Pogoda. Czy to już zima w Europie? Szukamy pierwszych objawów nadchodzącej zimy. Prognoza pogody na zimę

Listopad w Europie jest w tym roku miesiącem dość ciepłym. W wielu miejscach, zwłaszcza w Europie Wschodniej temperatury przekroczyły normy wieloletnie. Jest ciepło. Zimy na horyzoncie przed długi czas nie było widać. Sytuacja ta zaczyna powoli się zmieniać. Już pod koniec obecnego tygodnia do Polski wschodniej spłyną chłodniejsze masy powietrza. Modele wyliczają nawet, że pojawić się może mróz.

Nie o tym jednak chcieliśmy teraz pisać. W tym wpisie skupić się chcemy na poszukaniu w Europie miejsc, gdzie zima już nadeszła. Okazuje się bowiem, że są takie miejsca na naszym kontynencie. Oczywiście, są to regiony górskie, nie nizinne. Jednak, jeśli nie możemy doczekać się zimy na nizinach, to poszukajmy jej choćby w górach.

Zima w Apeninach

Zacznijmy od północnych Włoch. W ubiegły weekend w rejonie szalał medikan (odpowiednik huraganu występujący na Morzu Śródziemnym). Obecnie nad Morzem Środziemnym umiejscowiony jest ośrodek niżowy, który nadal wpływa na pogode między innymi we Włoszech. Zasobne w wilgoć, niestabilne powietrze wypychane jest na północ. W północnych regionach Włoch „zderza się” ono z Apeninami. Dochodzi do jego gwałtownego wychłodzenia. Orografia terenu wpływa na mocne wypiętrzanie się chmur opadowych. I sypie śnieg.

Z taką sytuacją mamy do czynienia choćby w Ligurii. Poniższy film został nakręcony w miejscowości Val d’Aveto 18 listopada.

Excessive snowfall in Val d'Aveto, Liguria region, Apennines, N Italy yesterday, Nov 18th. Source: Impianti Val d'Aveto / LIMET. Thank you for the report – posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 19 listopada 2019

Śnieżna niespodzianka w Niemczech

Trochę inna sytuacja panowała 18 listopada w Niemczech. W gminie Märkischen Kreis, w Westfalii doszło do intensywnych opadów śniegu. Tutaj przyczyną opadów nie była bliskość gór (choć gmina położona jest kilkaset metrów na poziomem morza). Tutaj śnieg padał na granicy dwóch mas powietrza. Chłodnego powietrza, które na zachodzie Europy od kilku dni przynosiła „kropla chłodu” w wyżej troposferze oraz powietrza cieplejszego, które transportowane było z południa Europy na granicy wyżu z centrum nad Rosją. Duża zawartość wilgoci, wydajne opadowo chmury po zderzeniu się z bardzo zimnym powietrzem doprowadziły do poniższej śnieżycy.

Starker Schneefall im Märkischen Kreis

Aktuelle Schneelage bei Nachrodt-Wiblingwerde 🌨️ Fahrt vorsichtig und kommt heile an! 🙏🏻 Danke für das Video an die Wetterjäger Südwestfalen

Opublikowany przez WDR Lokalzeit Südwestfalen Poniedziałek, 18 listopada 2019

Zima na północy Włoch (jak zawsze)

Szukając pięknych ujęć zimy wracamy do Włoch. Dokładniej do miejscowości Livigno. To znany kurort narciarski położony 1800 metrów n.p.m. Ta wdzięczna miejscowość co roku idzie z pomocą wszystkim, którzy uwielbiają oglądać zimowe obrazki. Nie inaczej jest w tym roku. W zasadzie od października przez media społecznościowe przewijają się zdjęcia zaśnieżonego Livigno. Oto jedno z nich.

Simply incredible winter impressions from Livigno, Italy, Nov 18th. Photo via Livigno is magic

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 19 listopada 2019

Na deser kilka zdjęć i filmów tegorocznej zimy z innych kurortów narciarskich na północy Włoch.

Heavy snowfall in Macugnaga, Italy yesterday, Nov 18th. Report via @Meteo Piemonte

Opublikowany przez Severe Weather Europe Wtorek, 19 listopada 2019

Zima pojawiła się również w Alpach, ale to chyba nikogo nie dziwi. Niestety. W Polsce do tej pory zima nie daje o sobie znać. Śnieg spadł w Polsce południowo zachodniej kilka dni temu, jednak były to opady lokalne i śladowe. Z pewnością nie możemy tego nazwać zimą. Bądźmy jednak dobrej myśli. Prognozy na najbliższy czas wspominają o „chłodnych” incydentach w Polsce. Szanse na zimę są. Małe, ale są. Niestety prognozy długoterminowe na zimę nie pozostawiają złudzeń. Tegoroczna zima groźna może być tylko krótkimi okresami. Zima postrzegana jako okres kilku miesięcy znów będzie cieplejsza niż normy długoletnie.