Orkan Pia uderzy z impetem. Prędkość wiatru przekroczy 150 km/h, możliwe burze i ulewy oraz śnieg

Orkan Pia wpłynie na pogodę w Polsce. Prędkość wiatru w górach przekroczy 150 km/h. Na nizinach i wyżynach ponadto możliwe są burze.

Niebezpieczny orkan Pia

Od kilku dni informujemy, że przed mieszkańcami części Starego Kontynentu, ale również Polski silna wichura. Niewykluczone, że podobnie tak jak wczoraj pojawią się burze. Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych wskazują, że utworzyły się ubiegłej doby komórki burzowe. Grzmiało m.in w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, ale także na Ziemi Lubuskiej. Rozproszone burze wystąpiły też w Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej i na Mazowszu. Obszar rozproszonych burz za frontem chłodnym okazał się większy, niż wynikało to z prognoz wiodących modeli numerycznych

Liczba wyładowań CG – suma 24 h dla Polski według profesjonalnego systemu PERUN zarządzanego przez IMGW

groźne burze nad Polską
Burze generowały groźne dla zdrowia i życia oraz mienia wyładowania doziemne. Źródło: CMM IMGW

Liczba wyładowań doziemnych i chmurowych – suma za minione 24 godziny według systemu PERUN dla Polski

burze
Burze w wielu regionach ubiegłej doby. Źródło: CMM IMGW

Dzisiejszy dzień przyniesie kontynuacje cyrkulacji strefowej atmosfery. Dostajemy się w zasięg szybko pogłębiającego niżu barycznego imieniu Zoltan – taka nazwa została nadana przez Niemiecki Wolny Instytut Meteorologiczny. Drugie imię to Pia. Dwie nazwy w tym przypadku oznaczają, że będziemy mieli do czynienia z orkanem.

Sytuacja baryczna na 21.12.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

orkan Pia przyniesie wichury
Głęboki niż Zoltan przyniesie silne załamanie pogody

Orkan Pia przyniesie silne załamanie pogody w wielu krajach europejskich przed świętami

Znad Półwyspu Fennoskandzkiego nad Bałtyk wkroczy szybko pogłębiający się cyklon o imieniu Zoltan, który może spełnić kryteria dla orkanu. Wygląda na to, że pomiędzy wyżem ulokowanym na zachód od Europy a niżem lokującym się nad północną częścią Starego Kontynentu, wykształci się bardzo duży poziomy gradient ciśnienia, który w kulminacyjnym momencie wyniesie około 70-80 hPa. W kulminacyjnym momencie intensywności niżu barycznego ciśnienie powinno spaść w okolice 960 hPa – zatem będzie to bardzo głęboki cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych. Niżowi towarzyszyć ma system frontów atmosferycznych. Szczególnie duża intensywność zjawisk towarzyszących, pojawi się na chłodnym froncie atmosferycznym, za którym przejściowo spłynie powietrze arktyczne morskie o całkiem sporym potencjale chwiejności jak na półrocze chłodne.

Zobacz też: Atak zimy na koniec roku w Europie

Energia dostępna drogą konwekcyjną nie przekroczy na ogół 100-200 J/kg. Ważną rolę odegra jednak obecność prądu strumieniowego. Silne wymuszenia ruchów wstępujących powinny pojawić się w zasięgu chłodnego frontu. Nie można wykluczyć, że poszczególne chmury Cb wypiętrzą się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie dziś na zachodzie i północy naszego kraju. Ze zjawiskami konwekcyjnymi będzie związany silny wiatr do około 70-105 km/h, opady mieszane, krupy i mokrego śniegu. Podstawowym i szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem okaże się wyżej wymieniony wiatr, który zdolny będzie do wyrządzania sporych szkód.

Prognoza prawdopodobieństwa wystąpienia burz na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

wichura wpłynie na pogodę w Polsce, orkan Pia uderzy
Burze możliwe w zasięgu cyklonu Zoltan

Prąd strumieniowy napędzi przepływ

Z uwagi na obecność prądu strumieniowego, wystąpi szybki ruch chmur, dlatego nie przewiduje się większych sum opadowych niż 5-10 mm/1h, ale miejscami na skutek skumulowania opadów możliwa wysokość opadów do 15 mm.

Opisywany orkan o imieniu Pia wyrządzi w ciągu najbliższych kilkunastu godzin dużo zniszczeń w Europie, utrudniając nie tylko ruch na kolei, ale także powodując opóźnienia w operacjach lotniczych na największych lotniskach komunikacyjnych. Wiatr będzie także łamał drzewa i uszkadzał linie energetyczne. Stanowić ma istotne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Prognozowane porywy wiatru dla Europy i obszarów przyległych – 21 grudnia 2023 -12 UTC

silne wichury w Polsce
Orkan Pia przyniesie dalej intensyfikujące się wichury w kolejnych godzinach

Niemieccy meteorolodzy z DWD (odpowiednik polskiego IMGW) wskazują, że cyklon Zoltan może spełnić kryteria orkanu. Dlatego też w związku z tym obowiązuje druga nazwa, czyli Pia. Prognozowane i notowane porywy wiatru poza rejonami górskimi muszą przekroczyć w wielu regionach 119 km/h, aby można było mówić o orkanie umiarkowanych szerokości geograficznych. Najsilniejsze porywy wiatru w kolejnych godzinach wystąpią na Morzu Północnym, ale także w obszarach podgórskich i górskich.

