Pogoda na 5 dni dla Polski: Odpoczniemy na chwilę od silnych burz i tornad, będzie jednak chłodno

W ostatnich dniach pogoda jest bardzo dynamiczna. Nie brakuje opadów, które na południu spowodowały rozległe zalania. Nie brakuje burz, silnego wiatru oraz gradu. W najbliższych dniach pogoda nieco nam się uspokoi, ale w piątek na krańcach wschodnich znów może zagrzmieć. Podobnie może być weekend. Burze prawdopodobnie o znacznej sile wrócą w ostatnich dniach maja.

Od wyjątkowego suchego okresu przeszliśmy do bardzo wilgotnego. Nie brakowało opadów, burz i dynamicznej aury, przyczyniając się do zagrożenia powodziowego na południu. Wygląda, że w najbliższych dniach czeka nas względny spokój w pogodzie. Modele numeryczne wskazują jednak, że gwałtowne burze mogą powrócić do Polski w ostatnich dniach maja.

Znad zachodniej Europy stopniowo nasuwa się wyż „OPHELIA”, jaki przed dwoma dniami ulokował się nad Kanałem La Manche, w czwartek jest już nad środkowymi Niemcami. Wkrótce jednak osłabnie i zaniknie w rejonie Czech, ustępując miejsca układowi niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim, wchodzącemu znad Morza Północnego nad Skagerrak, a następnie nad południową Szwecję i środkowy Bałtyk, otwierając drogę dla strefowej cyrkulacji atmosfery ze składową południową.

Dzisiaj nad zachodnie dzielnice dotrze rozmywający się stopniowo front chłodny. Oddzielający zróżnicowane termicznie masy powietrza i przynoszący nieznaczne opady O burzach, które mogą przybrać formę nawałnic poniżej.

Wygląda jednak, że w sobotę lokalnie pojawią się burze. Lokalne słabe zjawiska burzowe prawdopodobne będą w pasie od woj. dolnośląskiego przez Opolszczyznę, ale także Śląsk i woj. świętokrzyskie oraz częściowo Mazowsze oraz Lubelszczyznę.

Najprawdopodobniej już w niedzielę na wschodzie i południowym-wschodzie kolejne burze, ale o tym wkrótce.

Końcówka maja może być dynamiczna i burzowa. Lokalnie zjawiska te będą gwałtowne. W poniedziałek

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)