Pogoda. Ciekawe zjawisko pogodowe nad Polską. W grudniu to rzadkość w pogodzie

Polska w dniu dzisiejszym znajduje się pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia. Ich centra znajdują się nad Azorami oraz Morzem Czarnym. Skutkuje to wspaniałą, słoneczną aurą w naszym kraju, ale i w całej Europie Centralnej.

Powyższa sytuacja baryczna powoduje, że nad Polską obserwować możemy dość rzadki jak na grudzień w Polsce obrazek. Otóż praktycznie obszar całej Polski znajduje się w strefie słonecznej, bezchmurnej aury.

Do ideału brakuje tylko, by na krańcach północnych kraju odpuściło zachmurzenie niskie i zamglenia. Powinno to nastąpić w przeciągu najbliższej godziny. Zachmurzenie w południowo-wschodniej części kraju w żaden sposób nie wpływa na pogodę w regionie. Potwierdzamy, na Lubelszczyźnie jest słonecznie (choć mroźno).

Patrząc na obraz satelitarny Europy z godziny 11:45 widzimy, że z piękną, słoneczną pogoda mamy do czynienia na obszarze pokrywającym się z obszarem oddziaływania wału wysokiego ciśnienia. Mieszkańcy Europy Środkowej powinni maksymalnie wykorzystywać momenty z tą wspaniałą aurą. Coraz więcej modeli numerycznych widzi załamanie pogody, którego zwieńczeniem mogą być silne wichury w przyszłym tygodniu.