Prognozowane porywy wiatru na 21 grudnia 2023, 18 UTC dla Europy i obszarów przyległych

orkan Pia
Uderzy orkan Pia w wielu krajach europejskich

Głęboki niż przyniesie niebezpieczną pogodę

Silna wichura związana z cyklonem Pia obejmie wkrótce sporą ilość krajów europejskich. Na dużym obszarze porywy wiatru będą dochodzić do 70-115 km/h. Na otwartych akwenach wodnych, pojawi się ponadto silny sztorm, który skuteczni utrudni żeglugę morską. Pojawią się wiatrołomy, przerwy w dostawach prądu i utrudnienia na kolei oraz lotniskach. Największe porywy wiatru powinny zostać zmierzone w pasie od Wysp Brytyjskich, sięgając południową część Norwegii, Kraje Beneluksu, Niemcy, Czechy, ale także Polskę. Niebezpieczne porywy wiatru obejmą również Słowację i spory obszar Węgier. Największe porywy wiatru zostaną zmierzone na stacjach górskich oraz nad Morzem Północnym, gdzie przekroczą nawet 150-170 km/h.

Prognozowane porywy wiatru na 22 grudnia 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

silna wichura
Wichura w wielu krajach europejskich

Głęboki niż znajdzie się nad Bałtykiem

Dziś głęboki niż baryczny o imieniu Zoltan z centrum będzie wpływał na pogodę w wielu krajach europejskich. Ośrodek niżowy przemieszczać ma się w drugiej połowie nad państwa bałtyckie. W Polsce najsilniejszy wiatr wystąpi na północy i zachodzie kraju oraz ma być związany z dużą różnicą ciśnienia, ale także obecnością konwekcji. Powyżej 150 km/h prawdopodobne są porywy na Śnieżce, gdzie ważną rolę odegrać może nisko położony prąd strumieniowy (ang. LLJ) – Low Level Jet. Oprócz naszego kraju wichura o dużym natężeniu sięgnie sporego obszaru Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem wschodnich landów. Długotrwała wichura prognozowana jest także w Danii, Czechach oraz Austrii i na Słowacji.

Orkan wpłynie na pogodę w Polsce

Prognozowane porywy wiatru w okresie od 21.12.2023 r. do 24.12.2023 r. według modelu amerykańskiego GFS dla Polski

silna wichura
Orkan Pia przyniesie groźne wichury w Polsce. Powyżej 150 km/h w Karkonoszach do weekendu, ale nie uwzględnia tego model globalny GFS z uwagi na rzadką siatkę

W kolejnych dniach na sporym obszarze Starego Kontynentu utrzyma się duża różnica ciśnienia. Oprócz tego nad krajem przebiegać ma oś intensywnego prądu strumieniowego obecnego w całym pionowym profilu troposfery. Cyrkulacja strefowa utrzyma się przez cały okres świąteczny, dlatego prognozowany jest duży dynamizm w pogodzie i częste opady atmosferyczne.

Predykcja minimalnego ciśnienia na obszarze Polski w okresie od 21.12.2023 r. do 30.12.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

orkan Pia
Głęboki niż przyniesie niskie ciśnienie i wichury oraz opady i burze. Źródło: CMM IMGW

Prognoza ciśnienia i położenia głębokiego niżu Zoltan (orkan Pia) – 22 grudnia 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

orkan w wielu krajach europejskich
Głęboki niż baryczny przyjmie formę orkanu w wielu krajach europejskich

Jet stream w kolejnych dniach nad Polską i wieloma krajami europejskimi. Orkan Pia wypełni się potem nad Europą

Prognozy wskazują, że pod koniec tygodnia porywy wiatru sięgną 70-100 km/h na przeważającym obszarze Polski. Mocniej powieje na wybrzeżu oraz na Morzu Bałtyckim oraz w pasie górskim na południu naszego kraju, gdzie na Śnieżce możliwe są huraganowe porywy wiatru. Nieco słabiej powinno powiać na Kasprowym Wierchu. Piątek i sobota będą bardzo wietrzne z uwagi na utrzymującą się dużą różnice ciśnienia w naszej części Europy. Modele zakładają, że największe porywy poza górami zmierzą stacje meteo na zachodzie i północy.

Prognoza położenia prądu strumieniowego (ang. jet stream) dla wysokości 200 hPa – 23 grudnia 2023, 12Z według modelu globalnego GFS nad Europą i przyległościami

prąd strumieniowy i orkan
Prąd strumieniowy meandrujący nad Europą i przyległościami, tak duże prędkości to zasługa sporych kontrastów temperaturowych pomiędzy północą a południem

Dynamiczna i groźna pogoda w kolejnych dniach

Wygląda na to, że przed nami największe w tym roku wichury na obszarze Polski, ale także wielu innych krajach europejskich. Apogeum wichur przypadnie na okres od 21-23 grudnia 2023 r. Bardzo silne porywy wiatru zmierzą stacje meteorologiczne położone na zachodzie, północnym – zachodzie i centralnej oraz wschodniej części Starego Kontynentu.

Prognoza zasięgu wichur do 24 grudnia 2023, 15 UTC według modelu globalnego GFS dla Europy i obszarów przyległych

ORKAN pia wpłynie na pogodę
Orkan Pia przyniesie w wielu krajach europejskich wichury. Porywy wiatru mogą być miejscami niedoszacowane z uwagi na globalny charakter modelu GFS

Fanipogody.pl