Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Silny chłód, intensywne opady i burze. Upał mało prawdopodobny

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Wystąpią silne burze, spodziewane okresy chłodniejsze. Upał przez wiele dni mało prawdopodobny. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach na przełom maja i czerwca według modeli ICON, GFS oraz CFS i ECMWF.

Pogoda. Chłodny maj w naszej części Europy

Stopniowo zbliżamy się do końca maja. Wiele wskazuje, że będzie to 3 chłodny maj. Odchylenie temperatury co prawda jest nieco mniejsze niż w ubiegłym roku, ale i tak zaklasyfikuje się on jako miesiąc z temperaturą poniżej normy i opadami powyżej normy. Temperatura w okolicach normy wieloletniej panuje w północnej połowie kraju, a na pozostałym obszarze jest przeważnie niższa o 1-2 stopnie. Trend z temperaturą do końca miesiąca nie jest optymistyczny i dni wyjątkowo ciepłych będzie niewiele. Przeważnie dominować ma chłodniejsza masa powietrza znad Atlantyku Północnego, zatem na upały nie zanosi się na przełomie maja i czerwca.

Anomalia temperatury powietrza dla obszaru Polski na okres od 1.05.2021 do 22.05.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda. Anomalia temperatury do 22 maja 2021 dla Polski

Średnia temperatura powietrza na obszarze Polski w okresie od 1.05.2021 do 22.05.2021, uwzględniając stary okres referencyjny 1981-2010 w naszej części Europy.

Pogoda. Srednia temperatura do 22 maja 2021.

Spójrzmy teraz na prognozowaną anomalię temperatury w okresie od 23.05.2021 do 29.05.2021 według modelu ICON, uwzględniając nowy okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że w poniedziałek na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być w normie wieloletniej. Będą jednak miejsca, gdzie temperatura ma być lekko poniżej normy klimatologicznej. We wtorek i w środę temperatura w wielu regionach powinna być poniżej normy. Jedynie we wschodniej połowie kraju w normie wieloletniej. Prognozy na koniec maja uległy zmianie. Temperatura w tym okresie powinna być 3-5 stopni niższa niż zazwyczaj jest w tym okresie.

Pogoda. Anomalia temperatury do 29 maja 2021.

Niestety prognoza anomalii do 29 maja 2021 według modelu ICON nie napawa optymizmem. Średnia miesięczna temperatura do tego okresu będzie o ponad 1 stopień niższa niż wynosi norma wieloletnia na obszarze Polski. Dostrzegamy obszary na mapie, gdzie odchylenie temperatury sięga nawet 2 stopni od normy wieloletniej. Jedynie miejscami na krańcach północnych temperatura ma być typowa dla maja, czyli w normie wieloletniej.

Pogoda. Anomalia miesięczna do 29 maja 2021.

Pogoda. Niskie temperatury na przełomie maja i czerwca 2021

Spoglądamy na średnią dobową temperaturę powietrza w okresie od 23.05.2021 do 28.05.2021 według modelu GFS. Możemy dostrzec, że najcieplej będzie w centrum oraz na wschodzie, gdzie średnia temperatura wyniesie od 12°C do 14°C. Chłodniej na południu, zachodzie i północy od 10°C do 11°C.

Pogoda. Anomalia temperatury do 28 maja 2021.

Średnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów będzie o około 1-2 stopnie niższa od normy wieloletniej. W normie wieloletniej temperatura powinna być w najbliższych 5 dniach na południu kraju. Są to jednak wartości uśrednione dla omawianego okresu, uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000.

Pogoda. Anomalia temperatury do 28 maja 2021.

Na wysokie temperatury nie mamy co liczyć do końca maja. GFS tylko okresami prognozuje przekroczenie 20-22°C. Przeważnie wartości będą niższe o 3-4 stopnie. Ponowne ochłodzenie jest prognozowane na przełomie miesięcy, co przekreśla szanse na dłuższe okresy ciepła.

Pogoda. Maksymalna temperatura do 28 maja 2021.

