Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Atak zimy zmierza do woj. lubelskiego. Spadnie nawet 40 cm śniegu, a potem wystąpi siarczysty mróz

Od kilku dni modele sugerują nadejście intensywnych opadów o charakterze zimowym. W ostatni dzień weekendu od południa nasunie się strefa słabych i umiarkowanych opadów o charakterze wielkoskalowym na froncie ciepłym związanym z niżem znad Europy Zachodniej. Jednak szczególnie obfite opady śniegu związane z kolejnym niżem znad Morza Śródziemnego wystąpią w poniedziałek. Wtedy też możliwy będzie przyrost pokrywy śnieżnej w ciągu doby o ponad 30 cm, a w ciągu 48 godzin do 40 cm. Następnie na przełomie 1 i 2 dekady lutego napłynie bardzo mroźna masa arktyczna kontynentalna, która przyniesie największe mrozy od wielu lat. 

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej według GFS, ICON, ECMWF do 10 lutego 2021, godzina 13:00

gfs
icon
ecmwf

Pogoda. Początek śnieżycy w drugiej części niedzielnego dnia

Jutro zachmurzenie będzie całkowite. Początkowo opady śniegu o charakterze wielkoskalowym nasuną się nad południowe powiaty woj. lubelskiego. Następnie z biegiem czasu przemieszczać będą się na północ, obejmując cały region do końca niedzielnego dnia. Prognozowany jest godzinowy przyrost pokrywy śnieżnej do 1-2 cm, a dodatkowo nasili się silny wiatr ze wschodu do 40-50 km/h, który potęgować będzie odczucie chłodu, a także spowoduje zamiecie i zawieje śnieżne. Lokalnie należy spodziewać się większych zasp. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od -9°C do -7°C w regionie.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie całkowite. Spodziewane są umiarkowane, okresowo silne opady śniegu. Prognozowany godzinowy przyrost pokrywy śnieżnej do 2 cm. Na drogach w wielu miejscach panować będą trudne warunki do jazdy. Termometry pokażą od -11°C do -9°C w regionie. Odczucie chłodu potęgować będzie potęgować silny wiatr ze wschodu do 50 km/h, powodując również zawieje i zamiecie śnieżne. 

Pogoda. W poniedziałek najsilniejsze opady wielkoskalowe związane z niżem znad Morza Śródziemnego

W poniedziałek oczekiwane jest apogeum śnieżycy. Natężenie opadów będzie umiarkowane, okresowo i miejscami silne. Godzinowy przyrost pokrywy śnieżnej do 2-3 cm. Dodatkowo prognozowany jest silniejszy wiatr do 50-60 km/h ze wschodu, który powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Na drogach regionu spodziewane są trudne warunki do jazdy. Temperatura wyniesie od -11°C do -9°C, a odczuwalna w okolicach -20/-18°C. Nie można wykluczyć punktowych przerw w dostawach energii elektrycznej. 

Pogoda. Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie słabnące opady zimowe


Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie stopniowo słabnące opady śniegu o charakterze wielkoskalowym. Prognozowany jest także spadek prędkości wiatru. Temperatura wyniesie od -11°C do -8°C. Należy mieć jednak na uwadze, że odczuwalna będzie dużo niższa. Szczególnie w pierwszej części nocy, gdy wiatr będzie najsilniejszy.

We wtorek zachmurzenie będzie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet krótkotrwałymi rozpogodzeniami. Niewykluczone są opady śniegu, które nie powinny być tak intensywne jak w niedzielę i poniedziałek. Temperatura wyniesie od -9°C do -6°C. 

Pogoda. Coraz niższe temperatury od środy


Od środy rozpocznie się napływ mocno wychłodzonej masy arktycznej o cechach kontynentalnych. Opady ustąpią, wystąpi więcej rozpogodzeń, a nocami przy pogodnym niebie, braku wiatru i dużej pokrywie śnieżnej będą spadki temperatury poniżej -20°C. 

Położenie opadów

Aktualna temperatura

Źródło grafik: meteologix.com, ventusky.com