Opady śniegu i przymrozki w prognozach dla Polski. Sprawdź, czy biały puch spadnie na nizinach

Opady śniegu i przymrozki zdarzą się na obszarze Polski w pierwszych tygodniach listopada. Sprawdzimy, czy biały puch spadnie tylko w górach, czy na białe krajobrazy mogą liczyć również mieszkańcy niżej położonych miejsc w Polsce. Wpis oprzemy prognozami europejskimi i amerykańskimi.

Opady śniegu i przymrozki zdarzą się w kolejnych tygodniach na obszarze Polski

Początek listopada przynosi w Polsce zmiany w pogodzie. Czeka nas ochłodzenie, więcej chmur i opady deszczu. Wygląda jednak na to, że pomimo napływu chłodniejszych mas powietrza temperatura będzie na ogół powyżej normy wieloletniej. Okresami w ciepłych wycinkach niżów napłynie cieplejsza masa powietrza. Dopiero w okolicach weekendu spłynie do nas chłodniejsze powietrze. Jednak adwekcja chłodu będzie chwilowa, ponowne ocieplenie jest spodziewane w wielu regionach na początku drugiej dekady listopada.

Opady śniegu i przymrozki w prognozach dla Polski. Sprawdź, czy biały puch spadnie na nizinach

Śnieg spadnie tylko w Tatrach i Sudetach. Na nizinach bez szans na biały puch

W najbliższych dniach opady śniegu są możliwe tylko w Sudetach, jak i też w Tatrach. W szczytowych partiach polskich gór możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej o 5-10 cm. Jednak i w tym miejscach śnieg może nie utrzymać się długo. Pojawią się w tych miejscach również przymrozki. Na nizinach na ogół temperatura będzie przez całą dobę dodatnia, chociaż okresami w zasięgu wyżu i długiej listopadowej nocy możliwe są spadki temperatury poniżej zera również poza obszarami górskimi. Dużo zależeć będzie jednak od skali rozpogodzeń i siły wiatru.

Na poniższej animacji widzimy, że największe szanse na opady zimowe będą okresami w polskich górach w okresie od 1.11.2021 do 15.11.2021. Na nizinach to prawdopodobieństwo nie przekracza 10-15%. Mało prawdopodobne wydaje się utworzenie pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi do połowy rozpoczynającego się miesiąca, mając na uwadze dominacje ciepłych mas powietrza.

CFS prognozuje miesiąc z temperaturą powyżej normy wieloletniej

Zerknijmy również na prognozę miesięcznej anomalii temperatury zainicjowaną warunkami brzegowymi za okres od 21.10.2021 do 30.10.2021. Dostrzegamy, że w skali miesięcznej listopad powinien wyjść powyżej normy wieloletniej na obszarze całej Polski.

Opady śniegu i przymrozki w prognozach dla Polski. Sprawdź, czy biały puch spadnie na nizinach

Jeśli chodzi o opady, to w wielu regionach widzimy sumy powyżej normy. Najwięcej padać ma w listopadzie na południu, zachodzie i częściowo północy. Na pozostałym obszarze według jednej z ostatnich prognoz modelu CFS, prognozowana jest ilość opadów w normie wieloletniej.

Opady śniegu i przymrozki w prognozach dla Polski

Dominować ma pogoda niżowa, zatem aura ma być zmienna. Okresami pojawią się wędrowne wyże przynoszące krótkotrwałą poprawę aury, a czasem mogą także zgnić, przynosząc mgły i niskie chmury

Analizujemy również prognozy średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na pierwszą dekadę listopada. Dostrzegamy, że GFS prognozuje dominacje pogody niżowej. Będą to nie tylko niże wędrujące znad Atlantyku na wschód, ale również przechodzące przez naszą część Europy z frontami atmosferycznymi i silniejszym wiatrem. Na nizinach zdarzą się opady deszczu, natomiast okresami jedynie w górach spadnie śnieg i deszcz ze śniegiem.

niżowa pogoda w listopadzie

Okresy ochłodzenia, jeśli zdarzą się w pierwszej dekadzie listopada, to będą na ogół krótkotrwałe i niezbyt dotkliwe. Na mapie średniej anomalii temperatury, która uwzględnia okres referencyjny 1979-2000 widzimy, że najcieplej w tym okresie będzie na południu, centrum i wschodzie, natomiast najchłodniej na zachodzie.

powyżej normy wieloletniej

Dokonamy również przeglądu wyliczeń z modelu GEFS, który sugeruje, że pomimo wyraźnego ochłodzenia, temperatura w okresie od 1.11.2021 do 5.11.2021 będzie powyżej normy klimatologicznej, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.

Opady śniegu i przymrozki w prognozach dla Polski

Kolejna karta również pochodzi z modelu GEFS. Dostrzegamy, że na przełomie 1 i 2 dekady listopada temperatura będzie na ogół powyżej normy wieloletniej. To może być ciepły okres synoptyczny, z okresową adwekcją cieplejszych mas powietrza z południa Europy. Chłodniej ma być w tym czasie na zachodzie, ale wartości w dalszym ciągu mają być powyżej normy klimatologicznej.

dodatnie odchylenie temperatury

Ostatnia grafika również pochodzi z GEFS i obrazuje nam możliwy trend w pogodzie na okres od 12.11.2021 do 17.11.2021. Jest to dość odległa prognoza, ale temperatura ma być przeważnie powyżej średniej wieloletniej. Okresy chłodu nawet, jeśli wystąpią, to prawdopodobnie będą tylko krótkotrwałe.

ciepło w polsce

2 komentarze do “Opady śniegu i przymrozki w prognozach dla Polski. Sprawdź, czy biały puch spadnie na nizinach”

Możliwość komentowania została wyłączona.