8 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Gwałtowne burze możliwe w środę na obszarze Polski. Wiatr, grad, a nawet superkomórki burzowe

Pogoda. Burze w maju 2021

Pogoda. W środę zjawiska burzowe są prawdopodobne. w całej Polsce. Jednak najbardziej intensywne wystąpiąw województwach południowo-wschodnich, gdzie burzom będą towarzyszyć porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h. Natomiast na północnym zachodzie, w wyniku silnego przepływu, wiatr wzmagać się do silnego z porywami do 80 km/h, miejscami do 90 km/h.

Pogoda. Atlantycki niż i pofalowany front

5 maja Polska znajduje się pod wpływem niżu “EUGEN” z ośrodkiem przemieszczającym się znad Danii nad południową Szwecję. Pofalowany front chłodny zmierza nad województwa południowo-wschodnie. Jednak już po południu nad Pomorze nasunie się front okluzji.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.05.2021, 12 UTC według DWD

Pogoda. Pofalowany front

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 5.05.2021, 12 UTC

Pogoda. Significant imgw-pib

Możliwe gwałtowne burze, miejscami powieje nawet 90 km/h, spadnie grad

Chmury burzowe tworzyć będą się przeważnie w strefie chłodnego frontu atmosferycznego i w cieplej masie powietrza napływającej przed frontem z południa Europy. Modele numeryczne prognozują, że napływającym przed frontem powietrzu stosunek zmieszania (MIXR) będzie wynosić około 8 g/kg, natomiast całkowity zapas wody w kolumnie powietrza (TPW) około 20 mm. Umiarkowanym zasobom wilgoci będzie towarzyszyć słaba, miejscami umiarkowana niestabilność. Na skutek dziennego nagrzewania energia potencjalna dostępna konwekcyjnie (CAPE) wzrośnie do wartości 500 J/kg miejscami 1200 J/kg. Skrętność wiatru w warstwie 0-3 km, może sięgać 150 m^2/s^2, 200 m^2/s^2, oraz przewidywane ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km sięgającym 20 m/s zapowiada dobrze zorganizowane burze. W tych warunkach mogą rozwinąć się burze z opadem miejscami do 20-25 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h. Lokalnie możliwy również grad do 1-3 cm.

Prognoza burz na środę IMGW-PIB

Za frontem na pozostały obszar Polski z zachodu będzie napływać powietrze polarno-morskie, mniej zasobne w wilgoć dlatego opady towarzyszące burzom nie powinny przekraczać 10 mm. Silny południowo-zachodni i zachodni przepływ oraz rozwijająca się konwekcja będą warunkować porywy do 80 km/h, miejscami do 90 km/h.

W prognozach pojawia się szansa na silne ocieplenie, o którym więcej piszemy tutaj. Zanim jednak tak się stanie, czeka nas kilkudniowe ochłodzenie. Pogoda na cały maj 2021 dostępna jest tu.

Bieżące położenie burz