Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Piątek przyniesie groźniejsze burze nad Polską w cieplejszej masie powietrza. Gdzie jest burza 21.05.2021?

Burze maj 2021

Pogoda. W piątek nasza część Europy znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu „MARCO” z ośrodkiem nad Wielką Brytanią. W drugiej części dnia od zachodu wkroczy front zokludowany przemieszczający się na wschód. Przed frontem napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać.

Sytuacja synoptyczna na dzień 22.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Front zokludowany nad Polskę

Pogoda. Burze mogą zorganizować się w większe struktury wielokomórkowe i superkomórki burzowe

Wiele wskazuje, że przed przed strefą frontu zokludowanego o charakterze chłodnym wystąpi podwyższony pionowy gradient termiczny przekraczający 0,7*C/100 m. Zwiększona akumulacja pary wodnej do 6-7 g/kg. Co spowoduje wystąpienie małej energii dostępnej drogą konwekcyjną, wskaźnik MLCAPE będzie osiągać 500-700 J/kg. Kluczowy okaże się jednak wyraźnie nasilony przepływ mas powietrza w środkowej i górnej troposferze. Co spowoduje wystąpienie umiarkowanych/dużych uskoków wiatru, jakie osiągną 20-25 m/s. Co więcej w dolnych partiach troposfery obserwowana będzie podwyższona skrętność wiatru SRH 0-3 km osiągnie 150-200 m2/s2. Ponadto rozwój konwekcji wspomagać będzie na skalę synoptyczną krótka zatoka niżowa w dolnej troposferze oraz lewe wyjście prądu strumieniowego – poinformował Szymon Poręba z IMGW-PIB.

Prognoza burz (IMGW-PIB)

Burzowa prognoza na 21 maja 2021.

Podsumowują, czeka nas rozwój silniejszych burz w małej chwiejności termodynamicznej. Jednak przy znacznym ścinaniu wiatru. Najprawdopodobniej rozwiną się struktury burze, jakie szybko będą organizować się w większe struktury liniowe. Podstawowym zagrożeniem okażą się porywy wiatru do 90 km/h. Nie można wykluczyć powstania powstania burz superkomórkowych, które przyniosą opady gradu do 2-2,5 cm. Opady deszczu nie będą jutro głównym zagrożeniem, gdyż wystąpi nasilony przepływ mas powietrza w środkowej i górnej troposferze. Nie powinny dlatego przekroczyć 15 mm.

Najwięcej burz w drugiej części dnia na północy i północnym-zachodzie

Najwięcej burz wystąpi w godzinach popołudniowych i wieczorem na obszarze Polski. Lokalnie będzie jeszcze grzmieć w pierwszej części nocy. W kolejnych dniach dalej panować ma pogoda niżowa zatem nie zabraknie opadów, a nawet słabych i umiarkowanych burz. Większe, ale krótkotrwałe ocieplenie możliwe dopiero na początku przyszłego tygodnia. O wszelkich zmianach w prognozach będziemy informować na łamach portalu.

Aktualna temperatura

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz