Pogoda będzie ulegać zmianom. Mróz do -11°C i opady marznące w Polsce

Pogoda będzie ulegać dynamicznym zmianom. Spodziewany jest jeszcze mróz dwucyfrowy i opady marznące w kraju.

Pogoda w sobotę lokalnie była groźna z uwagi na występowanie opadów marznących. Frontolizie ulega w polu podwyższonego front atmosferyczny o charakterze chłodnym

Od dwóch dni Polska jest w polu wyraźnie podwyższonego ciśnienia. Dziś znaleźliśmy się w zasięgu zgniłego wyżu o imieniu Beata, który lokuje się nad wodami Atlantyku. Ulega frontolizie strefa chłodnego w obszarze wyżowym, który gdzieniegdzie przynosił niewielkie opady śniegu i mieszane oraz marznącej mżawki powodującej gołoledź. Pod koniec tygodnia sytuacja pogodowa zacznie się zmieniać. Początek ostatniego tygodnia stycznia z dużą zmianą pogody i gwałtownym spadkiem ciśnienia o nawet 25-30 hPa, nie zabraknie opadów i silnego wiatru. Luty 2023 również zacznie się dynamicznie o czym będziemy informować na bieżąco, mogą pojawić się kolejne wichury i burze.

Zobacz też: Wichura z wiatrem 140 km/h pędzi w nasz region. Kiedy mocny wiatr dotrze do Polski?

Dziś notujemy w wielu regionach wysokie ciśnienie atmosferyczne, które sięga aż 1020 – 1030 hPa, za sprawą ciągnącego się od wód Atlantyku, przez Europę Zachodnią i Środkową, Polskę po Litwę, Łotwę oraz Rosję klina wyżu o imieniu Beata. Dociera do nas masa pochodzenia polarnomorskiego i frontolizie ulega front atmosferycznych. Już jutro w drugiej części dnia rozpocznie się dynamiczny spadek ciśnienia, który zapowiadać ma wzrost dynamiki na przełomie stycznia i lutego.

Ciśnienie zredukowane do poziomu morza, 28 stycznia 2023, 19:00 czasu urzędowego w Polsce

Pogoda była dziś charakterystyczna dla zgniłego wyżu na przeważającym obszarze Polski

Sobota przyniosła na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże. Jedynie na północy z większymi przejaśnieniami i pod wieczór z rozpogodzeniami w Karpatach. Gdzieniegdzie zdarzyły się słabe opady śniegu, mieszane, a lokalnie również marznącej mżawki, powodującej gołoledź na drogach i chodnikach. W najcieplejszym momencie dnia było od -1°C do 1°C. Gdzieniegdzie rejonach podgórskich i na północnym wschodzie miejscami -1°C, a na Podhalu lokalnie do -5°C. Najcieplej było nad morzem, przekraczając nieznacznie 3°C. Wiatr okazał się słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków północnych, na północy kraju stopniowo skręcający na zachodni.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 28 stycznia 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Pogoda. mróz całodobowy w wielu regionach
Lekki mróz w Polsce

Mróz dwucyfrowy w obszarach górskich w nocy

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże, na południowym zachodzie z większymi przejaśnieniami, a szczególnie wysoko w górach z rozpogodzeniami. Jednak gdzieniegdzie zdarzą się słabe opady śniegu, na północy także deszczu ze śniegiem. Lokalnie również deszczu lub mżawki, lokalnie marznących powodujących gołoledź. Miejscami drogi i chodniki śliskie, dlatego kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -7°C lokalnie na północnym wschodzie i Podhalu, około -4°C w centrum, do 2°C nad morzem. W obszarach podgórskich lokalnie spadek temperatury do -11°C. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich.

Przeczytaj też: Atak zimy i załamanie pogody w Polsce. Wiatr 80-90 km/h i śnieżyca. Nurkujący cyklon w regionie

Pogoda. Prognozowana temperatura na 2 metrach, 29 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda nie będzie jeszcze groźna
Pogoda. Mróz dwucyfrowy jedynie w górach, cieplej na północy, gdzie wystąpi dodatnia temperatura

FaniPogody.pl