Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Niszczące burze już dziś. Możliwe bow echo, superkomórki z dużym gradem, a nawet tornada. Gdzie jest burza 1.08.2021?

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Dziś Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Skandynawii. Przez południową część kraju przebiegać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Co istotne na froncie polarnym dojdzie do zafalowania i utworzenia się płytkiego, szybko pogłębiającego niżu mezoskalowego. Znaczny obszar Polski będzie w dużo chłodniejszym powietrzu polarnym morskim. Tylko na wschodzie, południowym wschodzie zalegać ma jeszcze gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Szczególnie groźne burze na południowym-wschodzie i wschodzie

Zjawiska burzowe są dziś najbardziej prawdopodobne szczególnie w południowo-wschodniej i wschodniej części kraju. Podczas burz spodziewane ssą ulewne opady deszczu do 30 mm, miejscami do 40 mm, konwekcyjne porywy wiatru do 100-130 km/h i duży grad.

Na południowym-wschodzie kraju zaznaczy się dziś jeszcze powietrze zwrotnikowe. Front ponownie zafaluje, co doprowadzi do powstania niewielkiego, ale szybko pogłębiającego się ośrodka niskiego ciśnienia. Wspomoże to rozwój silnych burz powodujących szkody.

Prawdopodobne sygnatury radarowe bow echo, a nawet mezocykloniczne tornada

W początkowej fazie mają być to głównie superkomórki burzowe, ale z biegiem czasu bardzo prawdopodobne wydaje się utworzenie mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału. Na radarach bardzo prawdopodobne jest pojawienie się sygnatur bow echo, jaka wskazuje na szczególnie duże zagrożenie ze strony silnych, punktowo niszczących wiatrów.

Niski poziom kondensacji chmur, duży uskok prędkościowy wiatru w warstwie 0-1 km, nie wykluczamy pojawienia się lokalnych trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Bardzo prawdopodobne są również opady gradu o średnicy do 5-8 cm. Jednostkowo przypadki do 10 cm, powodując duże szkody.

Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

Silne burze nad Polską

Szczególnie intensywne burze są prognozowane na godziny popołudniowe, późno popołudniowe i wieczorne. Burzowa aura we wschodniej części kraju utrzyma się jeszcze w pierwszej części nocy. Następnie burze zaczną stopniowo słabnąć i odsuwać się nad Ukrainę i Białoruś. Na więcej o pogodzie na dziś zapraszamy do naszej porannej prognozy.

Prognoza Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek

Zdecydowanie słabsze są dziś prognozowane w północnej części kraju. Na tym obszarze pojawi się niewielka energia dostępna drogą konwekcyjną. Szczególnie na Pomorzu. W tej części Polski zaznaczy się kolejny front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Zjawiska burzowe nie będą jednak intensywne jak na południu, południowym-wschodzie i wschodzie. Masa powietrza charakteryzować ma się mniejszą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza. Dlatego konwekcyjne porywy wiatru nie powinny przekroczyć 20 mm. W czasie przechodzenia ośrodków burzowych powieje lokalnie dochodzić do około 70 km/h. Inicjacja konwekcji na tym obszarze może zajść już około południa.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz