywne w kolejnych tygodniach, dlatego warunki pogodowe nie będą stabilne. Często przechodzić mają strefy frontowe z opadami ciekłymi, rzadziej mieszanymi i stałymi. W sprzyjających warunkach niewykluczone są burze. Występować mogą również spore wahania ciśnienia, wpływając niekorzystnie na nasze samopoczucie. Wkrótce podawać będzie kolejne informacje.

Niże atlantyckie dominują w prognozach. Prognoza średniej wartości ciśnienia na poziomie morza na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

dynamiczna pogoda w Polsce
Niżowy wzór pogody

Fanipogody.pl