Pogoda na noc 1/2 listopada 2021. Wystąpią opady deszczu o zróżnicowanym natężeniu, lokalnie będzie padał śnieg. Gdzieniegdzie gęsta mgła i przymrozek.
W pierwszy dzień listopada Polska była w zasięgu rozległego niżu z głównym ośrodkiem nad Morzem Północnym. Na krańcach zachodnich zaznaczyła się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Znajdujemy się w ciepłym powietrzu polarnym morskim, za frontem zaczyna płynąć nieco chłodniejsza masa z zachodu.Ciśnienia spada.
Pierwszy dzień nowego miesiąca przyniósł w wielu regionach Złotą Polską Jesień. Dużo słońca było na przeważającym obszarze Polski. W wielu regionach na niebie nie było ani jednej chmur. Więcej chmur za to pojawiło się na zachodzie, gdzie nasunęło się zachmurzenie piętra wysokiego i średniego piętra. Dodatkowo już przed południem i wieczorem wystąpiły chmury Cumulus i Stratocumulus. Natomiast późnym wieczorem i w nocy jedynie w wąskim pasie wzdłuż zachodniej granicy występują słabe opady deszczu, które we wtorek i w środę przesuwa się będą na wschód i do centrum. W najbliższych dniach będzie chłodniej niż wczoraj, lecz nadal cieszyć się będziemy jesiennym ciepłem, od 12-14℃ na północnym wschodzie do 16-17℃ na południu. Wzmagał się natomiast umiarkowany i miejscami porywisty wiatr z kierunków południowych, zwłaszcza w górach i na obszarach podgórskich.
Jeszcze dziś na wschodzie Polski zaznaczał się klin wyżu znad Rosji. Natomiast nad zachodnie Polskę nasunęła się płytka zatoka rozległego, dojrzałego niżu znad Wysp Brytyjskich. Należy wspomnieć, że związana z nim strefa frontu chłodnego rozciągała się dziś w pasie od Skandynawii przez Jutlandię, Niemcy po Półwysep Pirenejski i dalej nad Atlantyk. Właśnie z nim związane jest dziś na zachodzie Polski wzrastające zachmurzenie, a wieczorem i w nocy przelotne opady deszczu. Dalsza wędrówka frontu na wschód jest hamowana przez wspomniany już antycyklon. Opady atmosferyczne w naszych szerokościach geograficznych można śledzić tutaj.
SIGNIFICANT IMGW-PIB, 1.11.2021, 18 UTC dla Polski
Pogoda na noc. Będzie jeszcze docierać ciepłe powietrze z południa do części kraju
Adwekcji bardzo ciepłej masy z południa pogodę sprzyja rozciągająca się od Morza Norweskiego po północne wybrzeża Afryki górna zatoka niżowa. Ciepło w Polsce jest dzięki temu, że zatoka sięga na południe, natomiast klin ciepła przebiega na wschodzie od Morza Kaspijskiego po Półwysep Kola. Taki rozkład pola ciśnienia i geopotencjału nie sprzyja szybkiej wędrówce frontu na wschód.
Anomalia w polu geopotencjału na dzień 2.11.2021, 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
W poniedziałek na przeważającym obszarze Polski było na ogół pogodnie. Jedynie na zachodzie wystąpiło zachmurzenie umiarkowane i duże. Następnie pojawiły się wolno przemieszczające opady deszczu, które objęły obszar od Pomorza Zachodniego po zachód Dolnego Śląska. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było 11°C na północnym wschodzie, znacznie cieplej, bo około 15°C w centrum, do 18°C na południowym zachodzie. Z uwagi na wzrastający gradient baryczny wiatr był przeważnie słaby i umiarkowany. Czasami porywisty, natomiast w rejonach podgórskich miejscami także dość silny, z kierunków południowych. Szczególny silny z kierunków południowych notowano na Podkarpaciu, Płaskowyżu Głubczyckim i w Kotlinie Kłodzkiej do 60 km/h.
Pogoda na noc. Duża dynamika w pogodzie z uwagi na przesuwanie się frontu chłodnego
W nocy z wtorku na środę we wschodniej połowie kraju na ogół pogodnie, gdzieniegdzie tylko mogą rozwinąć zamglenia. W wielu miejscach zachmurzenie ma być całkowite z przejaśnieniami, natomiast w pasie od Zatoki Gdańskiej po centrum kraju w pierwszej połowie nocy również większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Należy dodać, że front chłodny z biegiem godzin ma wędrować na wschód. Strefa opadów na chłodnym froncie migrować ma stopniowo z zachodu ku centrum naszego kraju. Szczególnie w pasie Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk opady okresami o natężeniu umiarkowanym i tam suma opadów miejscami do 10-15 mm.
Wyliczana suma opadów do godzin porannych we wtorek według ICON. Lokalnie sumy opadowe mogą być wyższe od prognozowanych.
Aczkolwiek na szczytach polskich gór opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem, natomiast w Sudetach i Tatrach sam śnieg. Niewykluczone, że lokalnie północnym zachodzie powstanie mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od 1°C na wschodzie, cieplej około 6°C w centrum, do 9°C na zachodzie. Gdzieniegdzie w obszarze rozpogodzeń na wschodzie punktowy temperatury do -2°C, a rejonach podgórskich Bieszczad do -4°C. Wiatr na ogół słaby, południowo-wschodni, na zachodzie zmienny z przewagą zachodniego. Szczególnie silny rejonach podgórskich Karpat, wiatr punktowo umiarkowany i porywisty, z kierunków południowych. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na dzień 2.11.2021, 4Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC