Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Bez szans na śnieżną zimę. Śnieg głównie w górach, duża aktywność Atlantyku i możliwe burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Śnieg głównie w górach, duża aktywność Atlantyku i możliwe burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Modele numeryczne nie pozostawiają złudzeń. Śnieżna i mroźna zima panować będzie w okresie najbliższych 16 dni głównie w górach. Opadów będzie niewiele na nizinach. Pogodę kształtować mają przeważnie układy wysokiego ciśnienia. Już najbliższej nocy rozpocznie się adwekcja powietrza z południowego wschodu.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB) na południowym zachodzie możliwe nawet 14 stopni w ciągu dnia

Prognoza pogody na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognozowana przez model ECMWF temperatura w nocy z czwartku na piątek

Nie zabraknie wtedy chmur niskich oraz mgieł na obszarze Polski

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura powietrza w nocy z piątku na sobotę, model ECMWF

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Ujemne temperatury w nocy z soboty na niedzielę są prognozowane zwłaszcza we wschodniej połowie kraju

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Noc z niedzieli na poniedziałek z ujemnymi temperaturami głównie na wschodzie

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

W ostatnich dniach stycznia możliwa jest duża dynamika w pogodzie za sprawą przechodzenia blisko naszego kraju układów niżowych o rodowodzie atlantyckim.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza w najbliższych 10 dniach na obszarze Europy

Średnia dobowa temperatura powietrza na obszarze Polski wyniesie od 1 °C do 5 °C w najbliższych 10 dniach. Najwyższa temperatura spodziewana jest na zachodzie, najniższa na południu i wschodzie.

Model ECMWF i CFS nie prognozują silnego ochłodzenia nawet w ostatniej dekadzie stycznia. Podobne wyliczenia są innych modeli. Tak przedstawiają się wiązki modelu GFS na 16 dni dla wybranych miast. Zamiast śnieżyc na nizinach w prognozach pojawiają się wichury w ostatniej dekadzie stycznia związane z dużą aktywnością strefowej cyrkulacji atmosfery. Niewykluczone są nawet lokalne burze w Polsce. Prognozy te będziemy dla Was monitorować, ponieważ z pewnością ulegną zmianom.