Pogoda długoterminowa. Chłód będzie dotkliwy pod koniec sierpnia 2021 w Polsce. Ma być dużo opadów, burze w chłodnej masie, a nawet trąby wodne na Bałtyku

Pogoda długoterminowa. Chłód odczuwalny ma być na przełomie sierpnia i września w naszej części Europy. Czeka nas sporo opadów. Zarówno konwekcyjnych, jak i też wielkoskalowych. Występować będą burze w chłodnej masie powietrza, a nawet trąby wodne na Morzu Bałtyckim.

Pogoda długoterminowa. Niż odcięty nad Polską. Przyniesie dużo wilgoci, opady i burze

W połowie bieżącego tygodnia Polska zaczęła dostawać się pod wpływ nurkującego układu niżowego znad Skandynawii o imieniu „NICK”. W obrębie niżu zalegać ma wilgotna i chwiejna masa powietrza o cechach polarno morskich. Od czwartku centrum rozległego ośrodka niskiego ciśnienia. Obecnego nie tylko w dolnej, ale także środkowej i troposferze.

pogoda długoterminowa.

Pogoda długoterminowa. Burze w czwartek i piątek, w chłodnej masie powietrza

Dlatego od czwartku pojawią się warunki do rozwoju burz. Najpierw na zachodzie i północy kraju. Spodziewane są liczne ośrodki burzowe. Przynosząc opady deszczu, miejscami opadami drobnego gradu i wiatrem do 65-70 km/h. Duży pionowy gradient temperatury będzie również sprzyjać występowaniu zalążków trąb lądowych, a na południowym Bałtyku w pełni wykształconych trąb wodnych.

W czwartek najwięcej burz pojawi się na północy, częściowo zachodzie, cz. centrum i południu. Na wschodzie, południowym-wschodzie kraju obserwujemy opady deszczu na froncie okluzji, dlatego na tym obszarze nie będzie warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zachmurzenie warstwowe i opady jednostajne skutecznie obniżą temperaturę powietrza.

Prognozowa burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

pogoda długoterminowa. prognoza burzowa

W piątek lokalne burze na większym obszarze Polski

Jednak już w piątek na przeważającym obszarze Polski warunki do rozwoju lokalnych, rozproszonych burz występować będą od godzin południowych. Ze szczytem aktywności konwekcji w godzinach popołudniowych. Wieczorem wraz ze zmniejszającą się insolacją, ilość chmur kłębiasto-deszczowych ma maleć. Z uwagi na duży pionowy gradient temperatury chmury Cb mogą być bardzo fotogeniczne, przynosząc opady deszczu do 15 mm, drobny grad i wiatr do 70 km/h. Niewykluczone są ponownie zalążki trąb lądowych, a na południowych Bałtyku możliwe są trąby wodne, które mogą wkroczyć nad ląd i stać się krótkotrwałymi trąbami lądowymi.

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

pogoda długoterminowa. piątek z burzami

Pogoda długoterminowa. Odcięty niż przyniesie do końca sierpnia dużo wilgoci, lokalne burze i niską temperaturę

Dostrzegamy, że nad Polską na przełomie sierpnia i września utrzyma się chłodna masa powietrza. Aurę kształtować ma głównie ośrodek górnego niżu, a w obrębie niżu zalegać ma chłodna, wilgotna i chwiejna masa powietrza. Będzie zimno i przeważnie termometry w ciągu dnia pokazywać będą od 14°C do 20°C. Tylko czasem temperatura przekroczy 20°C. Bez szans jednak na dni gorące, a tym bardziej upał. Nie zabraknie opadów atmosferycznych. Dostrzegamy, że adwekcji chłodu sprzyjać ma silna blokada wyżowa rozciągająca się od Wysp Brytyjskich aż po Skandynawię. Zablokowana ma być wędrówka niżów z zachodu na wschód Europy, dlatego na ocieplenie nie mamy co liczyć.

CFS w różnych prognozach sygnalizuje, że temperatura pod koniec sierpnia będzie o kilka, czasem kilkanaście stopni niższa od normy wieloletniej. Nocami wartości jednocyfrowe nie będą niczym nadzwyczajnym. Większych zmian nie widzimy w prognozach na początku września, gdy dalej anomalia tygodniowa jest poniżej normy klimatologicznej.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na wysokości 2 m.n.p.g w okresie od 25.08.2021 do 1.09.2021 według amerykańskiego modelu klimatu dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Na początku września obserwujemy w dalszym ciągu temperaturę poniżej normy klimatologicznej. To sugeruje możliwe przedłużenie się chłodnego okresu synoptycznego na początek września, czyli początek meteorologicznej jesieni, która rozpocznie się 1 września 2021. Ilość opadów będzie prawdopodobnie mniejsza, niż na przełomie sierpnia i września, gdyż aurę może zacząć kształtować w coraz większym stopniu wyż znad Europy Zachodniej.

Koniec miesiąca to także duże opady. Zarówno o charakterze jednostajnym, jak i też konwekcyjnym. W całym kraju ilość opadów ma być powyżej normy. Niektóre ulewy będą prowadzić do podtopień. Według modeli najwięcej popada na zachodzie i północy oraz wschodzie kraju. Prawdopodobnie najmniej w centrum oraz południu.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW

AKTUALNA TEMPERATURA

1 komentarz do “Pogoda długoterminowa. Chłód będzie dotkliwy pod koniec sierpnia 2021 w Polsce. Ma być dużo opadów, burze w chłodnej masie, a nawet trąby wodne na Bałtyku”

Możliwość komentowania została wyłączona.