19 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Aktualna pogoda nad Polską. Ciepło i słonecznie na wschodzie i południu. Opady na zachodzie. Burze nie występują nad Polską

Zgodnie z porannymi prognozami, Polska dostaje się w niedzielę pod wpływ ośrodka niskiego ciśnienia z centrum w Europie Zachodniej. Od godzin porannych przez kraj wędruje system frontów atmosferycznych niosąc ze sobą strefę zachmurzenia i opady deszczu. Jeśli sytuacja ta miałaby miejsce w lecie, mielibyśmy dziś nad krajem burzowy dzień. Jednak z początkiem listopada przechodzenie frontu atmosferycznego nie będzie aż tak groźne. Poniżej mapa obrazująca aktualne położenia systemu frontów nad Polską.

Słonecznie i ciepło na wschodzie. Deszcz na zachodzie kraju

W chwili obecnej, najładniejsza pogoda panuje na wschodzie i południowym-wschodzie kraju. Tutaj, w większości regionów do czynienia mamy z bezchmurnym niebem. Regiony z bezchmurnym niebem pokrywają się z obszarem, do którego napływa ciepłe powietrze z południa zasysane po wschodniej stronie niżu. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce temperatury powietrza już osiągają w okolicach 15 stopni. W przeciągu dwóch najbliższych godzin temperatury w tym regionie wzrosną o kolejne 2-3 stopni. W centrum kraju obecnie jest kilka stopni chłodniej. Termometry wskazują około 12-13 stopni. Najchłodniej jest obecnie w strefie zachmurzenia na zachodzie kraju. Tutaj słupki rtęci stanęły w okolicach 10 kreski.

Na zachodzie Polski mamy już do czynienia z opadami deszczu. Ciągłe opady deszczu o natężeniu umiarkowanym rozciągają się od Pomorza Środkowego, przez Pomorze Zachodnie, Ziemię Lubuską, aż po zachód Dolnego Śląska. Opady te przemieszczają się w kierunku północno-wschodnim. W kolejnych godzinach swym zasięgiem obejmą również Kujawy, Wielkopolskę oraz większą część Pomorza.

Kolejne godziny bez większych zmian w pogodzie nad Polską

W najbliższych godzinach w dalszym ciągu najładniejsza pogoda panowała będzie na wschodzie kraju. Tutaj w okolicach godziny 13-14 temperatury lokalnie wzrosnąć mogą nawet do 20 stopni. Największe na to szanse przewidujemy na południu kraju, gdzie temperaturę dodatkowo podnosi wiatr halny. Zachód kraju nadal w zasięgu frontu. Tutaj pogoda będzie bardziej jesienna, pochmurna w zasadzie do końca niedzieli.

Co czeka nas w najbliższych dniach? Zapraszamy na prognozę na listopad