Pogoda długoterminowa na 16 dni. Najpierw niszczące burze na początku sierpnia, następnie gwałtowne ochłodzenie i spora dynamika. Na upalne dni w Polsce poczekamy. Sprawdzamy najnowszy trend w pogodzie na pierwszą połowę sierpnia.
Pogoda długoterminowa . Silne burze na początku sierpnia, potem chłód
Dobiegł końca lipiec, który okazał się ciepły oraz burzowy. Dokonamy teraz analizy najnowszych prognoz numerycznych na 16 dni, które pokażą nam prawdopodobny trend w pogodzie na pierwszą połowę sierpnia.
Należy wspomnieć, że dziś na południu, południowym-wschodzie i wschodzie spodziewane są intensywne zjawiska burzowe. Związane z nimi będą ulewne opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 60 mm, groźne, niszczące porywy wiatru do 100-130 km/h i bardzo duży grad. Nie można wykluczyć pojawienia się lokalnych trąb powietrznych. Szerzej o niedzielnym incydencie burzowym przeczytacie tutaj.
Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)
Pogoda długoterminowa. Zwrotnikowe powietrze na początku sierpnia, potem chłodniejszy okres synoptyczny
Prześledźmy teraz prognozy anomalii temperatury w okresie od 1.08.2021 do do 7.08.2021 według niemieckiego modelu ICON. Uwzględnia on okres referencyjny 1991-2020. Należy zwrócić uwagę na anomalię temperatury w pierwszym dniu sierpnia. Wtedy to na przeważającym obszarze Polski obserwujemy ujemne odchylenie temperatury. Co oznacza, że zalega chłodniejsza masa polarno morska. Tylko na poludniowym-wschodzie i wschodzie widzimy wartości powyżej normy wieloletnie. To oznacza, że utrzymuje się przejściowo masa zwrotnikowa, która w kolejnych kilkunastu godzinach zostanie całkowicie wyparta z naszej części Europy. Kolejne dni to przeważnie anomalia temperatury poniżej normy wieloletniej. Będzie chłodniej o nawet 2°C/4°C względem lat 1991-2020. Pierwsze dni sierpnia z chłodne i z umiarkowanymi temperaturami i bez fali upałów. Zdarzyć mogą się tylko sporadyczne dni gorące.
Pogoda długoterminowa. Trend może ulec zmianie na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia
Zwróćmy również uwagę na rozkład średniej anomalii temperatury w okresie 1.08.2021 do 6.08.2021 według modelu GEFS. Dostrzegamy, że przed nami chłodniejszy okres synoptyczny. To głównie zasługa napływu chłodniejszego powietrza znad Atlantyku Północnego. Czasem mogą jednak zdarzyć się krótkie okresy z adwekcją masy z południowego-zachodu. Szczególnie w ciepłych wycinkach niżów. Najwyższych temperatur w tym okresie spodziewamy się na południu, południowym-wschodzie. Natomiast najchłodniej ma być na zachodzie i północy.
W okresie od 5.08.2021 do 10.08.2021 temperatura zacznie rosnąć w całym kraju. Pojawiają się jednak jeszcze obszary z ujemnym odchyleniem temperatury. Najwyższych temperatur w tym okresie spodziewamy się na południu i wschodzie. Mogą zdarzyć się sporadyczne dni gorące, a nawet krótki upał, ale przeważnie na termometrach zobaczymy w tym okresie od 19°C do 26°C.
Zdecydowanie bardziej optymistycznie wyglądają prognozy anomalii temperatury na okres od 9.08.2021 do 14.08.2021. Kiedy to na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być w normie klimatologicznej, a miejscami nawet lekko powyżej normy wieloletniej. To sugeruje nam częstsze dni gorące oraz upały w tym okresie.
Prześledźmy również mapy przedstawiające średnią temperaturę na pierwszą dekadę sierpnia. Dostrzegamy, że utrzymane zostanie termiczne lato pomimo spodziewanego ochłodzenia. Średnia za 10 dni wyjdzie od 17°C do 20°C. Nie można jednak wykluczyć, że wartości okażą się nieco wyższe.
Naszą uwagę zwróciła również mapa przedstawiająca anomalię temperatury na pierwsze 10 dni sierpnia. Dostrzegamy, że uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000 temperatura ma być w normie wieloletniej, miejscami na zachodzie lekko poniżej normy wieloletniej. Wyraźnie cieplej w tym samym czasie na południe i wschód od Polski.
Dni gorące oraz upał może się zdarzyć. Nie będą to jednak długie okresy
Analizujemy również mapę przedstawiającą maksymalne wartości prognozowane przez model GFS na 10 dni. Wygląda na to, że w pierwszej dekadzie sierpnia długich i męczących fal upałów nie uświadczymy. Model GFS nie prognozuje nawet w tym okresie dni upalnych, ale prawdopodobnie zaniża on na poniższej mapie maksymalne wartości o około 2°C/3°C. Zatem zwłaszcza na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia pojedyncze dni z upałami są możliwe. Wygląda na to jednak, że więcej dni gorących, a nawet upalnych doświadczymy w drugiej połowie sierpnia.
