Pogoda. Cyklon przyniesie uderzenie chłodu w Europie. Atak zimy na zachodzie? Czy są szanse na śnieg w Polsce?

Już kilka dni temu pisaliśmy o silnym cyklonie rozwijającym się na północnym Atlantyku. Cyklon wciąż pogłębia się zbliżając się do Islandii. Doskonale widać go na obrazach satelitarnych wykonanych w podczerwieni.

Wraz z ruchem cyklonu na wschód do Europy zachodniej zaciągane zostaje dużo chłodniejsze powietrze. Arktyczne powietrze pochodzi aż znad Morza Labradorskiego. „Bańkę chłodu” widać choćby na mapach geopotencjału na wysokości 500 hPa.

Taka sytuacja baryczna oznacza, że w najbliższych dniach mieszkańców Islandii i Wysp Brytyjskich czeka spływ arktycznego powietrza. Co za tym idzie mocno spadną temperatury. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich, przyzwyczajeni do wysokich temperatur obecnej zimy nastawić się muszą na mróz.

Spływ chłodnego powietrza nad Wyspy Brytyjskie potrwa od niedzieli przez kilka najbliższych dni. Niskie temperatury przyniosą również opady śniegu. W wielu miejscach na Wyspach Brytyjskich śnieg pojawić się może pierwszy raz tej zimy. Chłód wedrze się również do Francji, na północ Hiszpanii i do krajów Beneluksu.

Niestety, nie mamy dobrych informacji dla miłośników białego krajobrazu w Polsce. Spływ chłodnych mas powietrza do Europy Zachodniej nie odbije się zbytnio na temperaturach w naszym kraju. Co prawda pod koniec najbliższego tygodnia modele prognozują spadki temperatury w okolice 2 stopni oraz słabe opady śniegu, jednak z pewnością nie będzie to „atak zimy” jakiego wiele osób oczekuje na przełomie stycznia i lutego.