Pogoda. Bardzo silna wichura w sobotę. Wiatr ponad 120 km/h. Ulewy i burze. Załamanie pogody w sobotę 11.01.2020

Sobota 11 stycznia przyniesie mocne załamanie pogody w Europie. Kolejny ośrodek niskiego ciśnienia uderzy w sobotę w Wyspy Brytyjskie. Nie będzie to niż tak silny jak ten z początku tygodnia. Przypomnijmy, że jeden z ostatnich niżów przyniósł na północnym Atlantyku wichurę o sile wiatru 220 km/h.

Tym razem nie będzie wiało aż tak mocno, za to niż uderzy w bardziej zamieszkałe tereny. Główne uderzenie wiatru planowane jest dziś w Irlandii, na zachodzie Anglii oraz w Szkocji. Wiatr przekraczał będzie 120 km/h. Nie są to wartości tak spektakularne jak te z początku tygodnia, jednak do czynienia będziemy mieli nadal z wiatrem niszczącym.

Silnej wichurze towarzyszyć będą liczne komórki konwekcyjne. Bliskość ośrodka niskiego ciśnienia wymusi tworzenie się chmur kłębiastych. Niektóre z chmur wygenerują wyładowania atmosferyczne. Burze możliwe są dziś w pasie od Wysp Brytyjskich po Skandynawię.

W Skandynawii bardzo możliwe są opady śniegu. Opady mogą być intensywne. W przypadku chmur konwekcyjnych możemy mieć do czynienia z nawalnymi opadami śniegu (rano) oraz deszczu w dalszej części doby.

Przypomnijmy, że to kolejny niż, który przynosi w tym regionie bardzo niebezpieczną pogodę. Wał wyżowy w centrum Europy skutecznie blokuje wędrówkę niżów na południe kontynentu.

Wpływa to na ścieżkę wędrówek głębokich niżów na północnym Atlantyku, a co za tym idzie bardzo silny gradient ciśnienia w Europie Północnej. Wszystko wskazuje na to, że wichury w północnej części Europy nie skończą się na obecnym incydencie.