Ponowne ochłodzenie widzimy pod maja maja. Średnia dobowa temperatura powietrza ulegnie obniżeniu. Średnia temperatura dobowa wyniesie od 10°C do 12°C. Są to wartości niskie.

Pogoda. Średnia temperatura na przełom maja i czerwca 2021.

Szansa na gorące dni zostały przekreślone w najnowszej prognozie na przełom maja i czerwca. Temperatura w naszej części Europy tylko okresami przekroczy 20-24°C. Sprawdza się zatem nasza prognoza długoterminowa wskazująca na chłodny maj.

Maksymalna temperatura na 10 dni.

Niżowa pogoda, częste opady i lokalne burze

Przez znaczną część w najbliższych 10 dniach będziemy w polu obniżonego ciśnienia, co zwiastuje częste opady, a nawet silniejsze burze, które mogą powodować szkody. Tylko okresami nasuną się kliny wyżowe znad Atlantyku, przynosząc krótkotrwałą stabilizacje pogody.

Prognozy akumulacji sum opadowych potwierdzają, że czeka nas wilgotny przełom maja i czerwca w naszej części Europy. Opady będą częste. Przeważnie o charakterze burzowym, Przeważnie będzie pod wpływem cyrkulacji zachodniej, ale okresami możemy dostać się pod wpływ cyrkulacji wschodniej, która przyniesie więcej opadów i silniejsze burze. Wiele wskazuje, że najwięcej popada na południu, zachodzie i w centrum oraz północy. Nieco mniej na wschodzie.

Wstępna prognoza sum opadów do 2 czerwca 2021 według modelu ECMWF dla Polski

Opady do 2 czerwwca 2021.

Wstępna prognoza opadów do 2 czerwca 2021 według modelu GFS

Pogoda. GFS do 2 czerwca 2021.

Przygotowaliśmy specjalną animacje, która obrazuje ciśnienie, opady i zachmurzenie w okresie od 23.05.2021 do 2.06.2021. Widzimy, że praktycznie codziennie do końca maja występować mają opady atmosferyczne. Tylko przejściowo zaznaczą się przejściowe kliny wysokiego ciśnienia znad Morza Czarnego. Na przykład w najbliższy poniedziałek, ale już we wtorek nasunie się kolejna zatoka niżowa i front atmosferyczny. Spadnie deszcz w wielu regionach, a gdzieniegdzie także zagrzmi. Duża dynamika w pogodzie powinna zostać utrzymana także na przełomie miesięcy. Nie można wykluczyć uaktywnienia się cyrkulacji wschodniej, o której wspominaliśmy wcześniej.

Pogoda. Chłodne masy powietrza na dłużej zagoszczą w naszej części Europy

Widzimy, że przełomie maja i czerwca temperatura ma być przeważnie kilka stopni poniżej normy wieloletniej. Zmianę w prognozach widzimy dopiero w okolicach 5 dnia nowego miesiąca. Są to jednak odległe prognozy numeryczne, które mogą ulec korekcie. Ocieplenie prognozuje CFS, ale wiązki GFS oraz ECMWF sygnalizują utrzymanie się chłodnych mas powietrza, tylko z nielicznymi epizodami ciepła w pierwszej dekadzie czerwca.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 22.05.2021 do 29.05.2021 według modelu CFS.

Wyliczana anomalia temperatury na okres od 29.05.2021 do 5.06.2021 według CFS.

Zmiana w prognozach jest obserwowana dopiero w okolicach 5 czerwca. Nie jesteśmy jednak przekonani, czy taki trend z nagłym ociepleniem w tym okresie sprawdzi się. Będziemy monitorować kolejne prognozy modeli klimatycznych.

Wzrost temperatury

Wiązki modelu GFS sugerują, że również w pierwszej dekadzie czerwca temperatura ma być często poniżej normy wieloletniej. Co bardzo dobrze widzimy na poniższych rycinach.

Tylko nieliczne wiązki kontrolne sugerują przekroczenie 24-25 stopnie na przełomie miesięcy. Średnia wiązek w tym okresie oscyluje w okolicach 18-20 stopni.

Wiązki GFS