Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na czerwiec 2019 r. dla Polski: Szansa na upały i gwałtowne burzeTegoroczny maj nie rozpieszcza nas w pogodzie. Prawdopodobnie dopiero w czerwcu odczujemy wysokie temperatury. Wskazuje na to amerykański model CFS.

Na czerwiec model CFS prognozuje dodatnią anomalię temperatury do nawet 2 stopni powyżej normy wieloletniej. Prawdopodobnie będzie to miesiąc, gdy susza da nam się mocno we znaki, opadów może być jak na lekarstwo.Są to jeszcze bardzo odległe prognozy, ale deficyt opadów w kolejnych miesiącach będzie coraz bardziej nam doskwierać.

W czerwcu burz jest statystycznie jeszcze więcej niż w maju. Wtedy zwłaszcza do Polski dociera zwrotnikowe powietrze, prawdopodobne są silne burze z gradem, silnym wiatrem oraz potężnymi ulewami, mogą pojawiać się nawet trąby powietrze w sprzyjających warunkach. Zarówno te związane z mezocyklonem, jak i też te typu landspout.

Chłodniejsze okresy, gdy temperatura spaść może poniżej 20 stopni są także prawdopodobne.

Niewykluczone, że przez dłuższy czas pogodą w czerwcu rządzić będzie silny wyż, sprzyjając pogodnej aurze i niewielkiej ilości opadów. Prawdopodobnie napływy zwrotnikowego powietrza przerywane mają być przejściem gwałtownych burz przez Polskę.

W czerwcu doświadczyć możemy kilku silnych incydentów burzowych, które mogą spowodować straty. Burze przybierać będą mogły formę nawet superkomórek, wielokomórkowych układów w formie MCS. W słabszych warunkach kinematycznych tworzyć będą się pojedyncze komórki i słabo zorganizowane struktury multikomórkowe.

Burze tworzyć będą się nie tylko na frontach atmosferycznych, ale także wewnątrzmasy na lokalnych strefach zbieżności wiatru i w obrębie zatok niżowych.

Czerwiec może przynieść dużą zmienność w pogodzie. Od silnych burz i upałów po stabilne okresy w pogodzie. Temperatury poniżej 20 stopni są również prawdopodobne. Możliwe są nawet pierwsze noce tropikalne w tym roku.

Prognoza sezonowa model CFS na czerwiec 2019 r,

Prawdopodobnie dalej doskwierać będzie nam problem suszy, co jeszcze bardziej pogorszy sytuacje w Polsce.


https://fanipogody.pl/pogoda-maj-2019r-polska-burze/

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz