Pogoda długoterminowa na cały listopad 2019 dla Polski. Wysokie temperatury, okresami więcej opadów oraz burze i przymrozki, ale także śnieg

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2019 dla Polski. Wysokie temperatury, okresami więcej opadów oraz burze i przymrozki, ale także śnieg.

Amerykanie stale aktualizują swój model sezonowy CFS. Sprawdźmy zatem, co prognozuje on dla Europy i Polski na listopad.

W okresie od 2 listopada do 9.11.2019 panować ma w dalszym ciągu dość wysoka anomalia temperatury

Zbliżona na ten okres jest prognoza modelu GFS na 10 dni, ukazująca średnią anomalię temperatury powyżej normy wieloletniej

Również w okresie od 9.11.2019 do 16.11.2019 panować ma wysoka dodatnia anomalia temperatury, okresami jednak może pojawić się chłodniejsze powietrze nad Polską i możliwe są przymrozki. Wciąż niepewne i zmieniające się prognozy modeli numerycznych sugerują opady śniegu w okolicach 10 listopada. Należy mieć jednak na uwadze, że wyliczenia na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie i zamiast opadów śniegu możemy znaleźć się w dość ciepłych masach powietrza jak na listopad.

W kolejnych tygodniach pojawić może się więcej okresów chłodnych, dlatego anomalia temperatury wyraźnie spadnie

Pod koniec miesiąca epizody z wysokimi temperaturami nawet powyżej 12 stopni mogą wystąpić na obszarze Polski. Jednak niewykluczone, że w listopadzie na nizinach spadnie pierwszy tej jesieni śnieg.

Susza w dalszym ciągu będzie się pogłębiać i nie zmieni tego większa ilość opadów na obszarze Polski względem miesięcy letnich. Prawdopodobnie w listopadzie ponownie deszczu spadnie mniej, niż statycznie spada w półroczu chłodnym. Nie można jednak wykluczyć wichury, bądź wichur, mając na uwadze zwiększoną dynamikę Oceanu Atlantyckiego.

Model GFS-Ensemble sugeruje, że w najbliższych dniach temperatura utrzyma się powyżej normy wieloletniej. Dopiero w okolicach 10-12 listopada może nadejść większe ochłodzenie. Rozbieżność między wiązkami utrudnia wskazanie dokładnego trendu w pogodzie po tym okresie.