27 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Potężne mrozy na wschodzie. Minus 50 stopni jest w tym regionie normą

Bardzo silne mrozy na północnym wschodzie Rosji to zjawisko całkowicie normalne. Globalne rekordy najniższych temperatury w obszarach zamieszkałych przez ludzi należą do dwóch miast na Syberii. W mieście Verkhoyansk temperatura spadła do -71,2 ° C. Niedaleko tego miasta leży miasteczko Oymyakon.

Jako ciekawostkę dodajmy, że do tych dwóch miast należy Rekord Guinnessa w kategorii najwyższej, rocznej amplitudy temperatury na danym obszarze. Jednej zimy zanotowano tam -67.8 °C, by nadchodzącego lata termometry wskazały +37.3 °C. Ponad 100 stopni różnicy temperatury jednego roku.

Wróćmy jednak do pogody bieżącej, gdyż na Syberii od kilku dni również jest niesamowicie zimno.

Powyższa grafika pokazuje 10 miast w Rosji z najniższą temperaturą podczas ostatniej doby. Oczywiście nie zabrakło tu miejscowości opisywanych powyżej. Najniższa temperatura w Rosji odnotowana została jednak w mieście Ekyuchchyu. Słupki rtęci spadły tam o -57.7 stopni Celsjusza. Sytuacja baryczna w regionie nie pozwoli, by w najbliższych dniach sytuacja uległa poprawie.

Z jak nieprzyjazną pogodą zmagać muszą się mieszkańcy tamtego regionu obrazuje powyższy filmik. Na nas osobiście nie mniejsze wrażenie niż odczyt samej temperatury, zrobiły ogólne warunki pogodowe widoczne na filmie.

Silne mrozy panują obecnie w całej północnej części Rosji. Warto dodać, że w Europie północnej słupki rtęci spadły również poniżej -30 stopni.