Pogoda. Potężny cyklon na Atlantyku. Możliwe silne wichury w najbliższych dniach. Wystąpią burze. Cyklon wpłynie na pogodę w Polsce

Ocean Atlantycki znów się uaktywnił. W przeciągu kilkudziesięciu ostatnich godzin na północnym Atlantyku utworzył się bardzo głęboki niż. Ośrodek niskiego ciśnienia wciąż się pogłębia i obecnie nosi już cechy cyklonu.

Na powyższym zdjęciu satelitarnym widać z jak książkowo zorganizowanym układem mamy tutaj do czynienia. Przed centrum niżu sunie masywna strefa zachmurzenia. Cały układ na skutek cyrkulacji ziemskiej obraza się obraca się odwrotnie do wskazówek zegara. Chmury w okolicach centrum niżu wirują w bardzo szybkim tempie. Animację tej formacji zobaczyć możecie tutaj.

Cyklon będzie wpływał na pogodę w Europie jeszcze przez wile dni. Na powyższej prognozie wiatru modelu GFS widać, że dzisiejszego wieczora centrum niżu znajdzie się w okolicach Islandii. W pasie od Islandii po Szkocję i Irlandię będziemy mieli do czynienia z załamaniem pogody. Siła wiatru przekroczy 120 km/h. Wichurom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu. Na Islandii nie wykluczony jest śnieg.

Ciśnienie w centrum niżu będzie spadać. Ośrodek zatrzyma się w okolicach Islandii i pod koniec nadchodzącego weekendu wpływać zacznie również na Europę kontynentalną. W pierwszych dniach nadchodzącego tygodnia strefa silnego wiatru dotrze do Europy Zachodniej (Hiszpania, Francja).

W okolicach wtorku/środy w przyszłym tygodniu strefa silnego wiatru dotrze już do zachodnich granic Polski. Wielu miejscach Polski zachodniej wiatr przekraczać może 80 km/h. To oczywiście jeszcze odległy termin, lecz taki scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny.

Równie prawdopodobny jest scenariusz, że od początku przyszłego tygodnia do Europy Centralnej napływać zacznie dużo cieplejsze powietrze z południowego-zachodu i zachodu Europy. O tym jednak napiszemy w oddzielnym wpisie.

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie

8 komentarzy do “Pogoda. Potężny cyklon na Atlantyku. Możliwe silne wichury w najbliższych dniach. Wystąpią burze. Cyklon wpłynie na pogodę w Polsce”

  1. Któryś z Was, nie pamiętam już czy Michał czy Arkadiusz, ma dziecko. Napisał to w jednym z artykułów z pół roku temu. Powiem Ci, że Twoje dziecko nie będzie miało wesołego życia, jeśli nadal emisje CO2 będą na takim poziomie jaki jest.

    Można powiedzieć, że to jest straszenie globalnym ociepleniem. W ogóle antropogenicznością owego (czyli że to pochodzi od człowieka). Ale są przecież opracowania naukowców. Są książki o tym. Nie będę setny raz podawał nazw książek, które mam i które dosłownie pochłonąłem, będąc głodnym wiedzy na ten temat, jak aktualnie wygląda sytuacja i jak będzie wyglądać. Oprócz książek, latem ubiegłego roku nieraz pojawiały się artykuły w magazynach takich jak „Świat Nauki” czy „Świat wiedzy”. Oprócz tego jest serwis naukaoklimacie.pl, który po prostu mówi jak jest.

    Ale jakby tego było mało…

  2. Obecnie mamy rok 2020. Czyli najbliższe 30 lat do roku 2050. W skali ludzkości to są niejako setne sekundy. A w skali naszego życia… to kwestia przyszłego pokolenia i ewentualnie kolejnego. Czyli uogólniając – nasze dzieci i wnuki.

    Co my, zwykli Kowalscy możemy zrobić? Praktycznie nic. Tak jak napisano w artykule na Interii…

    „Wskazali też winnych – to przedstawiciele rządów światowych, którzy ignorują ich rady oraz zdają się nie dostrzegać społecznej presji dekarbonizacji gospodarki (np. poprzez znalezienie i eksploatację alternatywnych źródeł energii).”

  3. Nie pamiętam już czy pisałem tutaj, czy tylko w mojej głowie była ta myśl, ale chodzi o to, że to wszystko, czym „straszą” książki i publikacje, że nadejdzie, nadchodzi chyba szybciej. Dowód? A jest śnieg za oknem? A był w ogóle tej zimy śnieg za oknem? A są dwucyfrowe minusy? A zima jest w ogóle zimą? To tylko jeden przykład. Mamy już prognozy za luty i marzec. Widzimy w nich cyfry 3 i 4, że o tyle będzie średnia temperatura wyższa u nas w PL.

    A przecież wiadome jest, że globalnie cieplej mamy o 1,1*C. Oczywistym jest, że na różnych szerokościach geograficznych różnie będzie wyglądał wzrost średniej temperatury. My akurat znajdujemy się w miejscu, gdzie będzie szybko rosło, tak czytałem kilka dni temu, nie dam linka, bo nie pamiętam gdzie to czytałem.

Dodaj komentarz