Pogoda. Atak zimy na wschodzie i południu. Miejscowości odcięte od świata. Efekt jeziora dał nawalne opady śniegu. Występowały burze

Na południowym wschodzie Europy zima rozgościła się na dobre. Do tej części Europy napływa chłodne powietrze z północy i wschodu kontynentu. Skutkuje to ujemnymi temperaturami przez całą dobę na południowo-wschodnich krańcach Europy.

Na wschodzie Ukrainy znajduje się centrum niżu barycznego, którego system frontów przyczynia się do występowania intensywnych opadów śniegu w regionie Morza Czarnego.

W regionie występują intensywne opady. Rozwijają się także burze. W wielu regionach intensywne opady śniegu dosłownie odcięły miejscowości od Świata.

Tak przykładowo wyglądała miejscowość Pshdar w Kurdystanie, na granicy Turcji i Iraku.

Deep snow in Iraqi Kurdistan, Pshdar on Feb 10th. Report by Gazi Bakr, Kashnasy Bumalarza – posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 11 lutego 2020

A to już zdjęcie z Turcji. Potężne zaspy w miejscowości Giresun nieopodal Morza Czarnego. Takich zim, to my już chyba w Polsce nie uświadczymy.

Deep snow in Giresun, Tirebolu, Turkey along the Black Sea yesterday, Feb 11th. Thanks to Kadir Bayramoglu for the report – posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 11 lutego 2020

Dodatkowo, bliskość rozgrzanych wód Morza Czarnego prowadzi do tzw. efektu jeziora. Jest to zjawisko występujące, gdy rozgrzane nad wodami morza powietrze zbliża się do wychłodzonego lądu. W sytuacji takiej dochodzi do gwałtownego wypiętrzania się chmur zasobnych w wilgoć. Chmury te niosą potężne opady. Efekt jeziora występuje najczęściej w zimie i niesie ze sobą silne śnieżyce.