Opady marznące wystąpią na zachodzie, gdyż nasunie się front ciepły. Mróz dwucyfrowy i śnieg w Polsce. Sprawdź, jaka sytuacja pogodowa w nocy.
SIGNIFICANT IMGW-PIB 22.01.2022 r. 18 UTC
Opady marznące i śnieg w Polsce
Niż, który w ostatnich dniach sprowadził do Polski zimne powietrze pochodzenia arktycznego wypełnia się nad Rosją. Już w nocy z soboty na niedzielę znajdzie się nad Ukrainą. Następnie zostanie wchłonięty przez wir niżowy z rodowodem śródziemnomorskim, lokujący się nad wschodnimi akwenami Morza Czarnego.
Polska pomimo słabnącego, wypełniającego się niżu i wzrastającego ciśnienia o 10-15 hPa w ciągu najbliższej doby. W dalszym ciągu ma znajdować się w jego obszarze oddziaływania. Do wschodniej połowy kraju docierać ma powietrze wilgotne i chwiejne, w którym z powodzeniem tworzyć będą się chmury kłębiaste z opadami śniegu. Gradient baryczny w dalszym ciągu duży, bez istotnych opadów na pozostałym obszarze naszego kraju.
Już podczas nadchodzącej nocy, a zwłaszcza w jej drugiej oczekiwane jest wchodzenie znad Niemiec słabych opadów deszczu lub mżawki na wspomnianym, mało aktywnym froncie ciepłym w obszarze podwyższonego ciśnienia rozbudowującego się nad zachodnimi Niemcami. We wschodniej połowie kraju pogodę kształtować ma jeszcze niż migrujący znad Rosji nad Ukrainę i ulegający dalszemu wypełnianiu.
Niż „IDA” wypełniać ma się nad Ukrainą i Rosją
Po odsunięciu się wypełniającego niżu o imieniu „IDA” nad Morze Czarne. W naszej części Europy coraz większy wpływ na warunki pogodowe będzie mieć klin wyżowy od wspomnianego wyżu w stronę Litwy, Łotwy i zachodniej Rosji. Zmniejszy się dlatego w znacznym stopniu gradient baryczny. Jednak w wielu regionach nie zabraknie chmur niskich Stratus i Stratocumulus z przelotnymi opada śniegu i mżawki. Oczekiwane są także gdzieniegdzie mgły. Zwłaszcza w obszarze ciepłego frontu atmosferycznego, jak i też za nim. Na wschodzie nie zabraknie opadów śniegu, a na zachodzie deszczu i mżawki. Będzie wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód.
Sytuacja synoptyczna na 23.01.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Dużo chmur, nieliczne przejaśnienia i rozpogodzenia
Dziś na przeważającym obszarze Polski dominowało zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie także rozpogodzenia. Gdzieniegdzie, z wyjątkiem części zachodniej kraju, przelotny śnieg, nad morzem również deszcz ze śniegiem. Jedynie w Karpatach mógł wystąpić miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-10 cm, a w czasie opadów okresami, ograniczając widzialności do 500 m. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od -3°C na południu do 2°C na zachodzie i nad morzem. Natomiast w rejonach podgórskich Karpat około -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, wysoko w górach w porywach do 70 km/h, północno-zachodni. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
Opady marznące w Polsce
Noc z soboty na niedzielę przyniesie przeważnie zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Głównie na wschodzie i południu przelotne opady śniegu. Jedynie w Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Zwłaszcza na zachodzie zachmurzenie wzrastające do całkowitego oraz opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i lokalnie marznące opady deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. W strefie frontu ciepłego oraz za nim na zachodzie silne zamglenia oraz mgły, także marznące ograniczające widzialność do 200 m. Lokalnie drogi śliskie. W najchłodniejszej części termometry wskażą od -10°C na północnym wschodzie, około -5°C w centrum, do 2°C nad morzem; w rejonach podgórskich od -10°C do -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognozowana temperatura nad ranem w niedzielę według kanadyjskiego GEM
Wyliczana temperatura minimalna na 23.01.2022 r. 05Z według niemieckiego modelu ICON. Miejscami w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń wartości okażą się niższe od prognozowanych
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC