Bardzo ciekawą infromację pogodową znaleźliśmy rano w serwisie Tatromaniak, który serdecznie polecamy. Otóż w Tatrach doszło do silnego zjawiska inwersji temperatury.

W jego wyniku na stacji meteorologicznej w Poroninie dziś rano termometr odnotował temperaturę -9.4 stopnia Celsjusza. W tym samym czasie na oddalonej o kilka kilometrów Gubałówce stacja odnotowała aż +7.5 stopnia Celsjusza.

Zastanawiacie się pewnie dlaczego tak się stało. Teoretycznie to w wyższych partiach gór powinno być zimniej niż na nizinach. Odpowiedzią na ta zagadkę jest zjawisko inwersji temperatury. Czym jest?

Inwersja polega na blokowaniu pionowego mieszania się powietrza w atmosferze. W normalnych warunkach powietrze, które w miesiącach zimowych zostaje tylko delikatnie ogrzane. Lekkie ogrzanie wystarcza jednak, by powietrze zaczęło unosić się ku górze. Tam zostaje wychłodzone i ponownie opada ku powierzchni Ziemi. Podczas zjawiska inwersji, ogrzane powietrze faktycznie “ucieka” ku górze, jednak w skutek warstwy hamującej nie wznosi się ponad pewną wysokość. Stąd ciepłe powietrze pozostaje kilkaset metrów ponad powierzchnią ziemi i nie wędruje wyżej. Co za tym idzie powietrze na kilkuset metrach powyżej gruntu jest nadal ciepłe, gdyż nie wychładza się w wyższych partiach atmosfery. Przy gruncie już jest zimno, gdyż całe ciepło “wyparowało” ku górze.

Dzisiejszy poranny przypadek jest wzorcowym przykładem inwersji powietrza w miesiącach zimowych.

.

5 Comments

 • Regen
  Posted 15 stycznia 2020 11:23 0Likes

  Pierwsze skojarzenie z atmosferą (bogatą w CO2). To tak jakby w upale chodzić w czarnej bluzie z długim rękawem. Ta pochłania ciepło ze słońca i zatrzymuje przy ciele i tak już ciepłym. A temperatura cały czas rośnie.

  Im więcej CO2 w atmosferze, tym czarna bluza z długim rękawem ma gęstszy materiał i bardziej pochłania i zatrzymuje ciepło.

 • Regen
  Posted 15 stycznia 2020 11:29 0Likes

  Zmieniliście czcionkę w artykułach czy mi się wydaje?

  • Regen
   Posted 15 stycznia 2020 11:34 0Likes

   P.S. Faktycznie, coś w tym jest. W komentarzach też inna czcionka, poprzednia często miała taki śmieszny odstęp przed literą “i”. Aktualna czcionka jest jakby szersza, ale czytelna. Trzeba się przyzwyczaić.

   To zaledwie mały kroczek dla rozwoju strony, a ma być ogromny skok dla layoutu całego serwisu.

   • Regen
    Posted 15 stycznia 2020 11:36 0Likes

    Podoba mi się ta nowa czcionka. Ma w sobie coś systemowego, takiego technologicznego, po prostu jakiegoś takiego nerdowskiego.

 • Trackback: Pogoda w nocy z środy na czwartek. Ciepła noc nad Polską. Wiatr się uspokoi. Mgły na południu Polski - Fani Pogody

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.