PILNE: Trąba lądowa pojawiła się w czasie burzy w Wielkopolsce

Dzisiejszy dzień przynosi rozwój wielu burz nad Polską. W pasie od woj. zachodniopomorskiego po Małopolskę tworzą się liczne chmury burzowe. Na ogół są to pojedyncze komórki burzowe, bądź słabo zorganizowane multikomórki. Informowaliśmy dziś o przypadku zalążka trąby lądowej w rejonie Raciborza. Niedawno w miejscowości Odolanów woj. wielkopolskie wystąpiła trąba lądowa. Burzowa aura utrzyma się do końca dnia.

Zgodnie z wczorajszymi i dzisiejszymi naszymi prognozami nad Polską formują się liczne burze. W pasie od woj. zachodniopomorskiego po Małopolskę. Niedawno w okolicach Raciborza pojawił się zalążek trąby powietrznej. Przed chwilą dostaliśmy informacje, że w Wielkopolsce powstała trąba lądowa, czyli niezwiązana z rotującym prądem wstępującym. Na szczęście nie wyrządziła szkód.

Dane z sieci teledetekcji radarowej sieci POLRAD IMGW-PIB ukazujący obszar burz i opadów

Zdjęcie przedstawiające zjawisko (kadr z filmu Łukasza Rosiaka)

Film dostępny poniżej

https://www.facebook.com/wlkp24/videos/2137589309642933/

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut w Polsce

Możliwe są dziś kolejne przypadki trąb lądowych i zalążków trąb powietrznych.

Mając na uwadze większe przyspieszanie prądów wstępujących w korelacji z dolno-troposferycznymi zbieżnościami wiatru, istnieją pewne szanse na rozwój zalążków trąb lądowych, a być może nawet pojedynczego przypadku w pełni wykształconej, choć słabej i krótkotrwałej trąby lądowej na obszarze Polski w piątek – treść prognozy dostępna jest tu