20 stycznia 2022

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś 11.03.2021. Śnieżyca i silny wiatr w Polsce. Na zachodzie już cieplej

Pogoda w Polsce w czwartek 11 marca

Podczas dzisiejszego dnia dojdzie do całkowitej zmiany pogody w Polsce. Pogoda 11 marca to nie tylko śnieg, intensywny deszcz i silny wiatr. Dzisiejszy dzień przyniesie również wzrost temperatury. Cieplej zrobi się zwłaszcza na zachodzie kraju, gdzie za frontem napłynie cieplejsza masa powietrza z południa.

Dobre wieści o pogodzie na 11 marca 2021. Zrobi się cieplej

Postanowiłem rozpocząć od tych dobrych wiadomości dotyczących pogody na dziś. Otóż w Polsce zrobi się cieplej. Co prawda tylko na zachodzie kraju, ale zawsze to coś. Jeszcze w czwartek rano w większości regionów Polski panował będzie mróz. Lokalnie na wschodzie i południu kraju mróz może być siarczysty i sięgać do -12 stopni (w górach) i -6 na wschodzie.

Niskie temperatury w czwartek rano. Jednak w kolejnych godzinach ociepli się

Od godzin porannych w zachodniej części kraju wędrował będzie front atmosferyczny przynosząc pogorszenie aury. Wraz z frontem atmosferycznym do kraju napływać zacznie cieplejsze powietrze z południa. W związku z tym temperatura szybko zacznie rosnąć. Podczas gdy po południu w Polsce północno wschodniej nadal panował będzie mróz, na zachodzie kraju termometry wskażą nawet +8 stopni. Cieplej również na południu kraju, do 4-6 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Tylko na wschodzie kraju przez cały czwartek 11 marca słupki rtęci wzrosną niewiele ponad zero. Ocieplenie na wschód kraju przyjdzie dopiero w nocy z czwartku na piątek. Zanim to jednak nadejdzie, na wschodzie mocno sypnie śniegiem.

Temperatura 11 marca w Polsce

Front w czwartek przyniesie opady. Mogą pojawić się śnieżyce

Po dość dobrych wieściach pogodowych w związku z ociepleniem czas na te gorsze informacje związane z pogodą na czwartek 11 marca. Tak jak wspomniałem w poprzednich akapitach, przez Polskę przechodził dziś będzie front atmosferyczny związany z niżami KLAUS oraz JOSEF. Front przyniesie intensywne opady. W czwartek 11 marca nad Polską wystąpią wszelkie możliwe w okresie zimowym opady atmosferyczne. Na czele frontu, w chłodnej jeszcze masie powietrza padał będzie śnieg (wszystkie mapy z wpisu pochodzą z serwisu wxcharts.com)

Opady przed południem w czwartek 11 marca

Strefa opadów śniegu na zachodzie będzie miała szerokość około 100-150 km, a za nią wraz z napływem cieplejszego powietrza na wszystkich poziomach troposfery śnieg przechodził będzie w śnieg z deszczem, a w końcu sam deszcz. Im dalej front atmosferyczny kroczył będzie na wschód, tym opadów śniegu będzie więcej, a mniej opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. W godzinach popołudniowych bardzo prawdopodobna jest prawdziwa śnieżyca na wschodzie Polski. Modele prognozowe widzą, że przez kilka godzin w czwartek 11 marca po południu na wschodzie Polski padał będzie intensywny, mokry śnieg.

Opady śniegu nad Polską w czwartek 11 marca po południu

W związku z tym niewykluczone jest, że krajobrazy na wschodzie kraju zabielą się dzisiejszego popołudnia. Zimowe krajobrazy nie będą trwały jednak długo. Na skutek napływających za frontem cieplejszych mas powietrza z zachodu nadciąga ocieplenie, które w godzinach wczesnonocnych dotrze również na wschód kraju. W skutek ocieplenia opady śniegu przejdą w opady deszczu i z zimowych krajobrazów nie pozostanie zupełnie nic.

Pogoda w czwartek 11 marca przyniesie silny wiatr

Napisałem o ociepleniu. Napisałem również o aktywnym froncie atmosferycznym, który przyniesie intensywne opady nad Polską. Czas na kolejne dynamiczne zjawisko w pogodzie na czwartek 11 marca. Otóż wraz ze zbliżaniem się do kraju niżów znad Atlantyku, nad Polską znacznie wzrośnie gradient baryczny. W związku z tym podczas dzisiejszego dnia spodziewamy się bardzo silnego wiatru w Polsce. W górach i nad morzem wiatr przekraczać będzie dziś 100 km/h. Na nizinach wiało będzie ze średnią prędkością 60-70 km/h. W porywach, podczas przechodzenia strefy najbardziej intensywnego wiatru prędkość wiatru na nizinach osiągać może nawet 90 km/h. Na koniec przypomnijmy, że siłę i kierunek wiatru w Polsce sprawdzać możecie w naszej zakładce z mapami radarowymi, w tym mapą wiatru.

Wichura w Polsce 11 marca