Cyrkulacja strefowa kształtować ma pogodę
Interesująco wygląda również rozkład pola ciśnienia na pierwszą dekadę sierpnia. Widzimy wyraźnie, że Polska znajdzie się w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Duży wpływ na pogodę ma mieć cyrkulacja strefowa. Przeważnie o składowej zachodniej, czasem południowo-zachodniej. Dlatego przy tym ostatnim typie cyrkulacji okresami z kierunków południowych. Szczególnie w ciepłych wycinkach niżów może dotrzeć cieplejsze powietrze, przynosząc dni gorące oraz sporadyczny upał. Zmienność pogody na początku sierpnia ma być wysoka, gdyż często z zachodu na wschód mają wędrować fronty atmosferyczne. Nie zabraknie czasem silnego wiatru, opadów atmosferycznych i burz o zróżnicowanym natężeniu.
Wilgotny okres synoptyczny przed nami
Należy dodać, że częste przechodzenie frontów atmosferycznych z zachodu na wschód przyczyni się do wystąpienia okresami większych opadów atmosferycznych. Zarówno o charakterze wielkoskalowym, jak i też konwekcyjnym. Padać ma w pierwszej dekadzie sierpnia na obszarze całej Polski. Może nie być to idealny okres do wypoczynku nad polskim morzem.
Orientacyjna, wstępna prognoza anomalii opadów w okresie od 1.08.2021 do 10.08.2021 według amerykańskiego modelu GFS
Wstępna prognoza sum opadowych według ECMWF w okresie od 1.08.2021 do 10.08.2021 dla Polski
Pogoda długoterminowa. Dominacja cyrkulacji atlantyckiej. Zmiana w pogodzie szybko nie nadejdzie
Według prognoz modeli klimatycznych przynajmniej do połowy sierpnia pogodę w naszych szerokościach geograficznych może kształtować cyrkulacja atlantycka. To zwiastuje, że na spokojną aurę w kraju nie mamy co liczyć. Czasem tylko przejściowo rozbudują się słabe kliny wysokiego ciśnienia.
Szansa na zmianę warunków pogodowych pojawia się dopiero w okolicach 15 dnia miesiąca. Jednak z uwagi na odległy termin prognozy mogą ulec znacznej korekcie. W naszej ocenie to właśnie dni gorące i upalne będą szczególnie częste w drugiej części bieżącego miesiąca.
Prognozy na przełom 2 i 3 dekady sierpnia wskazują na możliwą częstszą dominacje pogody wyżowej. Jest to prawdopodobne, ale nie możemy wykluczyć dalszej dominacji cyrkulacji strefowej spowodowanej zwiększaniem się kontrastów między północą a południem, co powodować ma nasilenie prądu strumieniowego. W atmosferze baroklinowej częste wędrówki niżów atlantyckich są bardzo prawdopodobne, dlatego częste wahania ciśnienia, opady i silny wiatr, a nawet burze nie będą niczym nadzwyczajnym.
Pogoda długoterminowa. Początek sierpnia chłodny, potem oczekiwana zmiana w pogodzie
Na sam koniec zerknijmy jeszcze na prognozę wiązek modelu GFS na 16 dni. Pozwoli nam to mniej więcej przewidzieć trend w pogodzie na kolejne ponad 2 tygodnie. Dostrzegamy, że wraz z początkiem sierpnia temperatura obniża się do wartości poniżej normy wieloletniej. Na krótko temperatura wzrośnie do wartości w normie klimatycznej koło 5-6 dnia miesiąca. Potem ponownie temperatura spadnie. Wyraźne ocieplenie jest sygnalizowane przez wiązki modelu GFS na przełomie 1 i 2 dekady sierpnia. Prawdopodobnie w okolicach połowy miesiąca powrócą dni gorące, czasem upalne. Może jednak nie zabraknąć silnych burz, które okresami spowodują duże szkody. Może być ich jednak nieco mniej niż w lipcu. Jednak z uwagi na coraz większe kontrasty termiczne między północą a południem, chmury burzowe mogą być lepiej zorganizowane, nawet do formy mezoskalowych układów konwekcyjnych i superkomórek burzowych.
Orientacyjna prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Warszawa. Poniższa grafika przedstawia temperaturę na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g). Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar.
Na sam koniec przedstawiamy jeszcze wiązki dla wysokości 2 metrów n.p.g. Do 4-6 dni wiązki są na ogół zgodne. Następnie z uwagi na coraz bardziej odległy termin i mniejszą ilość danych brzegowych, pojawią się coraz większe rozbieżności. Dlatego w takich sytuacjach często należy obserwować białą linię, która wskazuje nam średnią wszystkich prognoz operacyjnych. Dostrzegamy, że powrót wysokich temperatur w 2 dekadzie sierpnia jest bardzo prawdopodobny.
Żródło grafik: IMGW-PIB, meteomodel.pl, climatereanalyzer, wxcharts.com, tropicaltidbits.com, wetterzentrale.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Niszczące burze, potem gwałtowny spadek temperatury i spora dynamika w pogodzie. Na upał w Polsce poczekamy”
Możliwość komentowania została wyłączona.