Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Będzie nawet -36°C na 500 hPa nad Polską. Opady śniegu, burze i mróz nocami


Pogoda. Będzie nawet -36°C na 500 hPa, czyli 5500 metrów nad Polską. Opady śniegu, burze i mróz nocami. Nadchodzi krótkie ochłodzenie, potem silne ocieplenie.

Zbliża się do Polski powietrze arktyczne, morskie, w którym bez trudu rozwijać będą się komórki konwekcyjne przynoszące przelotne opady, a nawet burze adwekcyjne.

Ochłodziło się w nocy z czwartku na piątek po przejściu frontu chłodnego, który zbudowany był na dużym kontraście termicznym. Wystąpiły nawet burze m.in na Pomorzu, w woj. warmińsko-mazurskim i na Suwalszczyźnie. Istotna wymiana masy polarno morskiej ciepłej odbyła się za frontem chłodnym niżu „HANNA”. Nasza część Europy znajduje się w napływie powietrza z zachodu o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Wkrótce napłynie masa arktyczna.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 13.03.2020, 12 UTC dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

W najbliższych kilkunastu godzinach zaznaczać będzie się napływ powietrza arktycznego, morskiego z północnego-zachodu. Przejściowo znajdujemy się w wilgotnym i chwiejnym powietrzu polarno morskim. Na skutek dziennej operacji słonecznej tworzyć mają się komórki konwekcyjne przynoszące nawet opady i burze.

W środkowych warstwach troposfery zaznaczy się górna zatoka niżowa zbudowana z dość chłodnej masy powietrza. W środkowej troposferze, czyli na wysokości 5500 metrów temperatura obniży się poniżej -30 stopni. Nie pozostanie to bez wpływu na pogodę przy ziemi. Stromy gradient temperatury sprzyjać będzie występowaniu struktur konwekcyjnych, które przyniosą nawet wyładowania atmosferyczne w piątek. Największe ryzyko słabych burz adwekcyjnych będzie w centrum i na wschodzie, w czasie burz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie opady krupy i drobnego gradu ze względu na nisko położoną izotermę zero stopni.

Prognozowany obszar burz w piątek na obszarze Polski przez Polscy Łowcy Burz

Przesuwanie górnej zatoki niżowej zbudowanej z zimnej masy powietrza doskonale obrazują ryciny poniżej.

Długa fala górna opuszczać zacznie Polskę w nocy z soboty na niedzielę.

W nocy z piątku na sobotę z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się front chłodny. Powietrze arktyczne za frontem napływać ma również do niższych warstw troposfery.

Nadchodząca noc przyniesie opady konwekcyjne w północnej, zachodniej i centralnej oraz wschodniej części kraju. Miejscami będą to przelotne opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu i krupy. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Na północy istnieje niewielkie ryzyko burz, zwłaszcza na polskim wybrzeżu.

Pogoda według IMGW-PIB w nocy z piątku na sobotę

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami, zwłaszcza na zachodzie kraju, rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg, początkowo możliwe burze. Temperatura minimalna od -2°C do 2°C; chłodniej na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich około -3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach opady śniegu oraz porywy wiatru do 140 km/h i tam wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne – informuje IMGW-PIB

Opady śniegu występować będą na Pomorzu Zachodnim i w woj. pomorskim oraz na Warmii oraz na Mazurach. Nie ominą również Wielkopolski i Kujaw.

Bliżej godzin porannych opady mieszane i śniegu występować na zachodzie, centrum i zachodzie Polski. Dotrą również do wschodniej, następnie południowej części kraju.

W sobotę pionowy gradient temperatury będzie w dalszym ciągu duży, dlatego w centrum i na wschodzie oraz południu Polski rozwijać mają się chmury Cumulonimbus przynoszące przelotne opady śniegu i krupy. Opadom towarzyszyć ma silny wiatr.

Od zachodu nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ wędrownego wyżu „HELGE’. Napływać ma zimne powietrze arktyczne, morskie.

Prognoza pogody na sobotę według (IMGW-PIB)

W dzień na zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. W centrum i na wschodzie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i tam przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C na wschodzie, w rejonach podgórskich oraz gdzieniegdzie na Pomorzu, wybrzeżu i Kujawach; na pozostałym obszarze od 4°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko na wschodzie jeszcze dość silny, w porywach do 75 km/h, północno-zachodni. Wysoko w Karpatach opady śniegu oraz porywy wiatru do 110 km/h i tam wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne – informuje IMGW-PIB.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

W nocy z soboty na niedzielę nad Polską znajdzie się centrum wędrownego wyżu „HELGE”. Napływać ma zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Wystąpią rozpogodzenia, co w połączeniu ze spływem zimnej masy, braku wiatru sprzyjać będzie radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła z planetarnej warstwy granicznej.

Temperatura minimalna od -6°C na Suwalszczyźnie, Podlasiu, w Kotlinie Kłodzkiej oraz gdzieniegdzie w Małopolsce do 0°C na wybrzeżu; chłodniej lokalnie w rejonach podgórskich oraz miejscami na Mazowszu i Lubelszczyźnie od -8°C do -7°C.

Na termometrach w całym kraju będzie w nocy z soboty na niedzielę poniżej zera. Należy spodziewać się wzrostu poziomu zanieczyszczeń, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich.

Od niedzieli czeka nas ocieplenie. Wyż skieruje się nad Ukrainę z tego powodu ciepłe masy zaczną napływać z południa. Czeka nas pogodny drugi dzień weekendu.

Najcieplej będzie na zachodzie. Temperatura przekroczy 10 stopni, najchłodniej ma być na wschodzie. Nie są prognozowane opady atmosferyczne.

W kolejnych dniach czeka nas rozbudowa silnego wału wyżowego. Okresami zaznaczą jednak fronty atmosferyczne związane z cyrkulacją strefową. W przyszłym tygodniu na termometrach ponownie zobaczymy 15 stopni. Jednak od czwartku nadejdzie ochłodzenie.

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

W ostatniej dekadzie marca prawdopodobne są jednak okresy chłodne. Może nie zabraknąć ujemnych temperatur nocami. Lokalnie popada śnieg, lecz więcej będzie wiadomo na początku przyszłego tygodnia o skali i długości ochłodzenia.