Odwilż gwałtownie wtargnie do Polski. Mróz siarczysty wycofa się z kraju. Nawet +12°C w trzeciej dekadzie miesiąca

Odwilż nadciąga do naszej części Europy. Ruszy przed świętami wyraźna cyrkulacja strefowa, która spowoduje transport cieplejszych mas powietrza do naszej części Europy. Zanim jednak tak się stanie, czeka nas jeszcze kilka nocy z mrozem dwucyfrowym. Spadki temperatury nocami i w godzinach porannych mogą sięgnąć poniżej -20°C, następnie gwałtownie dotrze do nas odwilż i rozpoczną się roztopy. W czasie wypierania mroźnego powietrza z Polski, pojawią się następne opady o charakterze marznącym na froncie ciepłym, które spowodują w wielu regionach gołoledź.

Po przejściu śnieżycy duże spadki temperatury, potem nagła odwilż

Wygląda na to, że po przejściu piątkowych intensywnych opadów śniegu, mieszanych i marznących, dostaniemy się w zasięg szybko umacniającego się, ale mobilnego ośrodka wysokiego ciśnienia o imieniu Kaspar I. Dlatego w rejonach potencjalnych przejaśnień i rozpogodzeń, możliwe są duże spadki temperatury.

Prognoza pola ciśnienia na 18 grudnia 2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

zmiana pogoda przed nami
Wyż zbudowany w mroźnym powietrzu, ustabilizuje na krótko pogodę w Polsce

Ubiegłej nocy zgodnie z prognozami, ponownie w rejonie większych przejaśnień i rozpogodzeń, wystąpiły duże spadki temperatury. Najchłodniej było na stacji telemetrycznej IMGW-PIB w Sieradzu, gdzie temperatura w klatce meteorologicznej obniżyła się do -14,6°C. Najwyższe wartości odnotowano na południowym wschodzie woj. podkarpackiego, zimno było również nietypowo na północy kraju, gdzie mróz dwucyfrowy nie okazał się rzadki na stacjach IMGW.

Najniższa temperatura godzinowa w nocy z 15/16 grudnia 2022 w Polsce na stacjach PSHM

zimno w Polsce, ale idzie odwilż
Najchłodniej było na stacji w Sieradzu ubiegłej nocy

Temperatura minimalna 5 cm nad śniegiem i gruntem 15/16 grudnia 2022 w Polsce na stacjach IMGW-PIB. Źródło: CMM IMGW

duży mróz w kraju
Duży mróz przy gruncie w Polsce na stacjach IMGW

Najpierw duży mróz, potem nagła odwilż w okresie świątecznym

Warto zwrócić uwagę na prognozę anomalii dobowej na okres od 16.12.2022 do 22.12.2022. Widzimy wyraźnie, że piątek jest kolejnym dniem, kiedy to notujemy ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Jedynie na południowym wschodzie i częściowo południu zaznacza się przejściowy napływ cieplejszego powietrza z południa i tam też jest cieplej. Zdarzają się również opady deszczu marznącego i lodowego. Koniec bieżącego tygodnia zaznaczy się z ujemną anomalią temperatury, co będzie efektem spływu mroźnego powietrza w tylnej części niżu środziemnomorskiego. Następnie w poniedziałek od zachodu, południowego zachodu zacznie postępować odwilż.

Ciepłe powietrze polarne obejmie bez wyjątku cały kraj wraz z początkiem 3 dekady grudnia. Okres świąteczny minie pod znakiem silnej odwilży i wyraźnych roztopów. Średnia anomalia temperatury, wyjdzie za 7 dni i tak poniżej normy klimatologicznej, bo końcówka drugiej dekady miesiąca będzie mroźna. Grudzień 2022 zapisze się jako chłodny, natomiast ilość opadów na południu, południowym wschodzie i wschodzie ma być w skali miesięcznej powyżej normy, natomiast na pozostałym w okolicach normy wieloletniej.

Prognoza anomalia temperatury na okres od 16.12.2022 do 22.12.2022, uwzględniając okres bazowy 1991-2020

odwilż pojawi się w Polsce
Duże ocieplenie w okresie świątecznym przed nami, pojawi się odwilż w Polsce

Niż ściągnie do nas mroźne powietrze we współpracy z wyżem. Ocieplenie zacznie postępować wraz z początkiem przyszłego tygodnia w Polsce

Już jutro od zachodu zaczniemy dostawać się w zasięg mobilnego ośrodka wysokiego ciśnienia. Przyniesie on krótkotrwałą stabilizacje pogody. Antycyklon migrować ma znad Europy Zachodniej w kierunku Ukrainy. Dodatkowo w tylnej części wypełniającego się cyklonu śródziemnomorskiego, zaciągnięte zostanie na kilkadziesiąt mroźne powietrze arktyczne, które obejmie całą Polskę. Jednak co należy podkreślić, spadków temperatury do wartości dwucyfrowych, oczekujemy głównie w obszarach, gdzie pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. Silnym spadkom temperatury w warunkach wyżowej pogody. Sprzyjać ma także zalegająca w wielu regionach naszego kraju duża pokrywa śnieżna, długa grudniowa noc i słabnący wiatr. Pogorszeniu może ulec również jakość powietrza, gdy to w zasięgu wyżu wystąpią wyraźne ruchy osiadające i rozwiną się silne, przyziemne warstwy inwersyjne po zachodzie słońca.

