Pogoda. Silne ulewy i burze dziś nad Polską. Możliwe podtopienia, opady gradu i trąby powietrzne. Gdzie jest burza 30.08.2021?

Pogoda. W trzeciej dekadzie sierpnia wyraźnie dominują układy niżowe wraz z wilgotnymi frontami atmosferycznymi. Przed nami kolejny raz w tym miesiącu intensywne opady deszczu, które szczególnie intensywne będą w południowej części kraju, prowadząc do podtopień, a nawet wzrostu zagrożenia powodziowego na rzekach.

Pogoda. Wilgotny i zimny sierpień 2021

Sierpień zgodnie z prognozami długoterminowymi jest bardzo wilgotny. Miejscami miesięczna norma opadowa jest przekroczona miejscami już dwukrotnie, ale uwzględniając opady deszczu, jakie będą występować w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Nie można wykluczyć, że miejscami ilość opadów będzie trzykrotnie wyższa, niż jest zwykle w tym miesiącu.

Miesięczna suma opadów za okres od 1.08.2021 do 28.08.2021 z systemu RainGrs, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Najbardziej wilgotna jest południowa, częściowo centralna i wschodnia część kraju. Najmniej padało w mijającym miesiącu na połnocnym-zachodzie Polski.

Pogoda. Silne ulewy i burze

W nocy nad południową częścią kraju pojawiły się intensywne opady jednostajne i konwekcyjne

Do naszego kraju podczas ubiegłej nocy z południa, południowego-wschodu nasunęła się kolejna strefa opadów. Zarówno o charakterze wielkoskalowym, jak i też konwekcyjnym. Na przełomie sierpnia i września na górnych poziomach pozostaniemy pod wpływem odciętego, górnego ośrodka niżowego. Jednak na dolnych poziomach zaobserwujemy wpływ kolejnego niżu, jaki wirować ma w obrębie rozległego ośrodka niżowego.

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi

Pogoda. Kolejny niż przyniesie następne ulewy

Kolejnym układem niskiego ciśnienia będzie „OVE”, jaki od poniedziałku do środy będzie mieć duży wpływ na warunki pogodowe w naszej części. Europy. Spodziewane są intensywne opady deszczu, a miejscami również burze. Najwięcej deszczu modele prognozują na północnym-wschodzie oraz południu kraju.

Modele pogodowe zakładają, że w ciągu ponad 48 godzin spadnie od 40 mm do 120 mm deszczu. Niektóre realizacje numeryczne na południu Polski wyliczają nawet 130-150 mm. Są to jednak skrajne prognozy, które nie muszą się do końca sprawdzić. Największe opady są wyliczane przez różne modele numeryczne w woj. małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. W ciągu doby spaść może nawet 70-100 mm deszczu na tym obszarze.

Wyliczana suma opadów na okres od 30.08.2021 do 2.09.2021 według ECMWF dla Polski

Pogoda. Silne ulewy i burze

Prognozowana akumulowana suma opadów na okres od 30.08.2021 do 2.09.2021 według modelu GFS

Pogoda. Silne ulewy i burze

Jest szansa na wysyp grzybów w lasach. Będzie wzrost temperatury i mniej opadów w połowie bieżącego tygodnia

Przesądzony jest wysyp grzybów w kolejnych tygodniach na obszarze Polski, mając na uwadze dużą ilość opadów atmosferycznych i wzrost temperatury w pierwszej dekadzie września. Wyraźna poprawa pogody jest sugerowana przez modele w drugiej połowie bieżącego tygodnia, gdy nad Polskę nasunie się układ wysokiego ciśnienia znad Europy Zachodniej. Pojawi się więcej chwil ze słońcem, temperatura wzrośnie w całym kraju, nieprzyjemne i długotrwałe opady ustąpią. Jest szansa na wystąpienie pojedynczych dni gorących w niedzielę oraz przyszły poniedziałek na zachodzie Polski.

Prognoza sum opadów według modelu ICON na okres od 30.08.2021 do 2.09.2021 dla Polski

ulewy w polsce

Niewykluczone, że bardzo silne opady deszczu mogą spowodować gwałtowne wzrosty poziomu rzek, liczne podtopienia, a nawet lokalne powodzie.

W naszej nocnej prognozie pogody wspominaliśmy, że nad południową częścią kraju rozpoczną się intensywne opady. Intensywność opadów według danych z radarów sięga od 5 mm do 10 mm na godzinę. Obserwujemy wzrost poziomu wód w rzekach na obszarach podgórskich. Zła sytuacja hydrologiczna na południu utrzyma się przynajmniej do środy, gdy na wielu stacjach wodowskazowych mogą pojawić się stany alarmowe.

Pogoda. Burze znów pojawią się w poniedziałek nad Polską. Możliwe lokalne trąby powietrzne

Należy również wspomnieć, że ostatni poniedziałek sierpnia będzie kolejnym dniem, gdy pojawią się burze. Na górnych poziomach w dalszym ciągu znajdziemy się w zasięgu odciętego, górnego układu niżowego. W polu przyziemnym również na aurę wpływać mają płytkie ośrodki niskiego ciśnienia. Nad północą częścią kraju zaznaczać ma się jeszcze ulegający frontolizie front okluzji odsuwający na zachód. Na dolnych poziomach od południowego-wschodu zaczniemy dostawać się pod wpływ płytkiego układu niskiego ciśnienia o imieniu „OVE” z okludującym się systemem frontów atmosferycznych. Wspomaganie na skalę synoptyczną zapewni ośrodek górnego niżu, powodując destabilizacje troposfery w ciągu dnia. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występować ma podwyższony pionowy gradient temperatury. Spodziewane są burze wraz z silnymi opadami deszczu, a także ryzykiem opadów drobnego gradu.

Sytuacja synoptyczna, 30.08.2021, 12 UTC

Burzowa prognoza na poniedziałek (IMGW-PIB)

burze w Polsce

Z uwagi na obecność niżu dolnego wzrosną wartości wskaźników kinematycznych, co może okazać się kluczowe w kontekście rozwoju poniedziałkowych burz. Na dolnych poziomach troposfery zaznaczy się napływ cieplejszej i chwiejnej masy powietrza. Istnieje prawdopodobieństwo rozwoju struktur wielokomórkowych, możliwe nawet mini-superkomórki burzowe. Podstawowym zagrożeniem w czasie dzisiejszych burz okażą się opady konwekcyjne sięgające do 20-30 mm i prowadzące do podtopień. Grad, jeśli spadnie, to nie powinien być duży. Lokalnie średnia gradu sięgnie 1-2 cm. Z uwagi na dużą wilgotność w planetarnej warstwie granicznej i stromy gradient temperatury niewykluczone są zalążki trąb powietrznych, a nawet 2-3 przypadki w pełni wykształconych tornad. Szczególnie we wschodniej połowie kraju. Związanych zarówno z mezocyklonem, jak i też nie. Porywy konwekcyjne sięgną do 50-70 km/h.

Prognoza burzowa na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze, 30 sierpnia 2021

Pierwsze burze mogą utworzyć się już około południa. Ze szczytem swojej aktywności pomiędzy 14 a 18. Pod wieczór wraz ze zmniejszającą się insolacją słoneczną. Burze zaczną zanikać.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