12 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Pierwsze burze nad Polską. Gdzie jest burza 1.04.2021?

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Dzisiaj Polska jest w zasięgu zatoki niżu znad północno-zachodnich krańców Rosji (wybrzeże Morza Barentsa). Z północy na południe kraju przemieszcza się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Przed frontem zalega ciepłe powietrze polarne morskie, za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze, także polarne morskie. Ciśnienie nieznacznie się waha.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 1.04.2021, 18 UTC według IMGW-PIB

Pogoda. Front nad Polską, 1 kwietnia 2021

Pogoda. Zachmurzenie frontowe i burze

Na zdjęciach satelitarnych z ostatnich 2 godzin doskonale widać zachmurzenie frontowe oraz rozwój konwekcji zarówno na linii zbieżności przed frontem, jak i też wewnątrzmasy. Szczególnie aktywne zjawiska konwekcyjne obserwuje się na krańcach południowych, gdzie kluczowe okazuje się wspomaganie orograficzne. W rejonie Ostrołęki zaobserwowano mini-superkomórkę burzową. Czwartkowym burzom towarzyszą opady gradu do 1 cm, ulewy do 5-15 mm, jak i też wiatr do 70 km/h. Niektóre z bardziej wypiętrzonych chmur Cb wykazują się podwyższoną aktywnością elektryczną jak na początek sezonu burzowego.

Animacja satelitarna za ostatnie 2 godziny dla Polski

Animacja satelitarna za ostatnie 2 godziny

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski oraz na terenach przyległych według sieci detektorów wyładowań atmosferycznych.

Burze w Polsce, 1 kwietnia 2021

Obszar opadów oraz lokalnych burz na obszarze Polski, jak i też na terenach przyległych do naszego kraju o godzinie 16:10 czasu lokalnego.

Wiosenne burze

Duży kontrast termiczny

Spójrzmy na dane pomiarowe z wybranych stacji IMGW-PIB. Widać na poniższej grafice doskonale, że odnotowano w naszej części Starego Kontynentu bardzo duży kontrast termiczny między północą a południem naszego kraju. Najchłodniej jest na północy za frontem, natomiast cieplejsze w południowej części Polski przed frontem atmosferycznym. W piątek ochłodzenie obejmie cały kraj. Natomiast w okresie świątecznym prawdopodobne są przelotne opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu krupy. Niewykluczone, że pojawią się też burze adwekcyjne spowodowane spływem chłodniejszego nad cieplejszy grunt. Dojdzie do wystąpienia stromego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą i rozwoju konwekcji wewnątrzmasowej.

Pogoda. Temperatura w Polsce

W kolejnych godzinach burze występować będą lokalnie w centrum, południu, południowym-wschodzie oraz częściowo wschodzie ich bieżące położenie można śledzić tutaj.