20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda 17.02.2021. Front okluzji dzieli Polskę na pół. Odwilż i wiosna na zachodzie. Mróz na wschodzie

Polska podzielona w pogodzie. Mróz na wschodzie. Odwilż na zachodzie

Środa 17 lutego przyniesie prawdziwe starcie wiosny i zimy nad Polską. Odwilż panuje na zachodzie. Wchód kraju to wciąż ujemne temperatury. Granicą między odwilżą na zachodzie, a mrozem panującym na wschodzie kraju będzie front okluzji. Godny uwagi jest bardzo duża różnica temperatury jaka występuje dziś w Polsce. Front związany jest z niżem YUKON i przynosi dziś w kraju bardzo intensywne opady i śnieżyce.

Front okluzji nad Polską. Odwilż na zachodzie i mróz na wschodzie kraju

Odwilż walczy z mrozem nad Polską

Front okluzji, który przyniósł dzisiejsze załamanie pogody w kraju przyniesie sobą bardzo ciepłe masy powietrza z zachodu. Z każdym dniem odwilż w kraju będzie coraz silniejsza, jednak jeszcze dziś trwa nad Polską pogodowa przepychanka. Podczas gdy na wschodzie kraju mróz sięga nawet -14 stopni, w tym samym czasie na zachodzie kraju mamy już temperatury dodatnie.

Odwilż na zachodzie, mróz na wschodzie Polski

Wnioskując po prognozach pogody na najbliższe dni walka wiosny i zimy nad Polską będzie trwała nadal. W naszej długoterminowej prognozie pogody do końca lutego wspominamy, że mróz na wschodzie kraju długo nie ustępował będzie silnej odwilży z zachodu. Wróćmy jednak do dzisiejszych wydarzeń pogodowych w Polsce.

Silna śnieżyca dzieli kraj na pół

Środa 17 lutego przyniesie dość dynamiczną aurę w Polsce. Z pewnością wiecie to już z porannej prognozy pogody, ale dziś w kraju pojawi się mnóstwo opadów. Będą to zarówno opady deszczu, deszczu marznącego, jak i samego śniegu.

Silna śnieżyca nad Polską

Najsilniejszych opadów dziś w Polsce spodziewać możemy się w pasie od Pomorza, przez Kujawy, Mazowsze, Ziemię Łódzką, aż po południe kraju. Będzie to dość wąska strefa opadów. W związku z tym trudno dokładnie oszacować gdzie dokładnie będzie zaczynać się i kończyć strefa opadu. za przykład weźmy Lubelszczyznę. Prawdopodobnie na zachodzie regionu mocno sypnie dziś śnieg, a już w samym Lublinie opad może być słaby.

Niebezpieczna odwilż na zachodzie

Bardzo niebezpieczna sytuacja wystąpi dziś na wielu drogach w centralnym pasie Polski. Złe warunki panować mogą również na zachodzie kraju. Wciąż piszemy o silnej śnieżycy jaka przejdzie dziś przez kraj. Natomiast od zachodu do kraju wkracza odwilż. Na styku dwóch mas powietrza pojawią się opady marznącego deszczu.

Ostrzeżenia pogodowe IMGW

Sytuacja jest na tyle poważna, że pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia przed opadami marzącymi dla dużego obszaru Polski. Dokładna i aktualna mapa ostrzeżeń znajduje się tutaj.

W kolejnych dniach odwilż będzie wdzierała się coraz mocniej do Polski. Zima dzielnie „walczyła” będzie już tylko na krańcach wschodnich kraju. Z każdym dniem mróz na wschodzie za dnia będzie jednak lżejszy. W przyszłym tygodniu odwilż dotrze również i w te regiony kraju. Prognozy pogody mówią wręcz o „wybuchu ciepła” nad Polską. W niedługim czasie na termometrach w Polsce zobaczyć możemy nawet 17 stopni. Więcej o tym piszemy w naszych długoterminowych prognozach pogody.