Prognoza temperatury na wysokości 850 hPa, około 1500 metrów nad poziomem gruntu, 18 grudnia 2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

zmiana pogody przed nami
Mroźne powietrze spłynie do nas na kilkadziesiąt godzin, potem duża odwilż

Silny, wędrowny antycyklon wpłynie na pogodę. Potem ruszy strefowa cyrkulacja atmosfery

Po przejściu intensywnych opadów o charakterze wielkoskalowym, rozbuduje się i umocni mobilny wędrowny wyż, w którym ciśnienie przekroczy 1040 hPa. Najwyższe zmierzona wartości na barometrach wyskalowanych do poziomu morza, zobaczą Polacy na południowym wschodzie, gdzie mieszkańcy tych obszarów mogą zobaczyć nawet 1041-1043 hPa. Zanim jednak to się stanie, to sobota 17 grudnia 2022, przyniesie znacznie słabsze opady o charakterze zimowym w pasie województw południowych, południowo wschodnich i wschodnich. Stabilizacja pogody będzie jednak krótkotrwała, gdyż przyszły tydzień charakteryzować ma się zmiennymi warunkami pogodowymi i nasilającą się odwilżą. Zmieni się cyrkulacja atmosferyczna i dominować ma wyraźny napływ cieplejszych mas powietrza z zachodu, południowego zachodu. Temperatura często przechodzić będzie przez 0°C w dół. W początkowej fazie za dnia temperatura ma być na plusie, natomiast nocami i o poranku na minusie, prowadząc do oblodzenia dróg i chodników po dziennych roztopach. Potem coraz częściej ma być to dodatnia temperatura przez całą dobę.

Silny wędrowny wyż, który najpierw przyniesie duże spadki temperatury, następnie we współpracy z głębokim niżem atlantyckim, sprowadzi znacznie cieplejsze powietrze m.in do naszej części Europy. Prognoza na 19 grudnia 2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

duża odwilż przed nami
Wyż umocni się w mroźnym powietrzu, potem nadejdzie odwilż do Polski

Kilka mroźnych nocy przed nami w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń

Szczyt ochłodzenia przypadnie na okres od 17.12.2022 do 19.12.2022. Mróz będzie jednak największy w rejonach, gdzie dojdzie do ustąpienia chmur warstwowych i zmniejszenia się prędkości wiatru po zachodzie słońca. W czasie długich grudniowych nocy, dochodzić ma do silnego radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Najniższe wartości zostaną odnotowane w obniżeniach terenu, gdzie zimne powietrze będzie swobodnie osiadać. W sprzyjających warunkach temperatura może spaść do -25°C/-15°C na 2 metrach, jeszcze zimniej może być miejscami przy gruncie, a w tym przypadku nawet 5 cm nad śniegiem, gdzie wartości w obszarach pogodnego nieba okazać mogą się o kilka stopni niższe, niż na wysokości pomiarowej 2 metrów w klatce meteorologicznej.

Prognozowana orientacyjnie temperatura na 2 metrach, 18 grudnia 2022, 06 UTC według modelu GEM

odwilż przed nami, najpierw duży mróz
Duży mróz w kraju, potem odwilż

Skrajna prognoza modelu GEM na 19 grudnia 2022, 06 UTC, która ma szanse sprawdzić się pod warunkiem wystąpienia większych przejaśnień i rozpogodzeń w Polsce

najpierw duży mróz, potem duży mróz
Skrajna prognoza modelu GEM, która może nie sprawdzić się w tak dużej skali, ale spadki temperatury poniżej -20 stopni mogą nie być rzadkie pod koniec weekendu i w poniedziałek rano

Bardziej stonowana prognoza modelu ECMWF na 19 grudnia 2022, 06 UTC według modelu ECMWF

duży mróz w Polsce, potem odwilż
Mróz siarczysty w Polsce

Odwilż spowoduje nagłe topnienie pokrywy śnieżnej, jest ryzyko silnych fal wiatrowych. Długo niewidziana zachodnia cyrkulacja atmosfery dojdzie do głosu

Wygląda na to, że będzie to apogeum arktycznego chłodu w grudniu. Jednak duże spadki temperatury mogą wystąpić okresami jeszcze w ostatnim tygodniu 2022 roku. Najniższych wartości na termometrach, spodziewamy się w najbliższych dniach w pasie dzielnic południowych, wschodnich oraz na południowym wschodzie i okresami północnym wschodzie. Ostatnia dekada grudnia przyniesie diametralną zmianę warunków pogodowych, gdy to za sprawą napływu bardzo ciepłego powietrza temperatura może sięgnąć nawet 10°C/12°C. W górach wzrośnie zagrożenie lawinowe, gdyż pojawi się okresami halny. Natomiast na nizinach w warunkach wzmożonej cyrkulacji zachodniej, możliwe jest pojawienie się fal wiatrowych, nawet w formie miejscowych wichur.

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni wskazuje, że temperatura może sięgnąć nawet 10°C/12°C w trzeciej dekadzie grudnia. Szczególnie ciepło zapowiada się według najnowszych prognoz okres świąteczny. Na południu i zachodzie dwucyfrowe dodatnie wartości mogą nie być rzadkością, chłodniej może być na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Niewykluczone, że temperatura okaże się nawet o kilka stopni wyższa, niż widzą to obecnie modele numeryczne. Zwłaszcza na południu kraju w zasięgu wiatru fenowego.

silna odwilż w Polsce
Odwilż będzie silna

W kolejnych dniach podamy bardziej precyzyjne prognozy pogody dla Polski. Aczkolwiek wygląda na to, że trzecia dekada grudnia okaże się znacznie cieplejsza od 1 i 2 dekady ostatniego miesiąca roku.

Fanipogody.pl