Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Opady marznące są groźne. IMGW wydało alerty, występować ma jeszcze lekki mróz. Idą duże zmiany w pogodzie

śnieg

Opady marznące występują nad Polską i są groźne. IMGW wydało alerty, występować ma jeszcze w nocy z piątku na sobotę lekki mróz. Nadchodzą jednak duże zmiany w pogodzie.

Lokalne opady marznące raportowane na poszczególnych posterunkach IMGW w Polsce o godzinie 19:00 czasu lokalnego. Miejscami przebieg warunków pogodowych może być inny, niż ukazany na mapie poniżej dla naszego kraju.

Opady marznące, 2 grudnia 2022 w Polsce

marznący deszcz
Marznący deszcz i mżawka w kraju

Opady marznące kolejny dzień z rzędu w Polsce

Drugi dzień grudnia jest kolejnym dniem w tym miesiącu, gdy to nad Polską utrzymuje się nieprzyjemne podinwersyjne zachmurzenie stratus oraz stratocumulus. Napływa jeszcze masa polarno kontynentalna znad Rosji. Antycyklon znad Federacji Rosyjskiej o imieniu Erik stopniowo będzie słabnąć. Z tych podinwersyjnych chmur występują dziś niewielkie opady śniegu ziarnistego, mżawki i słabego deszczu. W kontakcie z wychłodzonym gruntem i ujemną temperaturą powodują gołoledź. Z prognoz wiodących modeli numerycznych wynika, że w kolejnych dniach będziemy obserwować zmianę wzorca pogodowego. Wyż kontynentalny osłabnie i przesunie się w rejon Kazachstanu. Dlatego też jego miejsce w naszej części Europy, zajmą niże z układami frontalnymi wędrującymi z zachodu i południa Starego Kontynentu.

W sobotę spodziewane jest ocieplenie postępujące od południa. Będzie to mieć związek z przekształcaniem się pola ciśnienia nad Europą Zachodnią i południowo zachodnią. W polu ciśnienia, nad zachodnimi akwenami Morza Śródziemnego umacniać ma się płytki ośrodek niżowy, pod górnym niżem lokującym się nad Zatoką Biskajską i Bretanią, będący jednym z trzech takich ośrodków, lokujących się w rozległej bruździe niskiego ciśnienia rozciągającej się od Skandynawii przez zachodnią część kontynentu i wychodzącej na zachód aż nad Wyspy Azorskie. Należy dodać, że wraz z postępującą przebudową pola ciśnienia i pola geopotencjału, w naszej części Starego Kontynentu będzie się zmieniał kierunek przepływu powietrza ze wschodniego na południowo wschodni. Ponadto w swobodnej troposferze na południowy. Dlatego czeka nas pierwsza odwilż w grudniu, obejmująca przede wszystkim dzielnice południowe i zachodnie, północny wschód nadal chłodny, z temperaturą na małym minusie.

Zgniły wyż wpływa na pogodę kolejny dzień z rzędu

W piątek na przeważającym obszarze Polski wystąpiło zachmurzenie duże, na wybrzeżu i w szczytowych partiach gór zdarzyły lokalnie rozpogodzenia. Miejscami słabe opady śniegu, a na wschodzie i południu kraju  opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od -4°C na Suwalszczyźnie do 1°C na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.

Ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy na kolejne godziny dla Polski

marznący deszcz
Opady marznące

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże. Natomiast na zachodzie miejscami słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, a na wschodzie i w centrum również opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. Kierowcy i piesi powinny zachować ostrożność na drogach. Ślisko może być w kolejnych godzinach również na chodnikach. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C; chłodniej na Suwalszczyźnie do -7°C.  Wiatr słaby, wschodni.

Wyliczana temperatura minimalna dla Polski, 3 grudnia 2022, 05Z dla Polski

mróz i opady marznące
Mróz i opady marznące w kraju

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz