Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie mróz i przymrozki, wystąpią śnieżyce konwekcyjne oraz burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na okres od 4.04.2021 do 20.04.2021. Sprawdźmy najnowszy trend w pogodzie na kolejne tygodnie kwietnia dla naszej części Europy.

Pierwszego kwietnia do Polski wkroczyło ochłodzenie. Jednak wyraźną zmianę pogody odczuliśmy drugiego dnia miesiąca, gdy cały kraj znalazł się w chłodnej masie polarnej. Zarówno 1 dnia miesiąca, jak i wczoraj obserwowano burze.

Pogoda. Chłodne masy powietrza pozostaną z nami przynajmniej do przyszłej soboty

Teraz przyjrzymy się prognozie anomalii temperatury na okres od 4.04.2021 do 10.04.2021 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Widać wyraźnie, że przed nami chłodny okres w pogodzie. Przynajmniej do przyszłego weekendu utrzymają się w naszej części Europy zimne masy powietrza. Średnia za ten okres wyniesie około -4°C, mając na uwadze wymieniony wcześniej nowy okres referencyjny.

Pogoda. Anomalia temperatury na okres od 4.04.2021 do 10.04.2021.

W okresie od 1.04.2021 do 10.04.2021 prognoza anomalii miesięcznej wskazuje, że temperatura w całym kraju będzie kilka stopni poniżej normy wieloletniej, a rycina przedstawiam nam, że silne ocieplenie w pierwszej dekadzie kwietnia nam nie grozi. Istotne zmiany pod względem temperatury w naszej części Europy powinny wydarzyć się na początku drugiej dekady miesiąca.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1991-2020.

Średnia dobowa temperatura będzie typowa dla wczesnej termicznej wiosny w najbliższych 10 dniach na przeważającym obszarze Polski

Jeśli chodzi o średnią dobową temperaturę powietrza w okresie od 4.04.2021 do 14.04.2021, model GFS prognozuje wartości od 3°C na północy, północnym-wschodzie, przez 5°C w centrum i na zachodzie, a maksymalnie do 6°C na południu. Wyraźna zmiana jest oczekiwana dopiero w okolicach 10 dnia miesiąca.

Pogoda. Średnia dobowa temperatura na 10 dni dla wysokości 2 m..n.p.g

Zdarzą się przymrozki, a nawet dwucyfrowy mróz

Jeśli chodzi o przymrozki, to mogą się zdarzyć one w najbliższych dniach na obszarze całej Polski. Wartości rzeczywiste mogą okazać się nocami i w godzinach porannych niższe od wyliczanych przez model GFS. W górach i na obszarach podgórskich mróz może być dwucyfrowy. Poniżej mapa obrazująca minimalna temperaturę w najbliższych 10 dniach według amerykańskiego modelu numerycznego.

Pogoda. Temperatura minimalna w Europie na 10 dni.

Pogoda. Najcieplej powinno być na południu, częściowo centrum i wschodzie Polski do połowy miesiąca

Wyraźnego ocieplenia w całej Polsce nie widać w przyszłym tygodniu. Chociaż w poniedziałek na zachodzie i południu przejściowo temperatura wzrośnie powyżej 10°C/12°C. Kolejne dni to ponowne ochłodzenie, ale z temperaturą na plusie w ciągu dnia na nizinach, a w górach i na obszarach podgórskich z mrozem. W okolicach 10-14 dnia miesiąca temperatura na południu, centrum i wschodzie powinna wzrosnąć powyżej 15°C, a na południu możliwe 20°C.

Pogoda. Temperatura maksymalna na 10 dni.

Będziemy przeważnie w polu obniżonego ciśnienia, co powodować ma dużą zmienność pogody

W okresie od 4.04.2021 do 14.04.2021 Polska znajdzie się przeważnie w polu obniżonego ciśnienia związanym z niżami znad Skandynawii i Morza Barentsa, Najczęściej krańce południowe będą pod wpływem wyżu. Przynajmniej przez 5-7 dni nad Atlantykiem utrzyma się silna blokada wyżowa, nie dopuszczając do głosu niżów wędrujących z zachodu na wschód Starego Kontynentu.

Średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni.

Teraz zerknijmy na prognozowaną średnią anomalię temperatury na okres od 4.04.2021 do 14.04.2021. Widać wyraźnie, że najcieplej powinno być na południu i wschodzie Polski, a chłodniej na pozostałym obszarze Polski. Przeważający obszar Starego Kontynentu znajdzie się w chłodnych masach powietrza z rejonów Arktycznych oraz znad Atlantyku.

Anomalia do 14 dnia miesiąca.

Pogoda. Najwięcej opadów na zachodzie i północy, natomiast najmniej na krańcach wschodnich

Następnie sprawdźmy prognozowane, wstępne sumy opadów w okresie od 4.04.2021 do 14.04.2021 dla Polski według modeli GFS.

Największe opady są prognozowane na zachodzie i północy kraju. Na nizinach w całym kraju mogą zdarzyć się opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Szczególnie w nadchodzącym tygodniu. Po 10 kwietnia nasza część Europy może pozostać na styku zróżnicowanych termicznie mas powietrza. Co skutkować może w dalszym ciągu dużą dynamiką w pogodzie.

Orientacyjna prognoza sum opadów na okres od 4.04.2021 do 14.04.2021 według modelu GFS dla Polski.

Pogoda. Prognoza sum opadów do 14 kwietnia 2021.

Pogoda. Zdarzą się akcenty zimowe, a nawet burze śnieżne

Interesująco wyglądają prognozy opadów na najbliższe 10 dni dla Polski. Widać wyraźnie, że w nadchodzący poniedziałek z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać będzie się front chłodny z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a gdzieniegdzie mokrego śniegu. We wtorek cały kraj będzie już w świeżej, mocno wychłodzonej masie arktycznej o cechach morskich. Rozwijać będzie się konwekcja masowa z przelotnymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Niewykluczone burze śnieżne. Poszczególne chmury Cb mogą wykazywać się podwyższoną aktywnością elektryczną. W środę konwekcja w powietrzu arktycznym powstawać ma na przeważającym obszarze Polski, przynosząc nawet śnieżyce konwekcyjne. W czwartek kontynuacja epizodu z konwekcją w masie arktycznej. Lokalnie na nizinach utworzyć może się krótkotrwała pokrywa śnieżna. W weekend powinno nadejść ocieplenie i zamiast śniegu na nizinach padać będzie deszcz, chociaż krótkie akcenty zimowe mogą jeszcze się zdarzyć po 10 kwietnia.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów dla Polski na okres od 4.04.2021 do 13.04.2021 według ECMWF.

Poniższa animacja obrazuje temperaturę powietrza na okres od 4.03.2021 do 13.04.2021 w formie animacji. Widać doskonale, że w ciągu dnia na nizinach temperatura będzie na plusie. W poniedziałek front chłodny wypierać ma cieplejszą masę z Polski. Mróz całodobowy utrzyma się tylko w górach i na obszarach podgórskich. Nocami i w godzinach przynajmniej do połowy najbliższego tygodnia wystąpią przymrozki, a nawet lekki mróz poza obszarami górskimi. W górach spodziewamy się spadków temperatury poniżej -10°C. Wyraźne ocieplenie widać na mapach dopiero w okolicach weekendu, gdy ciepłe masy obejmą najprawdopodobniej południe, centrum i wschód.

Należy również wspomnieć o wietrznym początku i połowie nadchodzącego tygodnia. Niewykluczone, że na nizinach prędkość wiatru przekroczy 60-70 km/h. Szczególnie silnie powieje w poniedziałek i we wtorek oraz pod koniec najbliższego tygodnia. Spowodowane będzie to dużym gradientem barycznym w naszej części Europy oraz przechodzeniem lokalnych chmur Cumulonimbus z opadami mieszanymi oraz śniegu i punktowymi burzami.

Pogoda. Wiązki oraz prognozy numeryczne wskazują na możliwe ocieplenie w drugiej dekadzie kwietnia

Według GFS oraz ECMWF chłodne masy powietrza pozostaną z nami przynajmniej do piątku. W weekend prawdopodobne jest silne ocieplenie. Szczególnie w południowej, centralnej i wschodniej części kraju. W drugiej dekadzie kwietnia często pozostawać mamy na skraju dwóch odmiennych fizycznie mas powietrza. Dlatego nie można wykluczyć okresów z obniżeniem się temperatury poniżej normy z okresu referencyjnego 1981-2010.

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Krakowa. Prognoza wiązek wskazująca na trend w pogodzie na okres od 4.04.2021 do 20.04.2021. Dotyczy wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g).

Pogoda. Prognoza wiązek GFS

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Krakowa na okres od 4.04.2021 do 20.04.2021 dla wysokości 2 m.n.p.g.

Pogoda. Wiązki modelu GFS

Pogoda długoterminowa dla Warszawy na okres od 4.04.2021 do 20.04.2021 dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g).

GFS prognoza wiązek dla Warszawy

W drugiej dekadzie kwietnia powinno być wyraźnie cieplej niż na początku miesiąca, ale na długie okresy z bardzo wysokimi temperaturami nie mamy prawdopodobnie co liczyć. Stabilne warunki pogodowe powinny nadejść dopiero na przełomie drugiej i trzeciej dekady kwietnia, gdy miejsce niżów zajmą stabilne układy wysokiego ciśnienia, co przynieść powinno więcej Słońca i mniej opadów oraz wyższą temperaturę.

Warszawa i prognoza wiązek

Na sam koniec zerknijmy jeszcze na prognozy anomalii tygodniowych według ECMWF dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych.

Według ECMWF w okresie od 5.04.2021 do 12.04.2021 Polska pozostawać ma przeważnie w chłodnych masach powietrza. Istotne ocieplenie jest możliwe dopiero w okolicach weekendu.

Pogoda. Wiązki modelu GFS

ECMWF sugeruje, że w okresie od 12.04.2021 do 19.04.2021 temperatura oscylować ma w całym kraju w okolicach normy wieloletniej. Nie wyklucza to jednak okresów cieplejszych z temperaturą znacznie powyżej normy.

Pogoda. GFS i ocieplenie

Wyraźne ocieplenie w całym kraju sugerowane jest dopiero na przełomie 2 i 3 dekady kwietnia. Wtedy temperatura powinna wzrosnąć do wartości powyżej normy wieloletniej. Wkrótce przekonamy się, czy taki trend zostanie utrzymany w pogodzie.

Model ECMWF na przełom 2 i 3 dekady kwietnia.